Aktualizacja BIOS-u to dobry pomysł w szczególności przy zakupie nowych podzespołów do komputera, ze szczególnym uwzględnieniem karty graficznej. Warto o tym pamiętać, aby mieć pewność, że wszystko będzie działało w pełni poprawnie. Tylko jak zaktualizować BIOS? Radzimy!

Jak zaktualizować BIOS? Poradnik krok po kroku

Jeśli chcesz wiedzieć, jak zaktualizować BIOS, w pierwszej kolejności musisz sprawdzić dwie rzeczy: najpierw, jaką dokładnie masz płytę główną (chodzi tu o jej pełną nazwę i model), a także, czy jest ona kompatybilna z nowym podzespołem (kością RAM, kartą graficzną).

Kiedy już znamy model płyty głównej i mamy pewność, że będzie ona dobrze współpracować z nowym sprzętem, możemy przejść do aktualizacji BIOS-u. Oto instrukcja krok po kroku, jak zainstalować najnowszą wersję.

1.Pobranie aktualizacji

Będą nam do tego potrzebne oczywiście pliki zawierające aktualizację.

Możemy je pobrać ze strony internetowej producenta naszej płyty głównej. Zazwyczaj wystarczy wpisać w Google jej nazwę wraz z dopiskiem “BIOS update”. Po przejściu do strony producenta zobaczymy zapewne wiele różnych aktualizacji – musimy pobrać tę najnowszą, warto więc zwrócić uwagę na datę wydania update’a.

2. Utworzenie nośnika lub aktualizacja z poziomu systemu

W zależności od producenta naszej płyty głównej, aktualizacja BIOS-u może odbywać się nieco inaczej. Dlatego też często wyszukujemy takie frazy, jak “aktualizacja BIOSu Gigabyte” czy “aktualizacja BIOSu MSI” lub “aktualizacja BIOSu Lenovo”.

Niektórzy producenci pozwalają na przeprowadzenie aktualizacji bezpośrednio z poziomu systemu Windows, czy to w przypadku wszystkich swoich urządzeń, czy tylko ich części (np. Lenovo).

W takim wypadku musimy tylko wypakować pobraną ze strony producenta aktualizację (z reguły będzie ona spakowana w pliku .rar lub innym) i odpalić plik. Jedyne, co będziemy musieli zazwyczaj zrobić, to kliknąć kilka razy “next” czy “OK”. Aktualizacja przeprowadzi się w dużej mierze bez naszego udziału.

Inni producenci, jak Gigabyte, mogą wymagać stworzenia nośnika z plikami aktualizacyjnymi. W praktyce oznacza to, że musimy włożyć do portu urządzenia pendrive’a i przerzucić na niego rozpakowane pliki aktualizacji pobrane ze strony producenta.

3. Aktualizacja poprzez pendrive’a

Jak zaktualizować BIOS z pendrive? Jeśli w naszym przypadku nie ma możliwości przeprowadzenia aktualizacji z poziomu systemu, po utworzeniu nośnika należy ponownie uruchomić urządzenie i wejść do BIOS-u.

W tym celu musimy wykorzystać odpowiednie skróty klawiszowe – w zależności od producenta i modelu mogą się one różnić, niekiedy na przykład stosuje się skrót F2, niekiedy F10, a niekiedy jeszcze inny.

Będąc już w BIOS-ie, musimy wejść w ustawienie dotyczące aktualizacji. W przypadku płyt głównych Gigabyte należy wejść do programu Q-Flash i wybrać opcję “Update BIOS”, w przypadku innego producenta może to wyglądać nieco inaczej, ale podobnie.

Zazwyczaj, kiedy już znajdziemy właściwą opcję, będzie konieczne jedynie wskazanie, gdzie umieściliśmy pliki aktualizacji, reszta procesu powinna przebiec bez naszego udziału.

Pamiętaj – w czasie przeprowadzania aktualizacji nie odłączaj urządzenia od prądu. Jeśli aktualizujesz BIOS na laptopie, zadbaj, aby był on podłączony do zasilania, a także, aby bateria była w pełni naładowana. Przerwanie aktualizacji BIOS-u może doprowadzić do uszkodzenia płyty głównej, więc nie warto w tej kwestii ryzykować.

Aktualizacja BIOS-u – podsumowanie

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu powyższej instrukcji kwestia tego, jak zaktualizować BIOS, nie będzie już miała przed Wami tajemnic. Może się to wydawać trudną czynnością, ale w praktyce nawet niezaawansowani użytkownicy powinni sobie z nią bez większego problemu poradzić.

Przy okazji zachęcamy do zapoznania się z naszymi innymi artykułami dotyczącymi podobnych tematów. Wyjaśnialiśmy już między innymi, jak stworzyć bootowalny pendrive, a także, jak zainstalować Windows 10. Zapraszamy!

WARTO PRZECZYTAĆ:

Jak grać w Teamfight Tactics? Jak grać w TFT (Teamfight Tactics)? Poradnik
Czasami tak bywa, że najpopularniejsze gry powstają na podstawie modów tworzonych przez społeczność graczy. Tak było z DOTĄ 2, która rozpoczęła swoją historię jako mod
Jak grać jungle w LOLu? Jak grać jungle w LOL-u? Poradnik i najlepsze wskazówki
Znacie LOL-a? Kto nie zna! Jeśli jednak jakimś cudem pominęliście istnienie tej gry, szybko zerknijcie do naszego rankingu najlepszych darmowych gier na PC i to
nintendo direct Nowe gry na Nintendo Switch zapowiedziane!
Co prawda do premiery każdego poniższego tytułu zostało jeszcze trochę czasu, to przynajmniej nie musieliśmy długo czekać na same zapowiedzi. Podczas wczorajszego 40-minutowego streamu, nowe
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *