Dysk Google to jedna z wielu usług oferowanych przez tego amerykańskiego giganta, w tym w ograniczonym zakresie za darmo. Pozwala ona przechowywać dowolny typ plików w chmurze i w dowolnej chwili je pobierać lub odtwarzać (w przypadku plików wideo) – a także dzielić się nimi z innymi. Często jednak można spotkać się z pytaniem: jak udostępnić plik na Dysku Google?

Nie jest to trudne, ale, jeśli ktoś jeszcze dotychczas tego nie robił, może w pierwszej chwili czuć się zagubiony. Dlatego poniżej przedstawimy Wam dwie szybkie i skuteczne metody na udostępnienie Dysku Google. Zapraszamy!

Jak udostępnić plik na Dysku Google?

Odpowiedź na pytanie, jak udostępnić plik na Dysku Google jest bardzo prosta (i jest ona taka sama zarówno dla plików, jak i dla całych folderów). Jedyne, co trzeba zrobić, to wykonać poniższe kroki:

  1. Otwórz Dysk Google.
  2. Zlokalizuj plik lub folder, który chcesz udostępnić (wrzucone przez siebie pliki znajdziesz w sekcji “Mój dysk”, nowy plik możesz wrzucić na Dysk Google klikając prawym przyciskiem myszy na puste miejsce w okolicach przycisku “Nazwa” i strzałki w dół, a następnie wybierając “Prześlij pliki” lub “Prześlij folder”).
  3. Naciśnij prawym przyciskiem myszy na plik lub folder, który chcesz udostępnić i wybierz z listy “Udostępnij”.
  4. Możesz udostępnić folder/plik konkretnym osobom lub każdemu, kto wejdzie w specjalny link. W tym pierwszym przypadku wpisz w pole “Dodaj osoby i grupy” adres e-mail osoby, którą chcesz zaprosić i naciśnij Enter. Obok adresu e-mail będzie opcja wyboru rangi dla danej osoby (Edytor, Komentujący lub Przeglądający). Kliknij na przycisk “Gotowe”, a dana osoba otrzyma prawa do edycji/komentowania/przeglądania pliku i otrzyma o tym powiadomienie.
  5. Jeśli chcesz stworzyć link do pliku, po naciśnięciu na “Udostępnij” kliknij na “Zmień” w sekcji “Pobierz link”. Obok “Każda osoba mająca link” wybierz rolę odwiedzającego (Przeglądający/Edytor/Komentujący) i kliknij na “Kopiuj link”, po czym wklej go np. w konwersacji na Messengerze z osobą, której chcesz udostępnić plik.

Warto wspomnieć, że w przypadku udostępniania linku można też nacisnąć na “Każda osoba mająca link” i wybrać “Dostęp ograniczony” – w takiej sytuacji każda osoba, która wejdzie w skopiowany przez nas i wklejony gdzieś link będzie mogła zapytać o pozwolenie na dostęp do pliku i będziemy mieli możliwość ten dostęp przyznać bądź też nie.

Udostępnianie Dysku Google – podsumowanie

Jak widać, kwestia tego, jak udostępnić plik na Dysku Google nie należy do skomplikowanych. Co więcej, Google daje sporo możliwości w zakresie rzeczonego udostępniania, więc każdy powinien być w stanie znaleźć taką opcję, która będzie mu odpowiadać. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby uważać, komu się wysyła link/kogo dodaje się jako edytora, jeśli mowa o treści wrażliwej, a także, jakie konkretnie uprawnienia się komuś daje.

Zapraszamy Was do zapoznania się także z innymi poradnikami, które dla Was przygotowaliśmy. Między innymi dotychczas wyjaśnialiśmy, jak podzielić dysk na partycje. Poruszaliśmy też taki temat, jak klonowanie dysku. Jeśli macie jakieś pomysły odnośnie do tego, jakie kolejne poradniki powinny pojawić się na na naszym portalu, koniecznie podzielcie się nimi z nami poniżej!

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *