Abonament od radioodbiornika wynosi obecnie 7,50 złotych za jeden miesiąc (lub 81 złotych w przypadku opłacania za rok z góry), a od telewizora 24,50 złotych za miesiąc (264,60 złotych za rok z góry). Nie jest to więc tak mało, zwłaszcza, jeśli nie dysponuje się dużym budżetem. Można w związku z tym zastanawiać się: kto jest zwolniony z abonamentu RTV i co trzeba zrobić, żeby takie zwolnienie otrzymać?

Pełną listę osób zwolnionych od abonamentu RTV przygotowaliśmy dla Was poniżej. Omówiliśmy także, w jakich przypadkach konieczne jest złożenie specjalnego wniosku, aby móc korzystać z ulgi i co dokładnie trzeba zrobić. Zapraszamy!

Kto jest zwolniony z abonamentu RTV?

Większość osób musi obowiązkowo płacić abonament RTV (w razie nieopłacania abonamentu naliczane są od niego odsetki), ale nie wszyscy. Prawo przewiduje wyjątki od tej reguły, w dużej mierze po to, aby nie nadwyrężać finansów osób starszych, znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej lub będących w złym stanie zdrowotnym.

Tak więc, kto jest zwolniony z abonamentu RTV? Grupa ta jest dosyć szeroka i należą do niej osoby:

  • które ukończyły 75 rok życia
  • należące do I grupy inwalidzkiej
  • z orzeczoną całkowitą niezdolności do pracy, na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
  • z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności, na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
  • z orzeczoną trwałą lub okresową całkowitą niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym, na podstawie ustawy z 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników
  • które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub rentę socjalną
  • niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu
  • niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15%
  • które ukończyły 60 lat oraz mają prawo do emerytury, o ile jej wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzednim (50% przeciętnego wynagrodzenia w 2020 roku wynosiło 2 583,74 złotych)
  • spełniające kryteria dochodowe, określone w ustawie z dnia 28 listopada 2003 roku oświadczeniach rodzinnych
  • które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych z tytułu ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (m.in. chodzi tutaj o zasiłek stały lub okresowy)
  • bezrobotne, o których mowa w art. 2 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (konieczne jest formalne posiadanie statusu bezrobotnego, czyli zarejestrowanie się w Urzędzie Pracy)
  • posiadające prawo do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego
  • otrzymujące zasiłek dla opiekuna określony w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów
  • inwalidów wojennych i wojskowych, kombatantów będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi oraz członków rodzin pozostałych po kombatantach będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi
  • osoby, które zostały zaliczone do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa pozostającego w związku z pobytem w określonych miejscach (m.in. chodzi tutaj o osoby zesłane na Syberię)
  • osoby, które zostały zaliczone do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa pozostającego w związku z zatrudnieniem w określonych miejscach (m.in. mowa o żołnierzach przymusowo pracujących w kopalniach)
  • osoby posiadające status weterana poszkodowanego na podstawie ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa.

Co ważne, w większości tych przypadków, żeby ulga od abonamentu RTV została uznana, konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku w urzędzie Poczty Polskiej. Wniosek ten można pobrać tutaj.

Wyjątkiem są tutaj osoby zwolnione z abonamentu z uwagi na ukończenie 75 roku życia – w ich przypadku urzędnicy sami zaliczają ulgę na podstawie numeru PESEL i nie trzeba nic zgłaszać.

Zwolnienie z abonamentu RTV – podsumowanie

Jak widać, odpowiedź na pytanie, kto jest zwolniony z abonamentu RTV nie należy do krótkich. Jeśli należymy do którejś z opisanych powyżej grup, trzeba jednak pamiętać, że, aby móc skorzystać z ulgi, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku (nie licząc jednego przypadku). W przeciwnym wypadku opłaty (a wraz z nimi odsetki, jeśli nie będą one regulowane na czas) będą dalej naliczane.

Jeśli spodobał Wam się ten poradnik, być może w Wasze gusta trafi również ten, w którym tłumaczyliśmy, czym czyścić telewizor. Zdarzyło nam się również omawiać, jak podłączyć soundbar do telewizora. W przypadku, gdybyście mieli jakieś pomysły odnośnie do tego, co powinno pojawić się na naszym portalu w dalszej kolejności, koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!



Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

ps5 pro Sony zapowiedziało PS5 Pro!
Od wycieku specyfikacji Ps5 Pro minęło już trochę czasu, jednak śmiało można rzec, że w świecie gamingu to nic wielkiego. Na wczorajszej konferencji Sony wreszcie
Wyniki ERC 2024 Zdecydowany zwycięzca! Sprawdź wyniki ERC 2024!
Jubileuszowa, dziesiąta edycja European Rover Challenge przeszła do historii! Po trzech dniach zmagań na specjalnie przygotowanym Marsyardzie (terenie odzwierciedlającym fragment czerwonej planety) poznaliśmy wyniki ERC
Gornik astronauta na ERC 2024 Skąd astronauta w Krakowie? Zbliża się ERC 2024!
W ostatni weekend miasto królów obiegła zaskakująca informacja: przed głównym wejściem do Akademii Górniczo-Hutniczej pojawił się… sporych rozmiarów astronauta. W rzeczywistości jedna z postaci tworzących

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *