Seria Grand Theft Auto zajmuje specjalne miejsce w sercach wielu graczy. Dość powiedzieć, że GTA 5, po wielu latach od premiery, wciąż cieszy się ogromną popularnością. Spore grupy graczy dodatkowo interesują się poprzednimi odsłonami serii — czy to wracają do tytułów, które już przeszli, czy wypróbowują je po raz pierwszy. W związku z tym regularnie można spotkać się z pytaniami o to, jakie są GTA 4 wymagania sprzętowe.

Nie sposób się dziwić, że graczy to interesuje — w końcu zbyt słaby sprzęt oznacza, że gry lagują, niekiedy same się wyłączają i ogółem nie da się w nie grać komfortowo. Tak więc, jaki PC trzeba mieć, żeby spokojnie odpalić GTA IV? Wszystkiego dowiecie się poniżej (chociaż trzeba stwierdzić, że studio Rockstar Games nie ułatwiło życia potencjalnym nabywcom). Zapraszamy do zapoznania się z zebranymi informacjami!

GTA 4 wymagania systemowe

Warto na wstępie wspomnieć, że gdybyście chcieli po ukończeniu “czwórki” zapoznać się z najnowszą odsłoną tej słynnej serii, zapraszamy do zapoznania się z materiałem, w którym dokładnie omawialiśmy GTA 5 wymagania sprzętowe.

Z reguły twórcy gier przygotowują co najmniej dwa zestawy wymagań: minimalne i rekomendowane/zalecane. Okazjonalnie pojawiają się także dodatkowe konfiguracje, np. dla bardzo wysokich rozdzielczości. Niestety, Rockstar poszedł w drugim kierunku i zaproponował graczom tylko wymagania minimalne.

Poniższe GTA 4 wymagania sprzętowe pozwolą więc stwierdzić, jaki sprzęt mniej więcej trzeba mieć, aby gra chodziła w miarę płynnie przy relatywnie niskich ustawieniach graficznych. Jeśli natomiast chce się sprawdzić, czy sprzęt podoła grze na wysokich wymaganiach, pozostaje tylko zgadywanie.

gta iv
Źródło: Rockstar Games

Wymagania minimalne dla GTA IV

  • System operacyjny: Windows 7, 64 Bit, Service Pack 1 / Windows 8, 64 Bit / Windows 8.1, 64 Bit / Windows 10, 64 Bit
  • Procesor: Intel Core 2 Quad CPU Q6600 2,40 GHz (4 rdzenie) / AMD Phenom 9850 Quad-Core Processor (4 rdzenie) 2,5 GHz
  • Pamięć RAM: 2 GB
  • Wolna przestrzeń na dysku: 22 GB
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce 8600, 512 MB / ATI Radeon 3870, 512 MB
  • Wersja DirectX: DirectX 9

Nie każdy dokładnie pamięta, jaki ma procesor, kartę graficzną, ile RAM-u i tak dalej — nie ma w tym nic złego. Jak zatem sprawdzić, czy sprzęt spełnia powyższe GTA 4 wymagania minimalne? Można po kolei weryfikować poszczególne elementy, na przykład korzystając z naszych poradników dotyczących tego, jak sprawdzić kartę graficzną lub jak sprawdzić RAMy w komputerze.

Dla wygody polecamy jednak raczej skorzystanie z narzędzia, które pobierze wszystkie najważniejsze informacje na raz. Opisujemy różne rozwiązania w tym zakresie dokładniej w artykule na temat tego, jak sprawdzić parametry komputera. Są one bardzo proste i szybkie w wykorzystaniu, nie wymagają też jakiejkolwiek szczególnej wiedzy technicznej.

GTA IV – data premiery i inne najważniejsze informacje

GTA 4 (a właściwie GTA IV, chociaż gracze stosują przemiennie obie te nazwy) miało premierę w 2008 roku — najpierw na Xboxa 360 i PlayStation 3, dopiero za jakiś czas na PC (najpierw w Ameryce Północnej, w Polsce na przykład oficjalnie dopiero po kilku latach, w 2011).

Jest to więc niewątpliwie gra leciwa. Nie znaczy to jednak, że nie warto w nią zagrać. Nie zestarzała się wcale jakoś szczególnie źle, zarówno pod względem mechaniki, jak i grafiki, chociaż oczywiście nawet do GTA 5 jej daleko, nie mówiąc już o najnowszych tytułach.

Wersja na PC cieszy się świetnymi opiniami krytyków (90/100 na Metacriticu), ale już nie tak pozytywnymi recenzjami graczy (7.1/10 na tymże). Część graczy wskazuje na problemy z optymalizacją, ilością klatek na sekundę i tak dalej, więc tym bardziej warto upewnić się, czy spełnia się GTA IV wymagania, zanim dokona się zakupu.

gta 4 wymagania sprzetowe
Źródło: Rockstar Games

Czy GTA 4 jest na Steamie?

Był taki moment, gdy GTA IV zniknęło ze Steama z uwagi na (rzekome) problemy z usługą Games for Windows Live. Przestała ona być wspierana przez Microsoft już lata wcześniej, ale nie zmienia to faktu że tak, a nie inaczej Rockstar umotywował swoją decyzję. Stąd też często można spotkać się z pytaniami o to, czy GTA 4 jest na Steamie, czy też nie.

Na szczęście 24 marca 2020 roku wydano na Steamie GTA IV: Complete Edition (tytuł ten zastąpił samodzielne GTA IV i GTA: Episodes from Liberty City) i obecnie można bez problemu tę grę kupić za pośrednictwem platformy Valve.

GTA IV: Compete Edition jest dostępne też bezpośrednio w internetowym sklepie Rockstara. W momencie tworzenia tego artykułu cena jest niemal identyczna na obu tych platformach (z niewielką korzyścią dla platformy twórców — w sklepie Rockstara cena podstawowa wynosi 83,99 złotych, na Steamie 84,90 złotych).

Jeśli boli Was idea płacenia niemal stu złotych za grę sprzed ponad dekady, mamy dla Was sugestię. Dość często jest ona dostępna ze sporą zniżką, więc przy odrobinie szczęścia i/lub cierpliwości można dorwać ją za znacznie niższą cenę.

GTA 4 wymagania sprzętowe — podsumowanie

Biorąc pod uwagę, że mówimy o grze sprzed dość sporej ilości lat, nikogo zapewne nie zdziwi, że powyższe GTA 4 wymagania sprzętowe nie należą do wygórowanych. Wydaje nam się więc, że naprawdę spora część komputerów, a także laptopów (głównie tych gamingowych) powinna sobie bez większych przeszkód z nimi poradzić.

Rockstar nie zdobył się niestety na przygotowanie wymagań zalecanych/rekomendowanych, więc ciężko stwierdzić, jakie dokładnie parametry powinno mieć urządzenie, aby gra chodziła naprawdę dobrze przy wysokich ustawieniach graficznych, ale można mniemać, że naprawdę nie potrzeba do tego żadnej “bestii”.

Przygotowaliśmy dla Was także artykuł zawierający wszystkie najważniejsze kody do GTA 5, jeśli więc np. chcecie urozmaicić rozgrywkę trybem nieśmiertelności, darmową bronią czy pojazdami — droga wolna.

Jesteśmy otwarci na Wasze propozycje odnośnie do kolejnych poradników i innych treści, jeśli więc macie jakieś pomysły odnośnie do tematów, którymi powinniśmy również się zająć, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

gta 6 GTA 6 wyciekło tuż przed oficjalnym zwiastunem?
Już 5 grudnia odbędzie się prezentacja GTA 6. Wówczas mamy dowiedzieć się nieco więcej na temat samej gry. W najbliższy wtorek ma mieć miejsce także
wiedźmin 3 wymagania Wiedźmin 3 wymagania sprzętowe – minimalne i zalecane
Wiedźmin 3 to tytuł w Polsce (i pewnie nie tylko) już wręcz kultowy. Ta wypuszczona w 2015 roku gra doczekała się dwóch dużych dodatków, wielu
wiedźmin 2 wymagania Wiedźmin 2 wymagania na PC – sprawdź, czy możesz zagrać!
Wiedźmin 2: Zabójcy Królów to gra, która ma wielu zwolenników na całym świecie. Nie da się jednak ukryć, że w Polsce z oczywistych względów jest
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *