Stosunkowo często można spotkać się z pytaniem, jak przełączyć karty graficzne w laptopie. Wynika to z faktu, że wiele laptopów ma dwie karty graficzne: jedną słabszą, zintegrowaną z procesorem i drugą, dedykowaną, przeznaczoną do grania w gry i innych bardziej wymagających zastosowań.
Jeśli na przykład włączacie grę na laptopie i chodzi ona znacznie słabiej niż sugerowałaby specyfikacja urządzenia, może to oznaczać, że aplikacja korzysta z karty zintegrowanej i dlatego działa tak słabo. Poniżej wyjaśnimy, jak przełączyć kartę graficzną w laptopie, aby rozwiązać ten problem. Zapraszamy!
Jak przełączyć karty graficzne w laptopie? Praktyczny poradnik
Dokładna odpowiedź na pytanie, jak przełączyć karty graficzne w laptopie będzie zależała od tego, z jakiej karty dedykowanej korzystamy. Karta zintegrowana zwykle (chociaż nie zawsze – zależy to od modelu procesora) pochodzi od Intela, natomiast za karty dedykowane w dużej mierze odpowiedzialne są NVIDIA oraz AMD.
NVIDIA
Jeśli chcemy przełączyć kartę graficzną w laptopie, który posiada dedykowaną kartę od NVIDII, wystarczy, że podążymy za poniższymi wskazówkami:
- Naciśnij klawisz Windows, wpisz w wyszukiwarkę systemową Nvidia Control Panel (lub Panel kontrolny Nvidia, jeśli pod angielską nazwą nic się nie pojawia) i naciśnij Enter.
- Po lewej stronie okna przyciśnij zakładkę “Zarządzanie ustawieniami 3D” w kategorii “Ustawienia 3D”.
- Z listy rozwijanej pod “Preferowany procesor graficzny” wybierz “Procesor NVIDIA o wysokiej wydajności”, po czym naciśnij na “Zastosuj”.
Jeśli tak zmienimy ustawienia w sekcji “Ustawienia globalne”, karta dedykowana będzie się włączała dla wszystkich programów.
Jeśli tego nie chcemy, w sekcji “Ustawienia programów” możemy dopasować konkretne aplikacje do kart graficznych, aby na przykład w grach odpalać kartę dedykowaną, a przy użytkowaniu przeglądarki kartę zintegrowaną.
AMD
W przypadku kart graficznych od AMD sytuacja wygląda podobnie. Trzeba wykonać następujące kroki:
- Otwórz AMD Catalyst Control Center.
- Wejdź w “Przełączalne globalnych ustawień graficznych”.
- Z list rozwijanych pod opcjami dla laptopa działającego z baterii oraz podłączonego do ładowania wybierz “Maksymalizuj wydajność”.
- Kliknij na “Zastosuj”.
Dzięki temu laptop powinien automatycznie stosować kartę dedykowaną we wszystkich aplikacjach.
Podobnie, jak w przypadku kart Nvidii, tutaj też można wejść w zakładkę “Przełączalne ustawienia aplikacji graficznych” i zamiast zmieniać ustawienia globalne, zmieniać je dla poszczególnych aplikacji, aby niekiedy odpalała się karta dedykowana, a niekiedy zintegrowana.
Jak przełączyć kartę graficzną w laptopie – podsumowanie
Po zapoznaniu się z powyższymi wskazówkami powinniście już dokładnie wiedzieć, jak przełączyć karty graficzne w laptopie. Niezależnie od tego, czy posiadacie dedykowaną kartę od AMD, czy NVIDII. Jak widać, nie jest to zbyt skomplikowany ani czasochłonny proces. Jednocześnie dla niektórych może on nie być intuicyjny, dlatego też postanowiliśmy go wyjaśnić.
Jeśli przypadł Wam do gustu ten artykuł, być może zainteresują Was także inne, dotyczące podobnych tematów. Omawialiśmy już na przykład, jak sprawdzić kartę graficzną. Tłumaczyliśmy także, na jakiej zasadzie działają dwie karty graficzne w jednym urządzeniu i wyjaśnialiśmy, czy jest to wydajne rozwiązanie, czy też niekoniecznie. Gdybyście mieli jakieś pomysły na kolejne poradniki, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach!
WARTO PRZECZYTAĆ: