Konferencja I/O to zawsze jedna z najważniejszych dat w kalendarzu dla osób, które na bieżąco śledzą poczynania Google. Podczas tegorocznej edycji amerykański gigant skupiał się przede wszystkim na nowinkach związanych ze sztuczną inteligencją. Czytajcie dalej, aby poznać wszystkie najważniejsze zapowiedzi z Google I/O 2024!

Gemini ma być obecne w większości produktów Google

Pierwszoplanową rolę podczas Google I/O 2024 odegrał chatbot Gemini, znany początkowo jako Google Bard. Nie dość, że zwiększono ilość informacji, które Gemini 1.5. Pro może przyjmować od użytkownika (tzw. context window wzrosło z 1 do 2 milionów tokenów!), ale także udostępniono nową wersję modelu, Gemini 1.5 Flash. Ma ona sprawdzać się tam, gdzie kluczowa jest szybkość odpowiedzi.

Pojawiła się też nowa funkcja podobna do tej, którą możecie kojarzyć z ChatuGPT. Tak, jak ChatGPT pozwala na stworzenie własnych odmian modelu, tak teraz subskrybenci Gemini Advanced mogą przygotowywać swoje własne wariacje Gemini do określonych zastosowań. Jeśli więc na przykład marzy Wam się Gemini dostrojony do rekomendowania przepisów lub planowania podróży, będziecie zadowoleni.

Już w przyszłym miesiącu subskrybenci zyskają również dostęp do modelu Gemini 1.5 Pro w różnych narzędziach należących do pakietu Google Workspace, m.in. w Dokumentach i Prezentacjach Google. Na horyzoncie jest również dodanie Gemini Nano, czyli lżejszej wersji modelu, do przeglądarki Google Chrome, i to dla wszystkich użytkowników.

Przy okazji zaprezentowano też Veo, czyli model do generowania wideo w 1080p na podstawie tekstu, ale też obrazów czy nagrań.

Chatbot przestanie być drewniany

Google chce, aby konwersacje z Gemini były bardziej naturalne. W związku z tym użytkownicy zyskają możliwość np. przerwania botowi w połowie wypowiedzi. Sam głos ma też wyrażać więcej emocji.

Ciekawą funkcją, z której jednak pewnie nie każdy będzie chciał korzystać, jest możliwość uruchomienia kamery w smartfonie, aby Gemini miał podgląd na nasze otoczenie. Wtedy będziemy mogli w czasie rzeczywistym zadawać mu pytania i dyskutować odnośnie do tego, co widzimy wokół.

Wyszukiwanie wchodzi na nowy poziom — w Search, Zdjęciach i Obiektywie

Search Generative Experience, czyli wyniki wyszukiwania w Google wzbogacone o informacje wygenerowane przez sztuczną inteligencję, zostaną udostępnione użytkownikom na szerszą skalę. Przy okazji zmieniły nazwę na „AI Overviews”.

Chatbota Gemini znajdziemy również w Zdjęciach Google. Pozwoli łatwiej wyszukiwać zdjęcia, np. z konkretnych miejsc lub okazji, nawet, jeśli nie mamy ich posortowanych w odpowiednie albumy. Możemy na przykład poprosić Gemini, aby wyselekcjonowało dla nas wszystkie nasze najlepsze selfie z ostatniego roku. Bot też znajdzie dla nas np. zdjęcie naklejki z routera z hasłem do Internetu.

O nową funkcję wyszukiwania wzbogacił się także Obiektyw Google na Androidzie. Dotychczas pozwalał zrobić zdjęcie jakiemuś obiektowi w naszym otoczeniu, aby znaleźć informację na jego temat. Teraz będzie można także nagrać wideo, na podstawie którego algorytm Google przeszuka sieć. Filmik będzie analizowany klatka po klatce, tak, aby dobrać odpowiedź idealnie dopasowaną do okoliczności.

Circle to Search pomoże uczniom

Funkcja Circle to Search ułatwi rozwiązywanie zadań z zakresu matematyki i fizyki — jednak nie daje użytkownikowi gotowej odpowiedzi na tacy. Należy zaznaczyć zadanie na ekranie, a algorytm wygeneruje instrukcję krok po kroku, jak zabrać się za jego rozwiązanie.

Google chce chronić użytkowników przed phishingiem

Oszustwa telefoniczne, w ramach których oszuści podają się np. za policjanta, pracownika banku czy krewnego potrzebującego pomocy, są niestety obecnie na porządku dziennym. Google chce dołożyć swoją cegiełkę do walki ze spoofingiem i phishingiem poprzez nową funkcję — alerty w czasie rzeczywistym o potencjalnym zagrożeniu.

Jeśli urządzenie dzięki AI wykryje w rozmowie frazy, które wydadzą mu się podejrzane (np. prośby od rzekomego pracownika banku o hasło do konta, co normalnie nie powinno się nigdy zdarzyć), wyświetli użytkownikowi poradę, aby miał się na baczności.

Co najbardziej zainteresowało Was spośród wszystkich wymienionych nowości? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło obrazka wyróżniającego: Google

WARTO PRZECZYTAĆ:

Googerteller Googerteller zapika za każdym razem, kiedy Twój PC przesyła dane do Google
Pewien deweloper postanowił stworzyć na pozór bardzo prostą aplikację – narzędzie, które wyda dźwięk za każdym razem, kiedy wykryje, że komputer łączy się z serwerami
google meet Google Meet z zestawem nowych funkcji. Przydatne?
Korzystacie z Google Meet? To jeden z najpopularniejszych komunikatorów na świecie. Właśnie otrzymał zestaw nowych funkcji. Sprawdźcie, co nowego! Nowy interfejs i możliwość użycia kilku
chromebooki plus Chromebook Plus — lepsze, tanie laptopy od Google z darmowym Photoshopem
Chromebooki, czyli laptopy i urządzenia 2 w 1 z systemem operacyjnym Chrome OS mają być z założenia: tanie, bezpieczne i szybkie. Niestety to ostatnie nie
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *