Warto wiedzieć, jak podzielić dysk na partycje. Może się to przydać w wielu okolicznościach, choćby w sytuacji, kiedy będziemy chcieli dla porządku i przejrzystości rozdzielić system operacyjny od innych danych znajdujących się na dysku (gier, programów, zdjęć).

Partycjonowanie dysku to bardzo prosta sprawa, zarówno, jeśli chodzi o dysk na którym znajduje się system operacyjny, jak i dowolny inny. Wystarczy wiedzieć, gdzie szukać. Wyjaśniamy to krok po kroku poniżej. Zapraszamy!

Jak podzielić dysk na partycje Windows 10?

Żeby podzielić dysk na partycje, w pierwszej kolejności będziemy musieli otworzyć wbudowane systemowe narzędzie do zarządzania dyskami. Możemy to zrobić na dwa sposoby.

Pierwszy z nich wymaga wciśnięcia jednocześnie klawiszy Windows + R, a następnie wpisanie w okienku, które się pojawi, komendy diskmgmt.msc i zatwierdzenie swojej decyzji.

jak podzielić dysk na partycje windows 10

Drugi polega na wywołaniu paska zadań (można po prostu zjechać myszką na dół ekranu lub nacisnąć na przycisk Windowsa), po czym kliknięciu prawym przyciskiem myszki na logo Microsoftu i wybranie opcji Zarządzanie Dyskami.

jak podzielić dysk

Następnie musimy kliknąć prawym przyciskiem myszy na dysk, który chcemy podzielić i kliknąć “Zmniejsz wolumin”. Następnie będziemy musieli ustalić, do jakiego rozmiaru ma być zmniejszony bieżący wolumin, a więc w praktyce, ile miejsca chcemy zwolnić na nową partycję.

jak podzielić dysk na partycje

Następnie należy potwierdzić swoją decyzję. Kiedy już to zrobimy, przy wybranym dysku część miejsca będzie podświetlona na czarno, co oznacza, że będzie ono nieprzydzielone. Jedyne, co nam pozostaje, to kliknąć na ten element prawym przyciskiem myszy, wybrać opcję “Nowy wolumin prosty” i ustalić, jaką ma mieć on ścieżkę i system plików.

Partycjonowanie dysku Windows 10 – podsumowanie

Liczymy, że po zapoznaniu się z tym artykułem będziecie mogli już bez wahania odpowiedzieć na pytanie, jak podzielić dysk na partycje. Jak widać, jeśli wiemy, gdzie znaleźć narzędzie do zarządzania dyskami, cały proces jest bardzo prosty i szybki.

Jeśli interesuje Was szerzej tematyka dysków do komputerów, zapraszamy do zapoznania się także z innymi naszymi artykułami. Wyjaśnialiśmy już między innymi, jak naprawić uszkodzony dysk, a także co zrobić, jeśli dysk jest zabezpieczony przed zapisem. Chcielibyście wiedzieć coś jeszcze? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

Poczuj prędkość! MSI prezentuje high-endowy dysk SSD Spatium M480 Play – idealny do PlayStation®5
MSI wprowadza do sprzedaży niewiarygodnie szybki model SSD – Spatium M480 PCIe 4.0 NVMe M.2 Play, który przekracza wszystkie wymagania wydajnościowe PlayStation®5, potwierdzając pozycję firmy
jaki dysk do xbox one Jaki dysk do Xbox One – sprawdź!
Zastanawiasz się, jaki dysk do Xbox One kupić? Dowiedz się, na jakie parametry zwrócić uwagę, by wybrać odpowiednią pamięć zewnętrzną do konsoli! Pamięć wbudowana może
jak zwolnić miejsce na dysku Jak zwolnić miejsce na dysku w kilku prostych krokach? Poradnik dla Windowsa i Maca
Wiele osób uczy się tego na podstawie własnych doświadczeń: dbanie o swój komputer, to dbanie o miejsce na dysku. Niestety, ale nie można używać całego
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *