Skracanie linków to bardzo popularna funkcja, która w wielu przypadkach może okazać się użyteczna czy wręcz konieczna. W tym artykule chcielibyśmy omówić, na czym dokładnie ona polega, jak działa i w jakich sytuacjach warto z niej korzystać. Nie zapomnieliśmy również o tym, aby wskazać Wam najlepsze naszym zdaniem skracacze linków. Zapraszamy!
Skracanie linków – na czym polega i kiedy warto go używać?
Skracanie linków może przydać się choćby w sytuacji, kiedy musimy gdzieś wstawić link (do swojego podpisu, na forum, do czatu grupowego, dokumentu), a jest on bardzo długi i nieczytelny. W swojej oryginalnej formie może on zająć zbyt dużo miejsca lub nieestetycznie rozciągnąć ekran.
Skracacz linków rozwiązuje ten problem w bardzo prosty sposób – po prostu tworzy przekierowanie z nowo utworzonej podstrony w witrynie usługodawcy do strony, do której chcemy, aby prowadził link. Czyli przykładowo, zamiast wstawiać długi link, zamiast tego możemy wrzucić krótki link, który po kliknięciu od razu będzie przekierowywał pod wybrany przez nas adres.
Przekierowanie następuje błyskawicznie, więc osoba otwierająca link nie natrafi na żadne problemy czy opóźnienia. W zależności od tego, jaki skracacz wybierzemy, efektem może być skracanie linków z własną nazwą bądź z nazwą wygenerowaną automatycznie (ale zawsze krótką).
Najlepszy skracacz linków – które narzędzie wybrać?
Skracanie linku działa zawsze tak samo: po prostu wklejamy link w wyznaczone pole i klikamy przycisk, plus ewentualnie wcześniej wpisujemy, jak chcielibyśmy, aby link się kończył. Wśród popularnych skracaczy linków można wymienić:
- Bitly (bit.ly)
- TinyURL (tinyurl.com)
- Ow.ly (ow.ly)
- is.gd (is.gd)
- Rebrandly (rebrandly.com)
- Shorte.st (shorte.st)
- T2M (t2m.io)
- ShortURL (shorturl.at)
- Cutt.ly (cutt.ly)
- Hyperlink (hyperlink.ac)
- Clkim (clkim.com)
- BL.INK (bl.ink)
- AdF.ly (adf.ly)
- Geniuslink (geni.us)
- Polr (polrproject.org)
- Linkfire (linkfire.com)
- Tiny.cc (tiny.cc)
- Buff.ly (buff.ly) – zintegrowane z narzędziem do zarządzania mediami społecznościowymi Buffer.
- Branch (branch.io) – skracanie linków i śledzenie aktywności użytkowników w aplikacjach mobilnych.
- ClickMeter (clickmeter.com) – narzędzie do śledzenia i analizy linków.
Wszystkie te skracacze pozwalają na darmowe i szybkie skracanie linku z poziomu strony głównej, bez konieczności rejestracji. Jeśli jednak chcemy odblokować zaawansowane opcje, takie jak ustawianie własnej nazwy i śledzenie statystyk linku, będziemy musieli zarejestrować się lub zapłacić za plan Pro/Premium.
Jeśli interesuje nas skracanie linków z własną nazwą bez rejestracji, dobrym wyborem może być portal bit.do, który daje właśnie taką opcję. Można wybrać dowolny tekst następujący po domenie, np. bit.do/techpolska.
Musicie przesłać komuś link, na przykład mailu lub w czacie grupowym, bądź też wkleić go do prezentacji, ale jest on bardzo długi? To tylko kilka z ogromnej liczby przypadków, w których przydać się może skracacz linków, czyli narzędzie, które generuje na domenie krótki link, po wejściu w który użytkownik jest przekierowywany pod wybrany przez nas adres. Tylko jak skrócić link do strony?
Nie jest to na szczęście szczególnie trudne i każdy powinien sobie z tym poradzić. Co również bardzo ważne, nie wiąże się to z żadnymi opłatami, nie trzeba też zazwyczaj logować się nigdzie czy rejestrować. Wszystko krok po kroku wyjaśnimy poniżej. Zapraszamy!
Jak skrócić link do strony?
Na czym dokładnie polega skracanie linków i w jakich przypadkach się go stosuje wyjaśnialiśmy w innym materiale. Teraz chcielibyśmy skupić się na tym, jak skrócić link do strony. Jest to tak naprawdę bardzo prosty proces. Wystarczy podążać za poniższą instrukcją:
- Otwórz stron do skracania linków (listę najlepszych stron znajdziesz w dalszej części artykułu).
- W pole na link wklej twój długi adres URL i kliknij na przycisk, aby go skrócić (np. “Shorten” w Bitly, “Skróć link” w Cuttly, “Tnij” w Tiny lub “Skróć” w linkd).
- Skopiuj wyświetlony krótki adres i przekaż go dowolnym osobom.
Jaki skracacz linków wybrać? Wśród najpopularniejszych opcji można wymienić Bitly, Cuttly, Tiny i linkd. Nie wiążą się one z żadnymi opłatami i nie wymagają rejestracji (w wersji podstawowej – oferują one konta premium, które pozwalają np. śledzić ile osób kliknęło w link, natomiast większości użytkowników powinny wystarczyć opcje darmowe).
Skrócenie linku – podsumowanie
Skrócenie linku to jak widać dość prosta sprawa, a wprowadzenie w życie odpowiedzi na pytanie, jak skrócić link do strony powinna zająć zaledwie kilkadziesiąt sekund. Warto wiedzieć, że taka opcja istnieje, ponieważ długie linki są nie tylko nieestetyczne, ale też czasami potrafią na przykład nadmiernie rozciągać stronę. Wykorzystanie zamiast nich krótkiego linka, który poprowadzi w dokładnie te samo miejsce, jest więc w niektórych przypadkach wskazane.
Jeśli przydał Wam się ten artykuł, być może okażą się dla Was użyteczne także inne, które dla Was przygotowaliśmy. Omawialiśmy między innymi, czym jest generator linków magnet i z którego warto skorzystać. Wyjaśnialiśmy także, jak zeskanować kod QR. Jesteśmy otwarci na Wasze propozycje, jeśli więc są jakieś tematy, którymi chcielibyście, abyśmy się zajęli, dajcie nam koniecznie znać!
WARTO PRZECZYTAĆ: