
Obecnie żyjemy w epoce zdalnych spotkań. Królują one w pracy, edukacji, a także w zwykłych kontaktach towarzyskich. Ich niezbędnym elementem jest mikrofon, ale też kamerka internetowa. W związku z tym często można spotkać się z następującym pytaniem: jak włączyć kamerkę w laptopie?
Poniżej odpowiemy na to pytanie, z uwzględnieniem zarówno systemu Windows 10, jak i MacOS. Każdy więc powinien być w stanie znaleźć rozwiązanie dla siebie, niezależnie od tego, jakiego systemu operacyjnego używa. Zapraszamy!
Jak włączyć kamerkę w laptopie?
Zanim odpowiemy na pytanie, jak włączyć kamerkę w laptopie, przypominamy, aby przed rozpoczęciem spotkania odsłonić osłonkę na kamerkę, jeśli takowa znajduje się w danym laptopie. W przeciwnym wypadku co prawda kamerka będzie włączona, ale nic nie będzie za jej pomocą widać.
Włączenie kamerki w laptopie, który działa w oparciu o system Windows 10 nie należy do trudnych działań. Poniżej znajdziesz kilka możliwości, które warto wypróbować.
Włączanie kamerki w Windows 10
Żeby włączyć kamerkę w systemie Windows 10, trzeba wykonać następujące kroki:
- Otwórz “Ustawienia” laptopa.
- Wejdź w zakładkę “Prywatność”.
- Naciśnij na kategorię “Kamera” po lewej stronie okna.
- Kliknij w przycisk “Zmień” i ustaw suwak pod “Dostęp do kamery dla tego urządzenia” na pozycję włączoną, jeśli jest wyłączony.
Jeśli chcesz korzystać z programów komputerowych do wideokonferencji, a nie do programów w przeglądarce internetowej, przesuń do pozycji włączonej suwaki w sekcjach “Zezwalaj aplikacjom na dostęp do swojej kamery” oraz “Zezwalaj aplikacjom klasycznym na dostęp do swojej kamery”.
Następnie wyszukaj na listach Twoją aplikację do wideokonferencji (np. Zoom Meeting) i upewnij się, że suwak obok niej jest przesunięty do pozycji włączonej.
Jeśli wszystkie powyższe kroki zostały wykonane, dostęp do kamery powinien być włączony. Jeśli korzystamy z wideokonferencji w przeglądarce, strona prawdopodobnie zapyta nas o pozwolenie o dostęp do kamery i mikrofonu – trzeba go udzielić. Ponadto po dołączeniu do wideokonferencji może być konieczne naciśnięcie przycisku “Włącz kamerę” lub podobnego.
W przypadku, gdy mimo wszystko kamera nie działa, warto sprawdzić w ustawieniach swojego programu antywirusowego, czy przypadkiem nie mamy włączonej opcji do ochrony prywatności kamery, która uniemożliwia aplikacjom korzystanie z niej.
Kamera może też nie działać, jeśli mamy jednocześnie odpalone pewne aplikacje do zarządzania ustawieniami laptopa, takie jak np. Lenovo Vantage dla laptopów firmy Lenovo.
Kombinacja przycisków na klawiaturze
Najszybciej kamerę włącza się poprzez klawisz Fn połączony z klawiszem, na którym znajduje się znaczek kamerki. Jednak nie zawsze można go tam znaleźć. Wówczas stosuje się kombinację klawiszy Fn plus jeden z klawiszy od F1 do F12. Wszystko zależy do komputera.
Menu Start
Kolejnym prostym pomysłem na włączenie kamerki, jest skorzystanie z menu Start. Kliknij więc w logo Windowsa, które znajduje się w lewym, dolnym rogu ekranu. Zostanie wyświetlone menu, w którym zobaczysz zainstalowane aplikacje na komputerze. Wyszukaj więc aplikacji „Aparat” i uruchom kamerkę.
Systemowa wyszukiwarka
Jeżeli pracujesz na starym systemie Windows, wówczas możesz włączyć kamerkę za pośrednictwem wyszukiwarki systemowej. Wystarczy, że klikniesz ikonkę Windows, wpiszesz hasło w okienku wyszukiwania “Menedżer urządzeń”.
Następnie wybierz “Urządzenia do obrazowania” i “Urządzenia wideo USB”. Kliknij na ostatnie hasło prawym przyciskiem myszy i jeśli kamerka jest wyłączona, wybierz po prostu komendę “Włącz”.
Jak włączyć kamerkę w MacOS?
Kamerka w urządzeniach z MacOS jest domyślnie włączona. Żeby z niej skorzystać, wystarczy po prostu odpalić program do wideokonferencji i nacisnąć na przycisk “Włącz kamerkę” lub podobny.
Domyślnie na MacBookach są zainstalowane takie aplikacje wykorzystujące kamerkę, jak Photo Booth oraz FaceTime, ale można też korzystać z innych, o ile posiadają one wersje dedykowane urządzeniom działającym na systemach od Apple.
Dlaczego kamerka Windows nie chce działać?
Niekiedy bywa tak, że kamerka internetowa nie chce działać, choć postępujemy według powyższych wskazówek. Przyczyn może być kilka i przedstawiamy je poniżej.
Nieaktualne sterowniki
Częstą przyczyną niedziałających kamerek internetowych jest brak aktualnych sterowników zainstalowanych na sprzęcie. W takiej sytuacji, należy wejść w “Menadżera urządzeń” i wybrać „Aparaty fotograficzne” albo „Kamery internetowe”.
Następnie wyświetli się nam lista urządzeń zainstalowanych i fabrycznie wbudowanych w laptopie. Należy kliknąć dwa razy na każdą pozycję, a w zakładce „Sterowniki” wybierz opcję „Aktualizuj sterowniki”.
Czasem może się okazać, że sterownik, który został zainstalowany w systemie Windows 10, nie jest z nim kompatybilny. Najlepiej więc sprawdzić to we „Właściwościach” kamery i dodatkowo odnaleźć w sterownikach plik o nazwie „stream.sys”, który znajduje się w ich szczegółach. Jeżeli znajdziesz taki plik, będzie oznaczać to, że kamera została wbudowana przed systemem Windows 7 i trzeba będzie kupić jej nowy model.
W niektórych sytuacjach trzeba będzie odinstalować oprogramowanie dla kamery i zainstalować nowe. Wtedy także musisz wejść w „Menedżera urządzeń”, a następnie we „Właściwości”.
Teraz należy wybrać komendę „Odinstaluj urządzenie” i „Usuń oprogramowanie sterownika dla tego urządzenia”.
Następnie wciśnij „OK”. W kolejnym etapie przejdź do sekcji „Akcja” znajdującej się w „Menedżerze urządzeń” i wybierz „Skanuj w poszukiwaniu zmian sprzętu”. Kiedy skanowanie się zakończy, ponownie zainstaluj sterownik.
Niewłączona kamerka
W niektórych przypadkach użytkownik po prostu nie włączył kamerki w sekcji „Menedżer urządzeń”. W takiej sytuacji należy odnaleźć hasło „Urządzenia do obrazowania” lub „Aparaty fotograficzne” i wybrać kamerkę, a następnie włączyć ją, za pomocą przycisku „Włącz”.
Prywatność
W laptopach i komputerach można znaleźć ustawienia prywatności, których celem jest zapewnienie ochrony użytkownikowi przed ewentualnymi podglądaczami. Dlatego też można zauważyć, że laptop pyta po uruchomieniu aplikacji do wideo rozmów o dostęp do kamery i aparatu.
Czasem jednak okazuje się, że w ustawieniach prywatności opcja udzielania dostępu tym aplikacjom jest wyłączona. W takiej sytuacji, należy wejść w „Ustawienia” i „Prywatność” a następnie kliknąć kafel „Kamera”.
To właśnie tam znajdziesz opcję „Zezwalaj aplikacjom na korzystanie ze sprzętu kamery”. Jeśli korzystasz z nowszych wersji Windows 10, wówczas zostanie Ci udostępniona lista aplikacji, które będą wymagały dostępu do kamery. Tylko od Ciebie zależy czy je uruchomisz, czy nie.
Aktualizacja oprogramowania
Oprogramowanie, które jest od czasu do czasu aktualizowane, może być przyczyną wyłączenia kamerki, ale również tego, że inne programy przestają działać. Można temu zaradzić, klikając menu „Start” i wchodząc w „Ustawienia”, „Aktualizacja i zabezpieczenia”, „Windows Update”, „Szukaj aktualizacji”. W tym ostatnim miejscu sprawdź, czy dostępne są aktualizacje dotyczące kamery.
Oprogramowanie antywirusowe
Osoby korzystające z określonych antywirusów, również mogą mieć problem z włączeniem kamerki, ponieważ niektóre z tych programów nie pozwalają na to działanie. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, najlepiej wejść na stronę firmy, z której antywirusa korzystamy.
Uszkodzony port USB
Niektórzy użytkownicy laptopów nie korzystają z fabrycznie wbudowanej kamery, ale z dodatkowego osprzętu do przekazywania obrazu. Jeżeli Twój komputer nie widzi kamerki po jej podłączeniu do portu, spróbuj podłączyć do innego portu. Jeśli zacznie pracować, będzie oznaczać to, że port USB został uszkodzony.
Kamerki internetowe mogą przestać działać z naprawdę wielu powodów. Mogło bowiem dojść do: zawilgotnienia sprzętu, spięć elektroniki kamery i innych uszkodzeń mechanicznych. Jeżeli żadna z powyższych opcji nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, najlepiej wybrać się do profesjonalnego serwisu komputerowego.
Włączanie kamerki – podsumowanie
Wiecie już, jak włączyć kamerkę w laptopie, więc jesteście gotowi na spotkania firmowe na Zoomie czy e-lekcje na Microsoft Teams. Nie jest to jak widać trudne, ale niekiedy może być nieintuicyjne. Mamy więc nadzieję, że nasz poradnik okazał się dla Was przydatny i nie będzie to już sprawiało Wam jakiegokolwiek problemu.
Chcielibyśmy skorzystać z tej okazji, aby przypomnieć o artykule, w którym tłumaczyliśmy, jak sprawdzić czy kamerka działa. Dzięki temu będziecie mogli zweryfikować, czy na pewno wszystko jest w porządku. Opisywaliśmy też swego czasu najlepsze programy do wideokonferencji – warto się z tym rankingiem zapoznać.
WARTO PRZECZYTAĆ:





