Tłumacz Google przetłumaczy kolejnych 110 języków!

Technologiczny gigant tak przyzwyczaił nas do kolejnych nowinek o swoich produktach, że śmiało można powiedzieć, że tydzień bez dużego newsa od Google to tydzień stracony. Tym razem pojawiła się bardzo ciekawa informacja o dużej rozbudowie jednej z bardziej podstawowych funkcji. Tłumacz Google przetłumaczy 110 nowych języków!

Pół miliarda ludzi więcej w zasięgu tłumacza Google

Ostatnia w miarę duża aktualizacja Google tłumacza miała miejsce w 2022 roku. Wtedy aplikacja została wzbogacona o “tylko” 24 języki, które udało się dodać za pomocą uczenia maszynowego. Wówczas została również ogłoszona inicjatywa 1000 języków, która na celu ma dokładnie to, co ma w nazwie: zapewnienie tłumaczenia 1000 języków.

Od niedawna gorącym tematem w IT jest sztuczna inteligencja. Na tyle, że nawet na Google I/O 2024 dominował temat sztucznej inteligencji. AI jest dodawane wszędzie, gdzie się da. Teraz w końcu możemy zaobserwować owoce tej pracy. To właśnie dzięki jej pracy najnowsza aktualizacja słownika mogła dodać ponad sto języków!

Nowe języki reprezentują aż 614 milionów ludzi na świecie, czyli około 8% populacji planety. Niektóre z nich mają ponad 100 milionów użytkowników, a niektóre są tak małe, że Google w ten sposób zacznie wspierać ich rewitalizację. Ponad ćwierć z najnowszej puli języków pochodzi z kontynentu afrykańskiego.

Jakie nowe języki przetłumaczy Google Translate?

Ciężko wymienić jednorazowo wszystkie dodane języki, jednak Google pochwaliło się ciekawymi przykładami swojej pracy:

  • Afar – Język tonalny używany w Dżibuti, Erytrei i Etiopii. W tłumaczeniu pomogła największa liczba wolontariuszy.
  • Kantoński – Ten język zbierał najwięcej próśb o dodanie. Jednak ze względu na duże pokrycie z mandaryńskim, trudno było o odpowiednie dane.
  • Manx – Język celtycki z wyspy Man. Ostatni rodzimy użytkownik zmarł w 1974 roku, ale dzięki mieszkańcom wyspy udaje się go przywrócić.
  • Nko – Znormalizowana wersja zachodnioafrykańskich języków Mandinga z unikalnym alfabetem.
  • Tamazight (Amazigh) – Język berberyjski używany w Afryce Północnej. Istnieje wiele dialektów, ale forma pisemna jest powszechnie zrozumiała. Używa dwóch alfabetów: łacińskiego i Tifinagh. Oba obsługiwane przez tłumacza Google.

Jeśli miałbym wybierać, jakie newsy od Google chciałbym czytać, to właśnie takie. Rozwijanie uniwersalnego tłumacza to czynność, którą można ocenić jednoznacznie pozytywnie. A wy, co uważacie? Będziecie korzystać z nowej aktualizacji?


Na co dzień zajmuję się organizacją konkursu łazików marsjańskich, żeby wieczorami móc oddać się graniu. Lubię klimaty post-apo, jeździć na woodstock i preferuję PvE od PvP. Posiadam komplet smoczych kul. Odwiedź mnie na Twitchu: https://www.twitch.tv/grokoko

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

YouTube Czy YouTube zablokuje VPN?
Wirtualne wycieczki do innych krajów za pomocą VPN to standard. W taki sposób można ominąć regionalne blokady treści, obejrzeć filmy dostępne tylko w innych krajach,
google i/o 2024 Google I/O 2024 już za nami! Dominował temat sztucznej inteligencji
Konferencja I/O to zawsze jedna z najważniejszych dat w kalendarzu dla osób, które na bieżąco śledzą poczynania Google. Podczas tegorocznej edycji amerykański gigant skupiał się
Google Pixel w Polsce Wyczekiwane smartfony Google Pixel już w Polsce. Ceny zaskakują
Polski rynek został w końcu zauważony przez Google, czego rezultatem jest uruchomienie w naszym kraju sklepu online Google Store, w którym Polacy mogą kupić wyczekiwane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *