Może się czasami zdarzyć, że będziemy chcieli na swoim smartfonie z Androidem zainstalować jakąś aplikację nie za pośrednictwem sklepu Google Play, a bezpośrednio poprzez plik APK. Przykładem jest sytuacja, w której interesuje nas starsza wersja jakiejś aplikacji, a z Google Play pobralibyśmy oczywiście najnowszą. Pojawia się więc kluczowe pytanie: jak zainstalować plik APK na Androidzie?

Mnóstwo jest w Internecie stron, na których można pobrać pliki APK różnych aplikacji, czy to “czyste”, czy “zmodowane”. Możemy jednak nie wiedzieć co z nimi zrobić po pobraniu, aby zainstalować aplikację. Bez obaw – jest to bardzo proste i bezproblemowe. Wszystko dokładnie opiszemy poniżej, tak, aby nikomu nie sprawiło to najmniejszego problemu. Zapraszamy!

Jak zainstalować plik APK na Androidzie? Poradnik krok po kroku

Instalacja aplikacji na telefonie z Androidem za pośrednictwem pliku APK składa się tak naprawdę z zaledwie dwóch głównych kroków. Nie wymagają one pobierania żadnych innych aplikacji i korzystania z zewnętrznych narzędzi – wystarczy to, co już jest w systemie.

Krok 1. Przenieś plik APK do telefonu i zlokalizuj go

Jeśli plik APK nie został pobrany bezpośrednio na smartfona, tylko na komputer, trzeba w pierwszej kolejności przenieść go na telefon. Można zrobić to na przykład poprzez Bluetootha, podłączenie urządzenia do komputera poprzez kabel USB lub wyjęcie karty SD z telefonu i włożenie jej do komputera.

Warto przy przenoszeniu pliku zapamiętać, gdzie go zapisywaliśmy (w jakim folderze). Łatwiej będzie nam potem go znaleźć, co jest następnym krokiem. Żeby to zrobić, trzeba otworzyć Menedżer plików w smartfonie. Powinien on być domyślnie zainstalowany w każdym urządzeniu, chociaż oczywiście można skorzystać także z innej aplikacji do zarządzania plikami, na przykład Total Commander.

Następnie po otwarciu Menedżera plików lub innej aplikacji tego typu musimy odnaleźć na liście naszych plików interesujący nas plik APK.

Krok 2. Pozwól na instalację aplikacji z nieznanych źródeł i zainstaluj aplikację

Domyślnie instalowanie aplikacji z nieznanych źródeł jest wyłączone dla wszystkich aplikacji w systemie Android, co oznacza, że można instalować tylko zweryfikowane aplikacje ze sklepu Google Play. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby to zmienić – nie jest to na szczęście szczególnie trudne.

Po prostu naciśnij na plik APK w Menedżerze plików, a powinno się pojawić okienko proszące o udzielenie danej aplikacji zgody na instalowanie aplikacji z nieznanych źródeł. Wyraź na to zgodę – bez tego instalacja nie będzie możliwa. Po udzieleniu właściwej zgody powinna pojawić się możliwość instalacji aplikacji, po prostu naciśnij “Instaluj” i poczekaj, aż proces zostanie zakończony.

Plik APK – podsumowanie

Po zapoznaniu się z powyższymi wskazówkami powinniście już doskonale znać odpowiedź na pytanie, jak zainstalować plik APK na Androidzie. Jest to jak widać łatwe, natomiast warto być przy tego typu działaniach ostrożnym. Nie należy instalować niepewnych aplikacji za pomocą plików APK pobranych z niezaufanych źródeł. Możemy sobie w ten sposób bowiem mocno zaszkodzić, zwłaszcza, jeśli nie mamy na smartfonie dobrego oprogramowania antywirusowego.

Korzystając z okazji, chcielibyśmy przypomnieć o naszym artykule, w którym omawialiśmy najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Może się Wam również przydać poradnik na temat tego, jak cofnąć aktualizację aplikacji. Jeśli macie jakieś pytania lub wpadliście na pomysł na kolejny artykuł, który Waszym zdaniem powinien pojawić się na naszym portalu, koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

Udostępnij

Administrator

1 Komentarz

  • Andrzej poleca, 23 stycznia 2024 @ 14:39 Odpowiedz

    Bardzo pożyteczne ibnformacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *