Transmisje na żywo są obecnie jedną z najpopularniejszych form tworzenia treści internetowych i stale się też rozwijają. Chociaż sami pewnie regularnie oglądamy takie streamingi różnych osób i firm, myśl o założeniu własnego kanału może być onieśmielająca. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, jakie sprzęty są potrzebne początkującego streamerowi.

Bez tych sprzętów nie obejdzie się żaden streamer

Jako posiadacz początkującego kanały streamingowego potrzebujesz pięciu podstawowych sprzętów: kamery, oprogramowania do przesyłania strumieniowego, mikrofonu, komputera i dobrego połączenia internetowego. Możesz także zakupić różne inne akcesoria, które wpłyną na jakość Twojej transmisji na żywo.

Kamera

Jeżeli na początku nie chcesz za dużo inwestować w profesjonalny sprzęt, możesz zacząć od kamerki internetowej w swoim laptopie albo kupić jedną z popularnych kamerek dla streamerów. Logitech C922 Pro to standard dla streamerów na żywo, a Mevo Plus jest idealna dla streamerów, którzy podczas swoich transmisji się poruszają.

Oprogramowanie do przesyłania strumieniowego

Oprogramowanie do przesyłania strumieniowego zwane także koderem, pobiera sygnał wideo i audio z komputera i przesyła go do wybranej platformy przesyłania strumieniowego. Istnieje wiele opcji oprogramowania do przesyłania strumieniowego, ale jednym z najłatwiejszych w użyciu jest Restream Studio. Jeśli korzystasz z oprogramowania takiego jak Restream, nie potrzebujesz skomplikowanej konfiguracji — nie musisz nawet pobierać Restream Studio, ponieważ działa ono bezpośrednio z przeglądarki internetowej. Wszystko czego potrzebujesz to kamera internetowa, mikrofon i połączenie internetowe. Restream ma wszystkie potrzebne funkcje jak:

  • nagrywanie i edycja wideo
  • dodawanie źródeł wideo i audio
  • multistreaming
  • edycja wideo na żywo za pomocą grafik i filtrów
  • przesyłanie strumieniowe pliku wideo
  • wiele układów ekranu
  • możliwość zapraszania gości do streamingu
  • odtwarzanie lokalnych plików wideo z komputera
  • zarządzanie czatem na żywo z wielu platform w jednym pulpicie nawigacyjnym
  • analiza transmisji na żywo

Mikrofon

Chociaż Twoja kamera nie musi być super wysokiej jakości, na pewno będziesz potrzebować dobrego mikrofonu. W zależności od rodzaju Twojego kanału możesz kupić mikrofon stojący, jeśli podczas streamingu siedzisz przy biurku, lub mikrofon klapowy (przypinany do ubrania), jeśli często wstajesz i poruszasz się podczas nagrania. Shure SM7B zapewnia dźwięk wysokiej jakości, a mikrofon USB Blue Yeti jest popularnym wyborem wśród streamerów.

Taki mikrofon nie musi kosztować fortuny – mikrofony do streamingu ma w swojej ofercie na przykład Action gazetka promocyjna.

Komputer

Będziesz też oczywiście potrzebować urządzenia do przesyłania strumieniowego, a laptop lub komputer stacjonarny to zwykle najlepsze opcje. Możesz także przesyłać strumieniowo ze smartfona, ale bezprzewodowe połączenie internetowe może nie być w tym przypadku tak stabilne. Łatwiej jest też podłączyć do komputera zewnętrzną kamerę internetową i mikrofon. Twój komputer powinien być wystarczająco wydajny do przesyłania strumieniowego — jeśli przesyłasz strumieniowo grę wideo, potrzebujesz oczywiście jeszcze więcej mocy. Do łączenia się z Internetem podczas przesyłania strumieniowego używaj kabla Ethernet, a nie Wi-Fi.

Dobre połączenie internetowe

Jeśli przesyłasz wideo i audio do transmisji w czasie rzeczywistym, potrzebujesz solidnego połączenia internetowego. Jeśli grasz podczas przesyłania strumieniowego, potrzebujesz wręcz świetnego połączenia z Internetem. Wpłynie ono na jakość Twojej transmisji – tzw. pikseloza albo zacinanie się może zniechęcić Twoich odbiorców.

Dodatkowe akcesoria – pomyśl o dobrym oświetleniu

Kiedy posiadasz już wszystkie podstawowe sprzęty, warto pomyśleć o gadżetach, które zwiększą jakość Twojego streamingu – będzie nim na przykład profesjonalna lampa. Dobre oświetlenie może sprawić, że Twoje wideo na żywo będzie wyglądało bardziej profesjonalnie i pomoże Ci zaangażować odbiorców. Dobra wiadomość jest taka, że lampa pierścieniowa, która znacznie podniesie jakość Twojego streamingu, to koszt poniżej 100 złotych.

To jednak oczywiście tylko dodatek: na początek wystarczy Ci laptop z dobrym Internetem, mikrofon i odpowiednie oprogramowanie. Z tymi sprzętami możesz zacząć swój kanał streamingowy i z czasem dokupować kolejne sprzęty.

WARTO PRZECZYTAĆ:

kamera do nagrywania na yt Kamera do nagrywania na YT – sprawdź, którą wybrać!
YouTube od wielu lat cieszy się sporą popularnością. W obecnych czasach każdy może nagrać swój film i umieścić go na tej znanej platformie. Do tego
jak sprawdzić czy kamerka internetowa działa Jak sprawdzić, czy kamerka internetowa działa?
Obecnie żyjemy w erze spotkań online, czy to na Zoomie, Microsoft Teams czy Google Meet. Zdalnie przeprowadza konferencje i spotkania firmowe, organizuje się webinary, e-lekcje
kamera sportowa Kamera sportowa – ranking 7 topowych modeli, które warto kupić w 2022 roku!
Kamera sportowa to sprzęt stworzony do nagrywania różnych aktywności – sportu, wycieczek, wakacji, spotkań itd. Takie urządzenie wyróżnia przede wszystkim wysoka wytrzymałość, kompaktowy rozmiar, szerokie
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *