Przy starcie systemu automatycznie włącza się szereg programów niezbędnych do jego prawidłowego działania… ale nie tylko. Bardzo często uruchamiają się wtedy też takie narzędzia, jak Steam, Spotify, komunikatory i nie tylko. Każdy taki program w autostarcie wydłuża czas startu systemu i zmniejsza wydajność sprzętu po włączeniu. Można się więc zastanawiać: jak wyłączyć autostart programów?

Niekiedy programy pytają, czy dodać je do autostartu podczas instalacji, ale często tak nie robią i po prostu automatycznie włączają uruchamianie wraz ze startem systemu. Warto więc dowiedzieć się, jak wyłączyć to ustawienie, zwłaszcza, jeśli korzystamy z jakiegoś narzędzia okazjonalnie i nie potrzebujemy, aby było zawsze włączone. Poradnik krok po kroku znajdziecie poniżej. Zapraszamy!

Jak wyłączyć autostart programów? Instrukcja

Jeśli zastanawiasz się, jak wyłączyć autostart programów, odpowiedź jest prosta: poprzez Menedżer zadań. Taką funkcję ma też sporo programów do czyszczenia komputera (koniecznie sprawdźcie najlepsze programy do czyszczenia komputera, jeśli nie wiecie, które z nich wybrać). Jednak nie trzeba nic pobierać, aby to zrobić, ponieważ taka opcja jest także dostępna domyślnie w systemie Windows.

  1. Żeby to zrobić, najpierw naciśnij klawisz Windows i wpisz w wyszukiwarkę systemową Menedżer urządzeń i naciśnij Enter. Możesz alternatywnie nacisnąć skrót klawiszowy Ctrl+Alt+Delete i wybrać z listy “Menedżer zadań”.
  2. Jeśli widzisz tylko uproszczony widok Menedżera, naciśnij na “Więcej szczegółów” w lewym dolnym rogu okna.
  3. Przejdź do zakładki “Uruchamianie”, klikając na nią na górze okna.
  4. Naciśnij na “Stan”, aby posortować usługi tak, aby te włączone były na górze.
  5. Jeśli zauważysz jakąś niepotrzebną usługę, która chcesz, aby była wyłączona, naciśnij na nią prawym przyciskiem myszy i wybierz “Wyłącz”.

I gotowe – po wyłączeniu każdej niepotrzebnej usługi z pewnością odczujesz różnicę w czasie uruchamiania się systemu. W szczególności zwróć uwagę na to, co znajduje się w polu “Wpływ na uruchamianie systemu” obok każdej usługi i wyłączaj zwłaszcza te, które mają duży wpływ.

Pamiętaj jednak o tym, aby nie wyłączać ważnych usług, czy to systemowych, czy na przykład programu antywirusowego, który oczywiście powinien uruchamiać się wraz ze startem systemu, aby był maksymalnie skuteczny.

Wyłączanie autostartu – podsumowanie

Powyższe informacje powinny dostarczyć Wam wyczerpującej odpowiedzi na pytanie, jak wyłączyć autostart programów. Warto od czasu do czasu zajrzeć do Menedżera zadań i skontrolować, czy przypadkiem nie mamy włączonego automatycznego uruchamiania jakichś zbędnych programów, aby system mógł “wstawać” jak najszybciej. Zwłaszcza, jeśli ostatnio instalowaliśmy jakieś nowe programy.

Korzystając z okazji, chcielibyśmy zaprosić Was do zapoznania się także z innymi podobnymi poradnikami, które dla Was przygotowaliśmy. Dowiecie się z nim między innymi, jak przyspieszyć komputer, a także, jak przyspieszyć Chrome. Warto poznać te wskazówki, jeśli chcecie, aby Wasz komputer czy laptop działał jak najlepiej i najbardziej wydajnie. Gdybyście mieli jakieś pomysły na kolejne artykuły, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

TOP 5 najlepszych wirtualnych kart płatniczych do opłacania Twitch TOP 5 najlepszych wirtualnych kart płatniczych do opłacania Twitch: wybór graczy i streamerów
Twitch to nie tylko platforma do streamingu gier, to prawdziwa społeczność, gdzie gracze, streamerzy i ich fani mogą wchodzić w interakcje w czasie rzeczywistym. W
YouTube Czy YouTube zablokuje VPN?
Wirtualne wycieczki do innych krajów za pomocą VPN to standard. W taki sposób można ominąć regionalne blokady treści, obejrzeć filmy dostępne tylko w innych krajach,
blokada pornhuba Blokada Pornhuba w Stanach Zjednoczonych!
Dziś czeka na nas news z gatunku tych nie do ogarnięcia. Najbardziej wolnościowe państwo świata (wg każdego filmu rodem z hollywood) postanowiło kolejny raz wspomóc
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

1 Komentarz

  • eugeni E. eugeniusz, 22 sierpnia 2023 @ 07:34 Odpowiedz

    Jak powrJak powrócić do Win7 gdy komputer zostal zaktualizowany w sposob niechciany do Win 10, 11. Moim zdaniem najlepszym systemem operacyjnym byłby XP gdyby byl kontynuowany support, ale niestety…. Biznes zawsze zwycięża z logikâ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *