Tak zwane “leniwe oko” to przypadłość, która może pojawić się w następstwie zeza lub w sytuacji, kiedy wada wzroku jest znacznie większa w jednym oku niż drugim. Polega ona na tym, że jedno oko staje się dominującym, a drugie “leniwym” – i osłabia się w nim widzenie. Leczy się ją na wiele sposobów, natomiast teraz amerykańska Agencja Żywności i Leków zaaprobowała nową metodę, wykorzystującą gogle VR.

Gogle VR mają zmuszać oczy do większej współpracy

“Trenowanie” oka ze słabszą ostrością na różne sposoby potrafi przynosić świetne efekty. Przykładowo, w 2011 roku naukowcy z Uniwersytetu Kalifornii opublikowali badania, z których wynikało, że zwykłe gry komputerowe, nie w VR, nadają się do leczenia “leniwego oka”. Podczas badań odkryto, że granie przez dorosłych mających “leniwe oko” w gry komputerowe z dominującym okiem zasłoniętym przez 40 godzin spowodowało nawet 30% poprawę w ostrości widzenia.

Jednocześnie po prostu wykonywanie zwykłych codziennych czynności z zasłoniętym “dobrym” okiem przez kilkadziesiąt godzin nie przynosiło żadnych rezultatów. Jako ciekawostkę można też dodać, że nieco ponad rok temu FDA z kolei zatwierdziło grę na receptę dla dzieci z ADHD – widać więc, że sporo się w tym zakresie dzieje.

Teraz inni eksperci poszli w nieco odmiennym kierunku, ponieważ chcą leczyć nie grami, a filmami i serialami. Natomiast za pośrednictwem czegoś, co w gamingu jest coraz popularniejsze, a mianowicie gogli VR.

vr

Specjalne gogle VR do leczenia “leniwego oka” stworzyła firma Luminopia. Nazywają się Luminotopia One i mają służyć przede wszystkim do leczenia tej przypadłości u dzieci. Działa to w ten sposób, że po założeniu gogli pacjentom wyświetlane są filmy i seriale, ale obraz nie jest wspólny dla obu oczu.

“Dobremu” oku wyświetlany jest obraz o niższym kontraście. Dodatkowo zastosowano specjalne nakładki, zmuszające mózg, aby wykorzystywał zarówno “leniwe” oko, jak i dominujące. W założeniu ma to sprawić, że będą one lepiej ze sobą współpracować i zwiększy się ostrość obrazu w “leniwym” oku.

Skuteczność zdają się potwierdzać badania kliniczne

Zatwierdzenie tej metody leczenia przez amerykańską Agencję Leków i Żywności (Food and Drug Administration – w skrócie FDA) oznacza, że lekarze będą mogli wypisywać na nią recepty. Luminotopia planuje jej publiczne udostępnienie w drugim kwartale 2022 roku.

FDA podjęło taką, a nie inną decyzję na podstawie wyników badań klinicznych. Wynikało z nich, że dzieci korzystające z terapii i noszące okulary miały większą poprawę widzenia niż podobna grupa dzieci, które nie korzystały z terapii i po prostu nosiły okulary korekcyjne w pełnym wymiarze godzin przez ten sam okres, ile trwała terapia.

Po 12 tygodniach oglądania programów przez godzinę dziennie, sześć dni w tygodniu, 62 procent dzieci stosujących leczenie miało znaczną poprawę wzroku. Natomiast około jedna trzecia dzieci w grupie porównawczej miała podobną poprawę w ciągu 12 tygodni.

Jesteśmy dumni, że jesteśmy dziś częścią przełomowej decyzji FDA o zatwierdzeniu pierwszego w swoim rodzaju cyfrowego środka terapeutycznego, który umożliwia pacjentom oglądanie ich ulubionych programów telewizyjnych i filmów w celu poprawy wzroku – Scott Xiao, prezes Luminotopii

Firma wskazuje, że zaletą tej metody terapii jest jej większa atrakcyjność dla dzieci niż inne popularne rozwiązania. W bibliotece firmy znajduje się ponad 700 godzin treści do oglądania, tak wyselekcjonowanej, aby podobała się pacjentom. Uczestnicy badania przestrzegali planu leczenia w 88 procentach przypadków, natomiast mniej niż 50 procent pacjentów nie przerywa leczenia, stosując tradycyjne opaski na oczy czy krople do rozmywania wzroku.

Zaciekawił Was ten koncept? Jak sądzicie – do leczenia jakich jeszcze przypadłości może zostać wykorzystana w nadchodzących latach wirtualna rzeczywistość? Koniecznie podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

google glass Google Glass – dlaczego to nie mogło się udać?
Technologia ubieralna, w tym przede wszystkim smartbandy i smartwatche, przechodzi w ostatnich latach ogromny boom. Mimo to nie wszystkim pomysłom udaje się przebić do świadomości
project iris Wyciekły informacje o Project Iris – goglach AR od Google
Headsety VR są z nami od lat i jest ich do wyboru dość sporo (polecamy przy okazji nasz poradnik, jakie gogle VR wybrać). Aktualnie rozpędu
google glass enterprise edition 2 Google wycofuje Glass Enterprise Edition 2 ze sprzedaży
Wersja konsumencka Glass, czyli okularów rozszerzonej rzeczywistości od Google, nie sprawdziła się w praktyce i już lata temu została wycofana ze sprzedaży. Cały czas jednak
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *