W toku normalnego użytkowania ekran telewizora, laptopa czy komputera będzie się brudził. Jest to nieuniknione – co jakiś czas trzeba go po prostu oczyścić z kurzu i innych zabrudzeń. Pojawia się wtedy pytanie: czym czyścić ekran telewizora?

Odpowiemy na to pytanie poniżej. Wyjaśnimy także, jakich płynów i materiałów zdecydowanie nie powinno się używać w tym celu. Niezależnie od tego, czy chcecie oczyścić telewizor, czy zastanawiacie się, czym czyścić monitor, zalecamy zapoznanie się z naszymi poradami. Sprawdź!

Czym czyścić ekran telewizora, komputera lub laptopa?

Jeśli chodzi o to, jaką szmatkę wybrać do czyszczenia ekranu, to koniecznie musi to być szmatka z miękkiego materiału. Ciekawą opcją jest szmatka z mikrofibry – jeśli mamy takie dwie, to możemy nawet całkowicie ominąć potrzebę zakupu jakiegokolwiek specjalnego płynu. W takiej sytuacji można po prostu jedną ściereczkę lekko zwilżyć wodą (bez innych substancji), zetrzeć ekran, a następnie przetrzeć go ściereczką suchą.

Czym czyścić ekran telewizora, jeśli mamy ściereczkę miękką, ale nie z mikrofibry? Wśród popularnych i bezpiecznych opcji można wymienić specjalne płyny do czyszczenia ekranów, a także alkohol izopropylowy. W ostateczności można też wykorzystać płyn do mycia szyb (o ile nie zawiera on takich substancji, jak amoniak, alkohol etylowy, aceton, kwas etylu czy chlorek metylu).

Zawsze najpierw trzeba przetrzeć ekran ściereczką mokrą, a potem suchą. Należy być przy tym delikatnym i nie dociskać jej za mocno do ekranu. Płyn należy wylewać lub spryskiwać na ściereczkę, a nie bezpośrednio na ekran. W ten sposób unikniemy smug, ale też skapywania płynu w otwory między ekranem a wnętrzem urządzenia.

Powyższe wskazówki będą przydatne zarówno, jeśli interesuje nas, czym czyścić ekran telewizora, ale też w przypadku, kiedy chcemy wiedzieć, czym czyścić ekran laptopa, monitor od komputera czy ekran smartfona.

Czym nie czyścić ekranu?

Wiemy już, jak wyczyścić monitor. Warto jednak przy okazji wymienić, czym definitywnie nie powinno się czyścić ekranów, ponieważ może to po prostu grozić ich uszkodzeniem. Wiele osób wykorzystuje do czyszczenia pierwsze, co im wpadnie w ręce, a czasami może się to okazać poważnym błędem.

Przede wszystkim zdecydowanie nie powinno się wykorzystywać ręczników papierowych czy innych szorstkich/chropowatych materiałów. Odpada też papier toaletowy oraz wszelkiego rodzaju chusteczki higieniczne (w tym te nawilżane). Faktycznie, korzystając z takich akcesoriów można pozbyć się kurzu czy zabrudzeń, ale jednocześnie można porysować lub uszkodzić ekran. Zdecydowanie nie warto ryzykować. Jak już wspomniano, najlepiej postawić na miękkie ściereczki, na przykład z mikrofibry.

Jeśli zaś chodzi o płyny, to, w przypadku, kiedy nie dysponujemy specjalnym płynem do ekranów czy płynem do szyb, możemy czuć pokusę, aby zastosować płyn do mycia naczyń. Nie jest on jednak dobrą alternatywą do wymienionych wcześniej płynów i może poważnie uszkodzić ekran, więc zdecydowanie nie powinniśmy go używać.

Jak wyczyścić monitor – podsumowanie

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu powyższych wskazówek wiecie już, czym czyścić ekran telewizora, czym czyścić monitor oraz czym czyścić ekran laptopa. Odpowiedzi na te trzy pytania są z grubsza takie same, więc nie ma tak naprawdę dużo do zapamiętania.

Warto wyrobić w sobie dobre nawyki i zawsze stosować te poprawne metody. Może się zdarzyć, że uda nam się na przykład wyczyścić monitor ręcznikami papierowymi bez żadnych negatywnych konsekwencji, ale nie polecamy igrać z losem w ten sposób.

Jeśli spodobał się Wam ten artykuł, koniecznie przeczytajcie nasz poradnik, w którym wymieniamy najlepsze programy do czyszczenia komputera. Sprzęt warto wyczyścić bowiem nie tylko zewnętrznie, ale też wewnętrznie. Może Was zainteresować również artykuł o tym, jak przyspieszyć komputer. Dajcie znać, o czym jeszcze chcielibyście poczytać!

WARTO PRZECZYTAĆ:

lg przezroczysty telewizor LG zaprezentowało przezroczysty telewizor podczas CES 2024 . Robi wrażenie
Czegoś takiego na pewno jeszcze nie było. Podczas trwających targów CES 2024 LG pokazało przezroczysty, bezprzewodowy telewizor. Trzeba przyznać, że robi kapitalne wrażenie! LG Signature
samsung Samsung zapowiedział 110-calowy telewizor MicroLED
Nowy telewizor zapowiedziany przez Samsunga robi wrażenie. Ma 110 cali i wykorzystuje technologię MicroLED, której większość osób może nie kojarzyć, ponieważ dotychczas dostępna była tylko
jak podłączyć soundbar do tv przez bluetooth Jak podłączyć soundbar do telewizora przez Bluetooth?
Masz nowy soundbar i chcesz połączyć go z telewizorem, aby cieszyć się wysoką jakością dźwięku m.in. podczas oglądania seriali czy filmów? W przypadku wielu nowoczesnych
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *