Ach, aż się łezka w oku kręci jak człowiek pomyśli o historii gier FPS. Można wprost powiedzieć: to właśnie ten gatunek sprawił, że dzisiejszy świat gier ma obecny kształt. To właśnie one pomogły ukształtować e-sport. Do tych pięknych momentów z historii gier jeszcze wrócimy. Na razie zacznijmy od początku: “gry FPS” – co to znaczy?
Czym są gry FPS?
Gry FPS znane są również pod popularnym określeniem “strzelanki”. Ten termin może dla wielu osób pomóc rozpoznać, o czym mówimy, gdyż jednocześnie w sposób dosłowny przedstawia, co odbywa się w tych grach. Głównym zadaniem gracza jest strzelanie: do wrogów, potworów, zombie lub innych celów.
W rzeczywistości skrót “FPS” mówi o tym samym. Gry FPS to inaczej First Person Shooter, czyli w języku polskim: pierwszoosobowa strzelanka, przy czym “pierwszoosobowa” oznacza widok kamery z pierwszej osoby, czyli z oczu bohatera gry. Te rozróżnienie może się wydać dziwne, aczkolwiek wiele lat temu obok FPS-ów można było spotkać TPS-y, czyli Third Person Shooter (trzecioosobowa strzelanka), w której kamera była umieszczona za bohaterem. Współcześnie TPS-y nie są już tak popularne. Stało się to w dużej mierze przez rozwój branży – można śmiało postawić tezę, że TPS-y zostały zastąpione przez gry przygodowe (action-adventure).
W dziedzinie strzelanek jest jeszcze jeden bardzo ważny skrót, który dobrze znać. Jest nim… FPS, czyli frame per second (klatki na sekundę). Czym są FPS-y i jakie mają znaczenie w grach? Określają, ile klatek na sekundę jest w stanie wyświetlić twój komputer. Standardowo do płynnego działania gry potrzebują 30 lub 60 klatek na sekundę. Jeśli chodzi o strzelanki zdecydowanie lepiej celować w tę wyższą wartość. Jeśli masz odpowiednio mocny komputer, możesz śmiało ustawić nawet więcej klatek, co często się zaleca w e-sporcie.
Na czym polegają gry FPS?
Jak już wspomnieliśmy, główną mechaniką gier FPS jest strzelanie. W grach wojennych będziemy strzelać do wrogich żołnierzy, w grach fantasy do przeróżnych potworów, w postapo do zombie… ogranicza nas tylko wyobraźnia twórców gry.
Wielu twórców gier kładzie wielki nacisk nie tylko na postać głównego bohatera, ale również na design broni. Gry osadzone w realistycznym settingu często mogą pod tym względem być dosyć “nudne”, ale już w przypadku gier fantasy oryginalna broń może być najlepszym ambasadorem marki. Każdy gracz zna armatę z Serious Sama lub BFG z serii Doom i Quake.
Gry FPS można podzielić na dwie części:
- Pierwszą jest “zwykłe” chodzenie po mapie. Pokonujemy kolejnych przeciwników, aż przejdziemy mapę lub dojdziemy do bossa. Z reguły wyzwania mogą wynikać z dwóch rzeczy: designu przeciwników lub terenu. Różni przeciwnicy mogą mieć różne umiejętności, które w zależności od terenu mogą wymagać od graczy innych reakcji.
- Bossowie. Trudniejsi przeciwnicy, którzy z reguły strzegą dostępu do dalszej części gry. Z reguły wymagają więcej czasu do pokonania oraz przyjęcia odpowiedniej taktyki.
Historia gier FPS
Historia gier FPS sięga wczesnych lat 90. Za pioniera gatunku uznawana jest gra “Wolfenstein 3D” (1992). Stworzona przez id Software, wprowadziła graczy w szybką, pierwszoosobową walkę w środowisku 3D. Następnie pojawił się “Doom” (1993), który zrewolucjonizował gatunek dzięki grze multiplayer. To właśnie Doom był pierwszą grą, w której gracze mogli ścierać się między sobą w słynnych deathmatchach.
W 1996 roku powstała jeszcze jedna gra produkcji id Software, która była prawdziwym kamieniem milowym nie tylko dla gier FPS, ale dla gier w ogóle. Był nią oczywiście wydany w 1996 roku Quake, który jako pierwszy wprowadził pełne 3D i zapoczątkował dynamiczny rozwój grafiki w grach.
Najpopularniejsze gry FPS
Nowoczesne gry FPS nadal ewoluują, wprowadzając zaawansowaną grafikę, realistyczną fizykę i złożone narracje, zachowując jednocześnie podstawowe elementy, które definiują ten gatunek. Chcesz spróbować swoich sił w grach FPS? Wybierz jeden z poniższych tytułów:
- Seria Quake. Aktualnie może się wydawać już trochę przestarzała, ale to wciąż bardzo grywalne tytuły.
- Seria Borderlands. Jedna z tych serii, która definiuje na nowo gatunek. Borderlands łączy typową grę FPS z rozwojem postaci rodem z RPG oraz znajdowaniem broni jak w grach hack and slash. Wybitnie wciągające.
- Seria Serious Sam. Wszystkie gry ewoluują, a Serious Sam… stawia na klasyczną rozwałkę w starym stylu. Jeśli poszukujesz relaksu, podczas którego musisz tylko trzymać spust, to gra dla ciebie.
- Overwatch 2. Przedstawiciel nowoczesnych strzelanek drużynowych, stworzonych pod kątem potencjalnych zawodów e-sportowych. W tych grach każdy bohater ma wybrany zestaw umiejętności, czym różni się od innych.
- Seria Call of Duty. Coś dla fanów gier utrzymanych w realnym settingu.
- Seria Bioshock. Wspominaliśmy o tym, że niektóre FPS kładą współcześnie duży nacisk na historię. Pozwólcie się wciągnąć w Bioshock, a historia was pochłonie.
- Counter Strike 2. Jedna z najpopularniejszych strzelanek drużynowych w sieci. Jako terroryści lub antyterroryści musisz pokonać drugą stronę.
W rzeczywistości gier FPS jest dużo więcej, niż wymieniliśmy powyżej. Niezależnie od twojej platformy, zawsze będziesz mieć duży wybór.
Co to znaczy “Gry FPS”?
Gry FPS to znaczący i trwały gatunek w branży gier wideo. Znany ze wciągającej perspektywy pierwszej osoby i szybkiej rozgrywki. Ich historia jest wyjątkowo bogata, nie tylko z powodu rewolucji rozpoczętej przez pierwszego Quaka. Ewoluowały one od prostych korytarzówek do złożonych, opartych na narracji doświadczeń, które często implementują mechaniki innych gatunków. Gry FPS przyciągają przed ekrany miliony graczy na całym świecie i nic nie zapowiada, żeby to się miało zmienić. Teraz już wiesz, co odpowiedzieć, gdy ktoś się spyta “Co to znaczy Gry FPS?”
WARTO PRZECZYTAĆ: