Konferencja I/O to zawsze jedna z najważniejszych dat w kalendarzu dla osób, które na bieżąco śledzą poczynania Google. Podczas tegorocznej edycji amerykański gigant skupiał się przede wszystkim na nowinkach związanych ze sztuczną inteligencją. Czytajcie dalej, aby poznać wszystkie najważniejsze zapowiedzi z Google I/O 2024!
Gemini ma być obecne w większości produktów Google
Pierwszoplanową rolę podczas Google I/O 2024 odegrał chatbot Gemini, znany początkowo jako Google Bard. Nie dość, że zwiększono ilość informacji, które Gemini 1.5. Pro może przyjmować od użytkownika (tzw. context window wzrosło z 1 do 2 milionów tokenów!), ale także udostępniono nową wersję modelu, Gemini 1.5 Flash. Ma ona sprawdzać się tam, gdzie kluczowa jest szybkość odpowiedzi.
Pojawiła się też nowa funkcja podobna do tej, którą możecie kojarzyć z ChatuGPT. Tak, jak ChatGPT pozwala na stworzenie własnych odmian modelu, tak teraz subskrybenci Gemini Advanced mogą przygotowywać swoje własne wariacje Gemini do określonych zastosowań. Jeśli więc na przykład marzy Wam się Gemini dostrojony do rekomendowania przepisów lub planowania podróży, będziecie zadowoleni.
Whether you need a yoga bestie or calculus tutor, in the coming months you’ll be able to customize Gemini, saving time when you have specific ways you interact with Gemini again and again. We’re calling these Gems. #GoogleIO pic.twitter.com/YQOHsUbMWE
— Google (@Google) May 14, 2024
Już w przyszłym miesiącu subskrybenci zyskają również dostęp do modelu Gemini 1.5 Pro w różnych narzędziach należących do pakietu Google Workspace, m.in. w Dokumentach i Prezentacjach Google. Na horyzoncie jest również dodanie Gemini Nano, czyli lżejszej wersji modelu, do przeglądarki Google Chrome, i to dla wszystkich użytkowników.
Przy okazji zaprezentowano też Veo, czyli model do generowania wideo w 1080p na podstawie tekstu, ale też obrazów czy nagrań.
Chatbot przestanie być drewniany
Google chce, aby konwersacje z Gemini były bardziej naturalne. W związku z tym użytkownicy zyskają możliwość np. przerwania botowi w połowie wypowiedzi. Sam głos ma też wyrażać więcej emocji.
Ciekawą funkcją, z której jednak pewnie nie każdy będzie chciał korzystać, jest możliwość uruchomienia kamery w smartfonie, aby Gemini miał podgląd na nasze otoczenie. Wtedy będziemy mogli w czasie rzeczywistym zadawać mu pytania i dyskutować odnośnie do tego, co widzimy wokół.
Wyszukiwanie wchodzi na nowy poziom — w Search, Zdjęciach i Obiektywie
Search Generative Experience, czyli wyniki wyszukiwania w Google wzbogacone o informacje wygenerowane przez sztuczną inteligencję, zostaną udostępnione użytkownikom na szerszą skalę. Przy okazji zmieniły nazwę na „AI Overviews”.
Chatbota Gemini znajdziemy również w Zdjęciach Google. Pozwoli łatwiej wyszukiwać zdjęcia, np. z konkretnych miejsc lub okazji, nawet, jeśli nie mamy ich posortowanych w odpowiednie albumy. Możemy na przykład poprosić Gemini, aby wyselekcjonowało dla nas wszystkie nasze najlepsze selfie z ostatniego roku. Bot też znajdzie dla nas np. zdjęcie naklejki z routera z hasłem do Internetu.
O nową funkcję wyszukiwania wzbogacił się także Obiektyw Google na Androidzie. Dotychczas pozwalał zrobić zdjęcie jakiemuś obiektowi w naszym otoczeniu, aby znaleźć informację na jego temat. Teraz będzie można także nagrać wideo, na podstawie którego algorytm Google przeszuka sieć. Filmik będzie analizowany klatka po klatce, tak, aby dobrać odpowiedź idealnie dopasowaną do okoliczności.
And you’ll also be able to ask questions with video, right in Search. Coming soon. #GoogleIO pic.twitter.com/zFVu8yOWI1
— Google (@Google) May 14, 2024
Circle to Search pomoże uczniom
Funkcja Circle to Search ułatwi rozwiązywanie zadań z zakresu matematyki i fizyki — jednak nie daje użytkownikowi gotowej odpowiedzi na tacy. Należy zaznaczyć zadanie na ekranie, a algorytm wygeneruje instrukcję krok po kroku, jak zabrać się za jego rozwiązanie.
Circle to Search now makes for a great study buddy 📝 You can circle complex physics problems on your phone or tablet to get step-by-step instructions to learn how to solve. #GoogleIO pic.twitter.com/nFFW36BwWo
— Google (@Google) May 14, 2024
Google chce chronić użytkowników przed phishingiem
Oszustwa telefoniczne, w ramach których oszuści podają się np. za policjanta, pracownika banku czy krewnego potrzebującego pomocy, są niestety obecnie na porządku dziennym. Google chce dołożyć swoją cegiełkę do walki ze spoofingiem i phishingiem poprzez nową funkcję — alerty w czasie rzeczywistym o potencjalnym zagrożeniu.
Jeśli urządzenie dzięki AI wykryje w rozmowie frazy, które wydadzą mu się podejrzane (np. prośby od rzekomego pracownika banku o hasło do konta, co normalnie nie powinno się nigdy zdarzyć), wyświetli użytkownikowi poradę, aby miał się na baczności.
Co najbardziej zainteresowało Was spośród wszystkich wymienionych nowości? Dajcie znać w komentarzach!
Źródło obrazka wyróżniającego: Google
WARTO PRZECZYTAĆ: