Przy starcie systemu automatycznie włącza się szereg programów niezbędnych do jego prawidłowego działania… ale nie tylko. Bardzo często uruchamiają się wtedy też takie narzędzia, jak Steam, Spotify, komunikatory i nie tylko. Każdy taki program w autostarcie wydłuża czas startu systemu i zmniejsza wydajność sprzętu po włączeniu. Można się więc zastanawiać: jak wyłączyć autostart programów?
Niekiedy programy pytają, czy dodać je do autostartu podczas instalacji, ale często tak nie robią i po prostu automatycznie włączają uruchamianie wraz ze startem systemu. Warto więc dowiedzieć się, jak wyłączyć to ustawienie, zwłaszcza, jeśli korzystamy z jakiegoś narzędzia okazjonalnie i nie potrzebujemy, aby było zawsze włączone. Poradnik krok po kroku znajdziecie poniżej. Zapraszamy!
Jak wyłączyć autostart programów? Instrukcja
Jeśli zastanawiasz się, jak wyłączyć autostart programów, odpowiedź jest prosta: poprzez Menedżer zadań. Taką funkcję ma też sporo programów do czyszczenia komputera (koniecznie sprawdźcie najlepsze programy do czyszczenia komputera, jeśli nie wiecie, które z nich wybrać). Jednak nie trzeba nic pobierać, aby to zrobić, ponieważ taka opcja jest także dostępna domyślnie w systemie Windows.
- Żeby to zrobić, najpierw naciśnij klawisz Windows i wpisz w wyszukiwarkę systemową Menedżer urządzeń i naciśnij Enter. Możesz alternatywnie nacisnąć skrót klawiszowy Ctrl+Alt+Delete i wybrać z listy “Menedżer zadań”.
- Jeśli widzisz tylko uproszczony widok Menedżera, naciśnij na “Więcej szczegółów” w lewym dolnym rogu okna.
- Przejdź do zakładki “Uruchamianie”, klikając na nią na górze okna.
- Naciśnij na “Stan”, aby posortować usługi tak, aby te włączone były na górze.
- Jeśli zauważysz jakąś niepotrzebną usługę, która chcesz, aby była wyłączona, naciśnij na nią prawym przyciskiem myszy i wybierz “Wyłącz”.
I gotowe – po wyłączeniu każdej niepotrzebnej usługi z pewnością odczujesz różnicę w czasie uruchamiania się systemu. W szczególności zwróć uwagę na to, co znajduje się w polu “Wpływ na uruchamianie systemu” obok każdej usługi i wyłączaj zwłaszcza te, które mają duży wpływ.
Pamiętaj jednak o tym, aby nie wyłączać ważnych usług, czy to systemowych, czy na przykład programu antywirusowego, który oczywiście powinien uruchamiać się wraz ze startem systemu, aby był maksymalnie skuteczny.
Wyłączanie autostartu – podsumowanie
Powyższe informacje powinny dostarczyć Wam wyczerpującej odpowiedzi na pytanie, jak wyłączyć autostart programów. Warto od czasu do czasu zajrzeć do Menedżera zadań i skontrolować, czy przypadkiem nie mamy włączonego automatycznego uruchamiania jakichś zbędnych programów, aby system mógł “wstawać” jak najszybciej. Zwłaszcza, jeśli ostatnio instalowaliśmy jakieś nowe programy.
Korzystając z okazji, chcielibyśmy zaprosić Was do zapoznania się także z innymi podobnymi poradnikami, które dla Was przygotowaliśmy. Dowiecie się z nim między innymi, jak przyspieszyć komputer, a także, jak przyspieszyć Chrome. Warto poznać te wskazówki, jeśli chcecie, aby Wasz komputer czy laptop działał jak najlepiej i najbardziej wydajnie. Gdybyście mieli jakieś pomysły na kolejne artykuły, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach!
WARTO PRZECZYTAĆ: