Wielu ludzi myśli, że dobry mikrofon do komputera to już przeżytek, w końcu mało które słuchawki komputerowe nie mają go wbudowanego. Na dobrą sprawę nie tylko słuchawki do komputera – jeśli posiadacie słuchawki do słuchania muzyki z telefonu i tak jest mała szansa, że nie mają wbudowanego mikrofonu.

Mikrofon do komputera nie jest przeżytkiem

Mikrofon do komputera to jednak nie tylko kolejny zbędny kabel na biurku. Rozwój streamingu sprawił, że dobry mikrofon do komputera to czystszy głos docierający do widzów. To często bardzo przemyślany gadżet, pełniący funkcję wystroju, stąd wielu decyduje się na wręcz radiowe mikrofony.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że taki mikrofon znacząco wykracza poza potrzeby wynikające z jego użycia, ale jak ze wszystkim w życiu, profesjonalny wygląd sprawia lepsze wrażenie.

Nawet jeśli nie jesteście streamerami, możecie zapragnąć dobry mikrofon do komputera gamingowy, bo czemu nie? Tak jak możecie zapragnąć posiadać dobre głośniki do komputera, tak możecie osobno kupić dobry mikrofon do komputera.

Zostaje w takim razie jedno pytanie: jaki mikrofon do komputera wybrać?

Dobry mikrofon do komputera – zestawienie

Zalman ZM-MIC1 – tani i dobry mikrofon do komputera

Zalman ZM-MIC1

Jeśli potrzebujecie po prostu osobnego mikrofonu, a nie chcecie dopłacać za ładny wygląd w oku waszej kamerki, zainteresujcie się mikrofonem do komputera Zalman ZM-MIC1. Zalman to tzw. mikrofon krawatowy. To znaczy, że używając wbudowanego klipsa, podpinamy go np. do koszulki na wysokości krawata, a mikrofon “złapie” naszą mowę.

Taki design sprawia, że mikrofon do komputera Zalman to świetny gadżet, jeśli potrzebujemy mikrofonu, który nie rzuca się w oczy. Używając go przy komputerze, można go łatwo sparować ze słuchawkami – mikrofon posiada zamontowane na kablu pomniejsze uchwyty, dzięki czemu można łatwo połączyć go z kablem od słuchawek. Pod warunkiem oczywiście, że wasze słuchawki są wciąż na kabel.

Zalman to uznana marka na rynku producentów mikrofonów, stąd mimo niskiej ceny nie musicie się bać o niską jakość. Wręcz przeciwnie – jak na podaną cenę dźwięk przekazywany przez mikrofon nie odstaje od dużo droższych modeli. Podłączenie do komputera za pomocą jacka 3,5 mm. Nie da się jednak ukryć, że mikrofony krawatowe to pewna nisza, więc użycie, gdy nie macie słuchawek na kabel sprawia, że nie jest zbyt wygodny. Jego cena to ~25 zł.

Zalety

 • Cena
 • Podpięcie pod koszulkę
 • Jakość

Wady

 • Kabel jest tak długi, że ciężko go sparować ze słuchawkami tak, żeby nie przeszkadzał

Mikrofon do komputera MAONO AU-PM360 TR

Mikrofon do komputera MAONO AU-PM360 TR

Mikrofon do komputera MAONO AU-PM360 TR to mikrofon ze wciąż bardzo dostępnej półki cenowej. Mimo to może pochwalić się bardzo bogatym zestawem: w pudełku znajdziecie gąbkę mikrofonową, stawy oraz odłączany kabel. Kabel z jednej strony podłączycie do komputera za pomocą wejścia jack 3,5 mm, a z drugiej strony wejściem XLR.

Zastosowany przetwornik jest typu pojemnościowego, natomiast charakterystyka kierunkowości jest kardioidalna, czyli w kształcie serca. Ten mikrofon to świetna propozycja dla osób z niskim budżetem, którym można sprawić radość bogatym zestawem, który na pewno zrobi wrażenie. Jego cena to ~69 zł.

Zalety

 • Cena
 • Odłączany kabel

Wady

 • Brak przejściówki z jack 3,5 mm na USB

Mikrofon do komputera gamingowy Redragon Stix GM99

Mikrofon do komputera gamingowy Redragon Stix GM99

Myślę, że od razu na pierwszy rzut oka widać, skąd się bierze “gamingowość” tego mikrofonu. Chociaż z wyglądu przypomina najtańsze produkcje z charakterystycznym dla nich pałąkiem, to w jego podstawce zostało zamontowane podświetlenie RGB.

Tylko tyle i aż tyle. Funkcją, która dodatkowo wyróżnia ten mikrofon, są dwa przyciski fizyczne wbudowane w podstawkę, jeden do sterowania podświetleniem, a drugi do wyciszenia mikrofonu.

Czym się może mikrofon pochwalić w “byciu mikrofonem”? Właściwie w niczym. Jego cena to ~89 zł co sprawia, że można śmiało założyć, że większa część ceny to marża za “gaming” w nazwie i światełka. Może się nadać dla młodszych graczy, których kręci, gdy sprzęt się świeci i jest “gamingowy”. Podłączenie do komputera za pomocą wejścia USB.

Zalety

 • Podświetlenie RGB?
 • Klasyczny design (nie licząc podświetlenia)

Wady

 • Za tą cenę można mieć dużo lepszy mikrofon

Mikrofon USB do komputera Trust Mico 2020

Mikrofon USB do komputera Trust Mico 2020

Mikrofon do komputera Trust Mico 2020 to mikrofon biurkowy, który został przez producenta osadzony na niewielkim, ale stabilnym trójnogu.

Można go podłączyć na dwa sposoby: normalnie przez złącze jack 3,5 mm, aczkolwiek posiada też przejściówkę na USB. Dodatkowo przejściówka ma osobne wejście na słuchawki, tak że możecie spiąć oba urządzenia w jeden kabel.

Mikrofon ma wbudowany pojemnościowy przetwornik, świetnie wyłapie wszystkie wypowiadane przez nas słowa. Dobrze współgra z aplikacjami Cortana itp. Producent zapewnia nawet o tym, że świetnie nadaje się do śpiewania! Cena jest bardzo przystępna, gdyż możecie mieć ten tani mikrofon do komputera już za ~129 zł.

Zalety

 • Cena
 • Design
 • Przejściówka z jack 3,5 mm na USB

Wady

 • Nie jest to jeszcze najwyższa jakość

Mikrofon do komputera Trust GTX 232 Mantis

Trust GTX 232 Mantis

Mikrofon do komputera Trust GTX 232 Mantis to kolejny przedstawiciel nurtu mikrofonów stojących na trójnogach. Nie da się ukryć, że to świetne rozwiązanie: taki mikrofon ma zapewnioną stabilność, nie “bujnie się” w żadną stronę.

Ten model został wzbogacony o osłonę, która zwiększa jakość nagrywanego dźwięku. Z tego powodu jest to świetna propozycja nie tyle dla streamerów, ile dla ludzi tworzących i nagrywających własne filmy z użyciem swojego głosu.

Co poza tym? Podłączenie przez USB, pojemnościowy przetwornik, wspomniany dodatkowy filtr. Kierunkowość jest dookólna (jak w prawie wszystkich mikrofonach z niższej półki), więc trzeba popracować nad tym, żeby nie “łapał” za dużo niechcianych dźwięków. Cena to ~169 zł.

Zalety

 • Stabilna podstawa
 • Dodatkowy filtr

Wady

 • Może zbierać za dużo dźwięków z otoczenia

Mikrofon do komputera gamingowy Mozos MKIT-900PRO Gamer

Mozos MKIT-900PRO Gamer

Mikrofon do komputera gamingowy Mozos MKIT-900PRO Gamer to mikrofon dedykowany graczom, jednak bez wciśniętego nachalnego podświetlenia RGB. Mikrofon można łatwo i szybko podłączyć do komputera za pomocą dołączonego kabla USB, bez potrzeby instalacji dodatkowych sterowników. Zastosowany przetwornik jest pojemnościowy, a kierunkowość kardioidalna.

Mocowanie tego mikrofonu odbywa się za pomocą statywu biurkowego z koszykiem antywstrząsowym i obrotowym uchwytem pozwalającym na regulację w 360 stopniach i regulację wysokości.

W komplecie do mikrofonu dołączony jest nie tylko wspomniany już kabel, ale także filtr pop, uchwyt antywstrząsowy, gąbka mikrofonowa i stojaka na biurko. Producent podkreśla, że ten mikrofon ma niski poziom szumów własnych, dla zmniejszenia ogólnej ilości szumów przyjmowanych przez ten mikrofon do komputera. Jego cena to ~169 zł.

Zalety

 • Bogaty zestaw
 • Mikrofon dla graczy bez nachalnego wciskania podświetlenia RGB.

Wady

 • Podłączenie tylko za pomocą USB, brak przejściówki na jack 3,5 mm

Mikrofon do komputera Razer Seiren Mini

Mikrofon do komputera Razer Seiren Mini

Mikrofon do komputera Seiren Mini znanej wszystkim firmy Razer to pierwsza pozycja w zestawieniu marki o takiej renomie. Chociaż Razer z reguły tworzy sprzęty dedykowane gamerom, propozycja tego mikrofonu jest raczej mocno ogólna.

Design jest wyjątkowo stonowany, a mikrofon malutki i niepozorny. Charakterystyka kierunkowości jest superkardioidalna, co znaczy, że ten mikrofon do komputera będzie jeszcze precyzyjniej wychwytywał twój głos, eliminując jednocześnie szumy i dźwięki otoczenia, jak np. klikanie na klawiaturze.

Mikrofon Razer podłącza się przez wejście USB, a instalacja jest prosta typu plug-and-play. Co prawda rozmiar mikrofonu jest mały, ma całkiem duże możliwości: statyw pozwala na dopasowanie kąta nachylenia, a jeśli chcecie, możecie go z podstawki wykręcić w ogóle i przymocować do innego statywu, o ile ma ten sam gwint. Cena tego mikrofonu to ~249 zł.

Zalety

 • Znana marka
 • Stonowany wygląd
 • Mały rozmiar

Wady

 • Podłączenie tylko za pomocą USB, brak przejściówki na jack 3,5 mm

Mikrofon do komputera Trust GXT 242 Lance

Trust GXT 242 Lance

Mikrofon do komputera Trust GXT 242 Lance to kolejny sprzęt bazujący na trójnożnej podstawie. Kierunkowość tego mikrofonu jest jednokierunkowa kardioidalna, co znaczy, że mikrofon będzie bardzo precyzyjnie rejestrował dźwięki. Chociaż po zdjęciu tego nie widać, w zestawie jest do mikrofonu filtr pop. Podłączenie za pomocą kabla USB.

Prezentowany model wyróżnia się na plus wyglądem, gdyż jako jeden z niewielu prezentowanych w tym zestawieniu mikrofonów jest metalicznie srebrny, co dla wielu może stanowić zaletę. Cena to ~299 zł.

Zalety

 • Bardzo precyzyjne rejestrowanie dźwięku
 • Filtr pop w zestawie
 • Wyróżniający się design

Wady

 • Podłączenie tylko za pomocą USB, brak przejściówki na jack 3,5 mm

Mikrofon do komputera gamingowy Roccat Torch RGB

Mikrofon do komputera gamingowy Roccat Torch RGB

Mikrofon do komputera gamingowy Roccat Torch RGB to bardzo ciekawa opcja, nie tylko ze względu na dołączone podświetlenie RGB. Od razu rzuca się w oczy podstawka z pokrętłami i przyciskami, dzięki którym ściszanie i podgłaśnianie mamy zawsze pod ręką. Do kompletu wbudowane złącze 3,5 mm w podstawce, dla ułatwionego dostępu.

W ciekawy sposób można mikrofon wyciszyć: poruszenie ręką przy mikrofonie sprawia, że wyczuje on ruch i automatycznie wyłączy rejestrację dźwięku. Odległość wykrywania dłoni można dostosować. Podświetlenie to nie tylko zbędny bajer dla dzieciaków. Boczne paski działają jako wskaźnik pokazujący siłę głosu.

Dodatkowo ich umieszczenie jest po prostu świetnie przemyślane i nie kłuje w oczy. W tym mikrofonie można przełączać charakterystyki kierunkowości, aby dobrać działanie najlepszy pod swoje użycie. Można go również wykręcić z podstawki i użyć swojego zewnętrznego statywu. Do tego oba rodzaje podłączenia: USB i jack 3,5 mm. Ten bogaty zestaw jest odzwierciedlony w cenie: ~369 zł.

Zalety

 • Mnóstwo opcji dostosowania działania
 • Świetnie rozwiązane podświetlenie RGB
 • Bardzo przemyślana konstrukcja

Wady

 • Cena już nie należy do przystępnych

Mikrofon do komputera Blue Yeti

Mikrofon do komputera Blue Yeti

Mikrofon do komputera Blue Yeti to najlepszy mikrofon w zestawieniu, a jednocześnie chyba najpopularniejszy wybór większości znanych streamerów i youtuberów.

Nie bez powodu – ten mikrofon to jakość sama w sobie i chyba najlepsze co możecie sobie sprawić do komputera, nie wchodząc jeszcze w rozwiązania dla profesjonalistów. Klasyczny radiowy design od razu wpada oko, a przecież mikrofon Blue Yeti można dostać w wielu różnych kolorach.

Producent zastosował technologię potrójnej kapsuły, żeby mikrofon rejestrował twój głos tylko w najczystszej postaci. Do tego możliwość przełączania kierunkowości: do wyboru są: kardioidalna, stereo, wielokierunkowa i dwukierunkowa.

Mikrofon Blue Yeti to kilkanaście lat doświadczenia i dopracowywania rozwiązań. Podłączenie za pomocą USB lub złącza jack 3,5 mm, możliwość podłączenia słuchawek, przełącznik wyciszenia, a do kompletu możliwość instalacji na statywie. Decydując się na Blue Yeti, nie dokonacie złego wyboru. Oczywiście za jakość się płaci: jego cena to ~619 zł.

Zalety

 • Jakość!!
 • Wiele możliwości
 • Do wyboru, do koloru

Wady

 • Odzwierciedlenie jakości znajdziecie w cenie

Jaki mikrofon do komputera wybrać?

Najprościej na to pytanie odpowiedzieć poprzez “to zależy”.

 • Jeżeli potrzebujecie mikrofonu tylko po to, żeby rejestrował dobry jakościowo dźwięk, nie musicie sięgać głęboko do portfela. Ba, możecie śmiało wziąć najtańszą pozycję z zestawienia w postaci mikrofonu Zalman.
 • Jeżeli macie większe potrzeby: streaming, nagrywanie video, częste przesiadywanie online ze znajomymi, warto rozejrzeć się za czymś więcej. W takim wypadku musicie być gotowi na większy wydatek, gdyż najlepsze propozycje z tej półki to koszt kilkuset złotych.
 • Jeżeli szukacie mikrofonu do w pełni profesjonalnych zastosowań, jak np. nagrywanie muzyki, musicie poszukać takiego mikrofonu, a nie “mikrofonu do komputera”. Profesjonalna półka to oczywiście również profesjonalne ceny. W takim wypadku rozejrzyjcie się za mikrofonami marek Sennheiser, Shure lub Rode. Bądźcie jednak gotowi na to, że cena będzie już w tysiącach.

Dobry mikrofon do komputera – podsumowanie

Mikrofon komputerowy nie jest skomplikowanym narzędziem i tak naprawdę, jeśli posiadacie sklep elektryczny blisko siebie, to jesteście w stanie stworzyć własny mikrofon w warunkach domowych, używając tylko tutorialu na YouTube. Dlatego dobry mikrofon do komputera w postaci mikrofonu marki Zalman jest tak tani.

Oczywiście składając mikrofon samemu, raczej nie osiągniemy odpowiedniej kierunkowości, czy redukcji szumów, nie mówiąc już o podświetleniu RGB. Na nasze szczęście producenci wychodzą nam naprzeciw, mając w ofercie przeróżne mikrofony do komputera, tak że każdy znajdzie coś dla siebie.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Chcesz zacząć streamować? Te sprzęty będą Ci potrzebne
Transmisje na żywo są obecnie jedną z najpopularniejszych form tworzenia treści internetowych i stale się też rozwijają. Chociaż sami pewnie regularnie oglądamy takie streamingi różnych
Jak wybrać najlepsze słuchawki bezprzewodowe z mikrofonem?
Słuchawki bezprzewodowe przydają się w wielu sytuacjach, nie tylko podczas słuchania muzyki. Mają one szerszy zakres zastosowań. Gdy jedziesz autobusem do szkoły lub pracy, potrzebujesz
jak naprawić mikrofon Jak naprawić mikrofon? Rozwiązania najczęstszych problemów
Prawdopodobnie każda osoba, która bierze udział w wideokonferencjach miała problem z mikrofonem w swoim sprzęcie. Przez to nie mogła się wypowiedzieć, ponieważ nikt jej nie
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *