Programy antywirusowe docelowo mają chronić nasz sprzęt przed wszelkimi napotykanymi zagrożeniami. Niestety czasami są one tak głęboko zakorzenione w systemie, że mogą spowalniać sprzęt, a ich późniejsze całkowite odinstalowanie potencjalnie sprawi problemy. Właśnie dlatego w tym artykule pokażemy jak krok po kroku odinstalować antywirusa.

Jak odinstalować antywirusa z komputera?

Istnieje kilka prostych sposobów na odinstalowanie antywirusa zarówno na komputerze z Windowsem, jak i na Macu. Poniżej demonstrujemy najlepsze z tych metod.

Odinstalowywanie antywirusa w ustawieniach Windows 10/11

Najłatwiejszym sposobem na odinstalowanie antywirusa w systemie Windows jest skorzystanie z odpowiedniej funkcji zawartej w ustawieniach.

W tym celu wystarczy uruchomić aplikację ustawień (można posłużyć się skrótem klawiszowym Windows + I), wejść w Aplikacje>zainstalowane aplikacje, znaleźć antywirusa na liście aplikacji kliknąć 3 kropki obok jego nazwy i wybrać „Odinstaluj”. Zaraz po tym powinno zostać wyświetlone nowe okno, gdzie będziemy mogli wybrać opcję usunięcia programu.

jak odinstalować avg antywirus

Usuwanie programu zabezpieczającego w Panelu sterowania

W podobny sposób program antywirusowy możemy usunąć, korzystając z Panelu sterowania. Aby to zrobić:

  1. Wyszukujemy i uruchamiamy aplikację “Panel Sterowania”.
  2. W kategorii “Programy” wybieramy opcję “Odinstaluj program”.
  3. Na liście programów szukamy naszego antywirusa, zaznaczamy go prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję “Odinstaluj”.

Odinstalowywanie antywirusa na macOS

Kiedy chcemy odinstalować program antywirusowy z systemu macOS:

  1. Uruchamiamy Launchpada (listę wszystkich aplikacji) z naszego docka.
  2. Na samej górze w polu wyszukiwania wpisujemy nazwę antywirusa.
  3. Teraz, przytrzymujemy klawisz Option/Alt na naszej klawiaturze.
  4. Klikamy przycisk X w rogu aplikacji, aby odinstalować antywirusa z naszego Maca.

Dedykowane programy do usuwania antywirusa

Czasem na skutek uszkodzenia plików/zbyt głębokiego zakorzeniania niektóre dane antywirusa mogę nie zostać usunięte poprawnie z systemu. Właśnie dlatego wiele producentów oprogramowania zabezpieczającego udostępnia osobne, dedykowane aplikacje do odinstalowania programu zabezpieczającego. Aby odinstalować antywirusa, wystarczy takowy program pobrać i uruchomić, a od razu zobaczymy opcję, żeby usunąć wybrane oprogramowanie.

Poniżej zostawiamy linki do narzędzi usuwających dla najpopularniejszych antywirusów:

Odinstalowywanie aplikacji zabezpieczającej na Androidzie/iOS

Odinstalowywanie antywirusa/aplikacji zabezpieczającej na platformach mobilnych wygląda dokładnie tak samo, jak odinstalowywanie każdej innej aplikacji. Wystarczy znaleźć odpowiedni program na liście aplikacji, przytrzymać go przez krótką chwilę, a następnie wybrać opcję „Usuń” (iOS) lub „odinstaluj” (Android). Zaraz po takiej czynności wszystkie dane antywirusa powinny zostać usunięte.

Jeśli interesuje was bezpieczeństwo na smartfonie, to polecamy też zajrzeć do naszego poradnika, jak chronić iPhone przed wirusami.

Czy warto odinstalować antywirusa?

Zadaniem antywirusa jest chronienie nas przed złośliwymi programami oraz innymi niebezpieczeństwami. Całkowite odinstalowanie takiego oprogramowania może więc potencjalnie prowadzić do sporych kłopotów. Właśnie dlatego większość użytkowników, którzy nie mają problemów z funkcjonowaniem tego typu programów, raczej powinni zostawić je w spokoju.

Istnieje jednak kilka sytuacji, w których odinstalowanie antywirusa będzie zalecane, są to na przykład:

  • Przejście na inny program zabezpieczający/oprogramowanie zintegrowane z systemem — Jeśli z jakiegoś powodu chcemy zainstalować innego antywirusa, to najpierw powinniśmy odinstalować aktualne oprogramowanie. Kilka programów antywirusowych pracujących w jednym momencie może bowiem powodować liczne błędy z działaniem sprzętu. Podobne zalecenie tyczy się osób, które zamiast dedykowanego programu antywirusowego chcą zostawić swoje bezpieczeństwo w rękach podstawowych zabezpieczeń systemu operacyjnego. W ostatnich latach Windows Defender na Windowsie, czy XProtect na macOS stały się na tyle dobre, że będą wystarczającym zabezpieczeniem dla wielu użytkowników komputera.
  • Spowolnienia działania systemu i pojawiające się błędy — Czasem zainstalowany antywirus może niestety spowodować mocne spowolnienie działania systemu, a nawet być genezą błędów oprogramowania. W takiej sytuacji wyłączenie antywirusa i późniejsze odinstalowanie programu (lub jego ewentualna reinstalacja) będą oczywiście jak najbardziej na miejscu.

jak odinstalować antywirusa windows 10

Podsumowanie

Wszelakiej maści aplikacje zabezpieczające mają chronić nasz sprzęt przed potencjalnymi zagrożeniami. Czasem jednak przez uszkodzenie plików, czy też nieprawidłową konfigurację, one same mogą stać się dla nas bolączką. Wtedy dobrym pomysłem jest odinstalowanie i ponowna instalacja programu antywirusowego lub przejście na produkt od innej firmy/rozwiązanie zintegrowane z systemem.

Zazwyczaj odinstalowanie antywirusa na komputerze lub telefonie nie stanowi żadnego problemu i wygląda bardzo podobnie do odinstalowywania każdej innej aplikacji. Czasami zdarzają się sytuacje, w których ta metoda niestety nie działa. Wtedy powinniśmy skorzystać z dedykowanego programu do usuwania antywirusa dostarczanego przez producenta oprogramowania.

Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach, czemu to Wy odinstalowywaliście antywirusa i czy mieliście z tym jakieś problemy! Aby dowiedzieć się więcej na temat programów chroniących, zachęcamy do przeczytania naszego rankingu antywirusów.

WARTO PRZECZYTAĆ:

signal nazwa użytkownika Signal wprowadza nazwy użytkownika. Już nie trzeba dzielić się numerem telefonu
Do tej pory, aby skontaktować się z kimś przy użyciu Signala, trzeba było podać mu swój numer telefonu. Twórcy popularnego komunikatora zdecydowali się to zmienić,
nordvpn specjalna oferta techpolska NordVPN nawet do 70% taniej ze specjalną ofertą dla czytelników TechPolska! Nie przepłacaj i zyskaj kupon na 3 miesiące za darmo
Nie ma w naszej działalności lepszych momentów niż te, w których możemy zaoferować naszym czytelnikom coś specjalnego. Dlatego bardzo się cieszymy, że NordVPN, lider na
vpn na telewizor lg Jaki VPN na telewizor LG warto wybrać i dlaczego?
Dla osób, które chcą cieszyć się swobodą przeglądania treści oraz korzystania z internetowych serwisów VOD bez ograniczeń na telewizorze LG, najlepszym rozwiązaniem będzie VPN. Dzięki
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *