Czy komuś się to podoba, czy nie, konsole nie dość, że zostają z nami na stałe, to jeszcze są coraz większym segmentem rynku gier. Pozycja komputera jako obiektywnie najpotężniejszego sprzętu do grania nie jest zagrożona, ale prostota korzystania jest nie do pobicia. To konsole stają się domowym centrum multimedialnym, które można postawić koło telewizora i zapomnieć.

Multimedialne centrum domu to już nie tylko konsola do gier. Obsłuży ona wszystkie najbardziej znane serwisy streamingowe i wiele innych. Do konsoli bez problemu podłączycie klawiaturę i myszkę, żeby jeszcze wygodniej surfować po internecie. A skoro możliwości konsoli jako urządzenia stale podłączonego do internetu rosną, rośnie też możliwość spotkania się z typowym internetowym zagrożeniem. Tak, jak VPN jest dobrym narzędziem do ochrony komputerów i smartfonów, tak PS4 i VPN również stanowią dobraną parę.

Jak zainstalować VPN na PS4?

Zdecydowałeś się dodatkowo chronić swoją konsolę? Bardzo dobrze! Nawet jeśli używasz jej tylko do grania, to wciąż miejsce, gdzie twoje dane mogą ucierpieć. Wiele razy na portalu Techpolska.pl podkreślaliśmy, że VPN to nie tylko narzędzie do wirtualnej zmiany lokalizacji – to przede wszystkim narzędzie, które chroni twoje dane. A to właśnie historia przeglądania i zakupów to twoje najwrażliwsze dane.

Historia tego, w co grasz, tego, jakie gry przeglądasz, czy w jakich dokonujesz mikrotransakcji to wyjątkowo wartościowe dane dla sieci reklamowych. Może ci się wydawać, że to nie ma znaczenia. Zaawansowane algorytmy bez problemu wykryją, czym się interesujesz i będą kierować w twoją stronę reklamy, które będą miały cię skłonić do zakupu.

Jak zainstalować VPN na PS4? Nie da się tego zrobić bezpośrednio, instalując aplikację z PS Store. Tak by było najłatwiej i również żałuję, że tak się nie da. Są za to dwa inne sposoby do wyboru:

  1. Konfiguracja VPN na routerze. Całość opisana w osobnym poradniku o tej samej nazwie. W skrócie: konfigurując połączenie VPN na routerze. W ten sposób VPN chroni wszystkie urządzenia podłączone do WiFi w waszym domu.
  2. Konfiguracja VPN za pomocą komputera z systemem Windows. Z racji tego, że to dość skomplikowany proces, opiszemy go na konkretnym przykładzie trochę niżej.

Zmiana VPN na PS4 – czy jest kosztowna?

Nie, chociaż wiąże się z wydaniem pieniędzy. Jest bardzo mało programów, które faktycznie potrafią chronić nasze konsole domowe i raczej nie znajdziecie darmowego programu do tego celu. VPN to jest jednak bardzo użyteczne narzędzie i warto przeznaczyć na nie pieniądze.

Jeśli nie wiecie, jaki VPN wybrać, na potrzeby tego poradnika użyjemy NordVPN. NordVPN to kompleksowe rozwiązanie, które na jednej licencji ochroni aż sześć waszych urządzeń, w tym właśnie konsole. W dodatku zrobi to dosyć tanio: VPN ceny mają różne, ale tutaj miesięczny koszt jednej licencji to tylko 16 złotych (z groszami!). Z nim możecie się czuć bezpiecznie.

W takim razie pozostaje jedno pytanie: jak zmienić VPN na PS4?

Jak zmienić aktualny VPN na PS4?

Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest równie prosta, jak na pytanie, jak zmienić VPN na komputerze. Jak już wspomniałem przed chwilą, nie jest to łatwe zadanie, jednak może być łatwiej zmienić VPN na PS4 za pomocą komputera, niż skonfigurować VPN na routerze.

Jak zmienić VPN na PS4?

  1. Do zmiany VPN na PS4 za pomocą komputera potrzebujesz aplikacji NordVPN na PC. Ściągnij ją.
  2. Następnie musisz zmienić ustawienia karty sieciowej. W tym celu wejdź do Panelu Sterowania, następnie przejdź do Sieć i Internet => Centrum sieci i udostępniania. Tam wybierz opcję Zmień ustawienia karty sieciowej.
  3. Kliknij prawym przyciskiem myszy TAP-NordVPN Windows, a następnie wejdź we Właściwości.
  4. Wybierz zakładkę Udostępnienie, a tam włącz opcję Zezwalaj innym użytkownikom sieci na łączenie się poprzez połączenie internetowe tego komputera. Następnie wybierz nazwę sieci, przez którą chcesz udostępnić połączenie.
  5. Jeśli ustawienia karty sieciowej zostały zmienione, pora przejść do aplikacji NordVPN, gdzie musisz wybrać odpowiedni protokół VPN (TCP lub UDP).
  6. Podłącz konsolę do komputera za pomocą kabla Ethernet. Następnie korzystając z aplikacji VPN na komputerze, połącz się z serwerem VPN. Jeśli kable do internetu to już dla ciebie prehistoria, możesz to również zrobić za pomocą hotspotu utworzonego na komputerze.

Uff, trochę to zajęło, ale twoja konsola jest już chroniona przez VPN!

PS4 VPN – dlaczego warto z niego skorzystać?

Wspominaliśmy już o kwestiach bezpieczeństwa. A jakie są inne powody, dla których PS4 VPN to dobry pomysł?

  • VPN może zwiększyć prędkość twojego łącza. Dzięki optymalizacji danych te zajmują mniej miejsca i ich wysłanie zajmie mniej czasu. Świetne dla graczy, dla których prędkość połączenia ma duże znaczenie.
  • Zmiana lokalizacji. Chcesz pograć z graczami z innej części świata? A może po prostu odwiedzić na chwilę Turcję lub Argentynę w celu małych zakupów? Spoko, nie oceniamy.

Jak sami widzicie VPN i PS4 to bardzo dobre połączenie. Szczególnie że w ten sposób zapewniacie sobie dodatkowe zabezpieczenia.

WARTO PRZECZYTAĆ:

vpn na telewizor lg Jaki VPN na telewizor LG warto wybrać i dlaczego?
Dla osób, które chcą cieszyć się swobodą przeglądania treści oraz korzystania z internetowych serwisów VOD bez ograniczeń na telewizorze LG, najlepszym rozwiązaniem będzie VPN. Dzięki
cactusvpn Recenzja CactusVPN – wszystko, co musisz wiedzieć
Rynek VPN jest tak wyjątkowo bogaty w przeróżne aplikacje, że ciężko jest wyróżnić się wschodzącym gwiazdom. Jest jednak kilka sposobów na trafienie w gusta potencjalnych
blokada vpn Blokada VPN – czym jest i jak sobie z tym poradzić?
Virtual Private Network to potężne narzędzie zapewniające prywatność i bezpieczeństwo online, o ile działa prawidłowo, a więc nie następuje blokada VPN. Wyobraź sobie, że surfujesz
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *