Google nie zwalnia tempa w swojej wojnie z deweloperami, którzy porzucają swoje aplikacje, co prowadzi do problemów z kompatybilnością i bezpieczeństwem. Wprowadza nowe wymaganie dla aplikacji w sklepie Google Play, które spowoduje ukrywanie w wynikach wyszukiwania tych z nich, które uznano za przestarzałe.
Aplikacje z API przestarzałym o co najmniej dwa lata znikną z wyników wyszukiwania
Każda kolejna wersja Androida ma przypisany swój poziom API, czyli na przykład Android 11 miał poziom API 30, a Android 12 – 31. Minimalny poziom API wiąże się z minimalną wersją Androida, z którą aplikacja będzie kompatybilna, czyli na przykład będzie to Android 4.6, a jednocześnie aplikacja będzie obsługiwała też wszystkie nowsze wersje.
Z kolei targetowany poziom API to poziom API, z którego funkcji i ograniczeń dany deweloper chciałby korzystać. Nie jest to więc to samo. Aplikacja może (a wręcz musi) być kompatybilna ze starszymi wersjami systemu, a jednocześnie targetować najwyższy, czyli najnowszy poziom API, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa i funkcjonalności.
Już od dłuższego czasu Google stawia deweloperom wymagania z tym związane. Obecnie, żeby móc zaktualizować swoją aplikację, twórcy muszą wykorzystywać targetowane API nie starsze niż rok. Jest też wymaganie co do minimalnego poziomu API.
Teraz firma poszła o krok dalej i aplikacje wykorzystujące poziom API przestarzały o ponad dwa lata będą ukrywane w wynikach wyszukiwania w sklepie Google Play.
Dotychczasowi użytkownicy wciąż będą mogli korzystać z aplikacji
Aplikacje z przestarzałym API nie zostaną całkowicie usunięte, ale zasadniczo stracą możliwość pozyskiwania nowych użytkowników. Z wyłączeniem tych, którzy korzystają z urządzenia z Androidem o poziomie API równym bądź niższym niż ten targetowany przez aplikację.
Czyli, jeśli ktoś ma kilkuletni smartfon i od dawna nie aktualizował wersji Androida (bądź nie miał takiej możliwość), dla niego starsze aplikacje nie będą ukrywane. Dodatkowo, dotychczasowy użytkownicy aplikacji będą mogli nadal z niej korzystać bez problemu.
Nowe zasady wejdą w życie 1 listopada 2022 roku, a więc deweloperzy mają trochę czasu, aby się przygotować. Wbrew pozorom targetowanie starszej wersji Androida to spory problem, nawet w przypadku często aktualizowanych aplikacji.
Wyższy poziom API to więcej funkcjonalności, ale też więcej ograniczeń, więc proste aplikacje często wolą korzystać ze starszych wersji. W listopadzie aktualnym poziomem API powinien być poziom 33 (odpowiedni dla Androida 13), więc aktualizować będzie można tylko aplikacje z mniej niż rocznym API 31 (to wersja dla Androida 12), a znikną z wyszukiwania aplikacje targetujące ponad dwuletni poziom API 30 (Androida 11).
Uważacie, że Google podjęło dobrą decyzję, a może Waszym zdaniem firma nakłada zbyt surowe ograniczenia na deweloperów? Dajcie koniecznie znać w komentarzach!
WARTO PRZECZYTAĆ: