“Jak przyspieszyć dysk HDD?” – takie pytanie poniekąd sprawiało, że rozwój pamięci do komputerów stawiał następne kroki. Dyski były coraz większe, coraz szybsze, z każdym nowym modelem były w stanie wytrzymać więcej. Aż w końcu doszliśmy do dysków SSD, które poniekąd “wystrzeliły” prędkość dysków w nadprzestrzeń.
Oczywiście, jeśli chcecie po prostu przyspieszyć swój komputer lub laptop, to najprostszym rozwiązaniem jest właśnie kupno dysku SSD. Jak się za to zabrać przeczytacie pod koniec tego artykułu, gdyż głównym daniem tego artykułu będzie właśnie jak przyśpieszyć dysk HDD. Wymiana na nowy dysk, chociaż pozornie prosta, nie zawsze jest możliwa. Łatwo sobie wyobrazić sytuację, gdzie np. w domu naszych rodziców stoi starszy komputer, tzw. “do internetu”, który jest po prostu za stary na upgrade do nowego rodzaju dysku z wielu powodów. W takiej sytuacji pojawia się pytanie: jak przyspieszyć dysk HDD?
Kilka sprawdzonych sposobów na to, jak przyspieszyć dysk HDD
Szybkość działania dysku HDD (i dysków w ogóle) jest nierozerwalnie związana z prędkością działania całego komputera, a ta z ogólną sprawnością komputera. Sprawne działanie komputera wpływa na całość tego, jak odczuwamy szybkość, z jaką ładuje się system. Można by wręcz powiedzieć, że to właśnie czas ładowania się systemu Windows i czas wymagany na “dojście” do momentu, w którym możemy zacząć obsługiwać komputer, będzie wyznacznikiem prędkości.
Jeśli trzeba długo czekać na start systemu operacyjnego, jest to oznaka, że trzeba w jakiś sposób przyspieszyć dysk HDD. Pojawia się jednak delikatny szkopuł: skąd macie wiedzieć, czy to konkretnie dysk jest problemem? Skoro stan dysku jest nierozerwalnie związany ze stanem całego komputera, warto przy okazji zajrzeć do środka i przeczyścić całość. W przenośni i dosłownie. Nie ma większej różnicy, czy chcecie sprawdzić jak przyspieszyć dysk HDD w Windows 7, czy jak przyspieszyć dysk w Windows 10.
Jak przyspieszyć dysk HDD? Wyczyścić komputer!
Tak, poważnie. Jedną z opcji jak przyśpieszyć dysk HDD jest wyczyszczenie komputera. Nie mówię tu o wyczyszczeniu dysku z nieużywanych aplikacji (dojdziemy do tego), ale o wyczyszczeniu z kurzu. Całego komputera.
Chociaż komputery są zaprojektowane w taki sposób, aby obieg powietrza był płynny, to jednak kurz się zawsze po trochu zbiera na radiatorach i wiatrakach. Zbierający się kurz może zapychać otwory, przez które przepływa powietrze, spowalnia wiatraki i ma gigantyczny wpływ na to, jak szybko komputer się przegrzewa. Na nasze szczęście podzespoły komputerowe są zaprojektowane na tyle dobrze, że jeśli zrobi się za gorąco, zaczną automatycznie spowalniać pracę, a w krytycznej sytuacji komputer się wyłączy.
Nie jest to dosłownie sposób na to, jak przyśpieszyć dysk HDD, ale na pewno łatwo te objawy pomylić. Jak wyczyścić komputer? Bardzo prosto! Po prostu odkręćcie ścianę obudowy i delikatnie odkurzcie kurz. Możecie na spokojnie użyć odkurzacza lub suszarki, a z zakamarków wyciągnąć kurz pałeczkami kosmetycznymi. Oczywiście całą operację róbcie na komputerze odłączonym od prądu! Zaskoczy was, ile kurzu wyjmiecie nawet z komputera wyglądającego na całkiem czysty.
Jak przyspieszyć dysk HDD? Wyczyścić dysk z niepotrzebnych plików!
Jeżeli na waszym dysku macie zainstalowanych zbyt wiele aplikacji, trzymacie zbyt wiele zdjęć, filmów lub muzyki, może się okazać, że wasz dysk się “zapchał”. Najgorsze w tej kwestii jest to, że łatwo tego nie zauważyć z powodu tego, że będzie jeszcze trochę miejsca na dysku. Niestety dyski twarde do komputerów działają w taki sposób, że do pracy potrzebują bufor, który wymaga pozostawienia pewnej części dysku pustej. Mówimy tu spokojnie o ~10-20% pojemności dysku.
Jak temu zaradzić? Wprost trzeba usunąć trochę plików. Nie używacie już konkretnych programów? Odinstalujcie. Gra już nie bawi jak na początku? Odinstalujcie. Kończy się miejsce na dokumenty? Zarchiwizujcie część na płytach lub pendrivach.
Wciąż trochę brakuje? Kliknijcie prawym przyciskiem myszy na kosz i wybierzcie “właściwości”. Starsze wersje systemu Windows domyślnie rezerwowały na kosz 10% miejsca na dysku i “zajmowały” go, nawet jeśli kosz był pusty. Jeśli to was dotyczy, możecie śmiało zmienić wielkość kosza na 1% lub nawet zdecydować się na to, żeby pliki były od razu usuwane ostatecznie.
Jak przyspieszyć dysk HDD? Optymalizacja i defragmentacja!
Rym niezamierzony, jednak system Windows trzyma obie opcje w jednej zakładce. Znajdziecie je po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na ikonę dysku, wybraniu “właściwości”, a następnie zakładkę “narzędzia”. Czym jest defragmentacja?
Defragmentacja jest procesem optymalizacji struktury danych na dysku, który ma na celu zwiększenie wydajności i szybkości działania systemu. Proces ten jest wykonywany przez oprogramowanie do defragmentacji, które analizuje strukturę danych na dysku i przesuwa je w taki sposób, aby dane były uporządkowane i łatwo dostępne. Dzięki temu można znacznie zwiększyć wydajność pracy z systemem oraz zapobiec sytuacjom, w których dane mogą zostać utracone lub uszkodzone.
Łatwo sobie wyobrazić jak przyspieszyć dysk HDD za pomocą defragmentacji. Optymalizacja to bardzo podobny proces. Skupia się raczej na analizie tego, czy dysk musi zostać zdefragmentowany, aczkolwiek samodzielnie też może wyczyścić i aktualizować system plików w celu poprawy ich wydajności i stabilności.
Autostart, a przyśpieszenie dysku HDD
Autostart, to opcja dzięki której wiele programów uruchamia się zaraz po starcie Windowsa. Po co? Wiele z nich powinno działać cały czas. Najlepszym przykładem są tutaj zawsze programy antywirusowe lub firewalle. Łatwo zrozumieć czemu antywirus powinien działać przez cały czas, gdy używamy komputera, ale wiele programów mocno nadużywa naszego zaufania w tej kwestii.
Nie ma żadnej przesady, w tym co powiem: każdy dodatkowy program umieszczony w autostarcie, to dodatkowe sekundy oczekiwania, aż system będzie gotowy do działania. Przede wszystkim warto się zastanowić, co tak naprawdę jest nam potrzebne razem ze startem systemu. Obstawiam w ciemno, że dużą część programów możecie śmiało usunąć i uruchamiać tylko, gdy będą potrzebne.
Jak sprawdzić, które programy są umieszczone w autostarcie i je wyłączyć? Na dwa sposoby.
Sposób pierwszy:
- Wciśnijcie przycisk “Windows”.
- Wpiszcie “Uruchom”.
- Wpiszcie “msconfig” i naciśnijcie Enter.
- Wybierzcie zakładkę “Autostart”.
Tam znajdziecie listę programów, które uruchamiają się razem ze startem systemu Windows. Wystarczy, że odznaczycie niechciane, zapiszecie i wyjdziecie. Możliwe, że będziecie musieli zrestartować komputer po tej operacji. W Windows 10 ten proces wygląda trochę inaczej: możecie ominąć krok “uruchom”. Wpisanie “msconfig” znajdzie narzędzie konfiguracji. Tam zajrzyjcie do zakładki “uruchamianie”, która poprosi o otwarcie menedżera zadań.
No właśnie. Jeśli waszym systemem operacyjnym jest Windows 10 lub nowszy, sprawdzenie autostartu jest trochę łatwiejsze, ponieważ zakładka “uruchamianie” znajduje się w menedżerze zadań. Jak otworzyć menedżer zadań? Na dwa sposoby:
- Wciśnijcie skrót klawiszowy Control + Shift + Escape.
- Wciśnijcie znany skrót klawiszowy Control + Alt + Delete, a następnie z menu wybierzcie “Menedżer zadań”.
Inne sposoby na to, jak przyspieszyć komputer
Tak jak wspomniałem na początku, dysk HDD nie musi być jedynym odpowiedzialnym za wolne działanie komputera. Komputer można przyspieszyć na inne sposoby.
Jak przyspieszyć komputer? Wymienić dysk HDD na SSD
Nic nie da większej prędkości waszemu komputerowi niż dysk SSD. O zaletach dysków SSD już pisaliśmy.
Świeża instalacja Windowsa
Świeża instalacja Windowsa usunie sporo starych plików, które przeszkadzają. Pełną instrukcję jak zainstalować system Windows również znajdziesz na naszej stronie.
Jak przyspieszyć dysk HDD? – podsumowanie
Wolna praca komputera nie zawsze spowodowana jest problemami z dyskiem HDD, ale zawsze jest powodem, dla którego powinniśmy skupić swoją uwagę na tym problemie. Sporo problemów można tak naprawdę rozwiązać zwykłymi dobrymi nawykami dbania o komputer i regularnym sprzątaniem: plików i kurzu.
WARTO PRZECZYTAĆ: