Wygląd zewnętrzny

 

Router przybył do mnie w solidnie wykonanym, tekturowym opakowaniu o sporych rozmiarach. Producent chwali się na nim, że jego router idealnie nadaje się do streamowania materiałów w jakości 4K Ultra HD oraz technologią MU-MIMO pozwalającej na zwiększenie przepustowości sieci poprzez wykorzystanie wielu nadajników.

Po otwarciu opakowania jedno określenie przychodzi na myśl: ROUTER JEST OGROMNY, a na pewno bardzo duży. Wydawałoby się, że w opakowaniu jest wystarczająco miejsca na dwa „standardowe” routery, jednak ten wypełnia całą przestrzeń dostępną w pudełku, a jego dokładne wymiary to 27×25 cm.

Wykonany został z czarnego, matowego plastiku bardzo dobrej jakości, a jedynym akcentem przełamującym matową bryłę jest wyświetlacz na górze wykonany z błyszczącego tworzywa. Dookoła bryły rozstawiono 8 regulowanych anten sygnowanych logiem LINKSYS mających zapewnić bezproblemowy zasięg podczas rozrywki. Wygląda stylowo, elegancko. Jest znacznie większy niż routery domowe dostępne w sklepach z elektroniką, jednak czy za ogromnymi rozmiarami idą w parze ogromne możliwości ? O tym w dalszej części recenzji.

 

[inpost_fancy thumb_width=”200″ thumb_height=”200″ post_id=”1700″ thumb_margin_left=”10″ thumb_margin_bottom=”10″ thumb_border_radius=”2″ thumb_shadow=”0 1px 4px rgba(0, 0, 0, 0.2)” id=”” random=”0″ group=”2″ border=”” show_in_popup=”0″ album_cover=”” album_cover_width=”200″ album_cover_height=”200″ popup_width=”800″ popup_max_height=”600″ popup_title=”Gallery” type=”fancy” sc_id=”sc1503579869487″]

 

Boki urządzenia nie wyróżniają się niczym szczególnym, jednak po obróceniu urządzenia naszym oczom ukazuje się istny raj dla geeków i administratorów sieci. Router posiada port 1x GIGABIT WAN, 8x GIGABIT LAN, 2x port USB (3.0 i 2.0), włącznik oraz gniazdo zasilania. 8 portów LAN powinno pozwolić w większości przypadków na podłączenie wszystkich dostępnych w domu urządzeń, a dodatkowe gniazda USB pozwolą na łatwe udostępnianie multimediów w obrębie całego domostwa. Dodatkowo producent w opakowaniu dołącza instrukcję obsługi, płytę z dokumentacją, zasilacz oraz kabel RJ-45, aby umożliwić szybkie uruchomienie oraz skonfigurowanie dostarczonego sprzętu

 


Pierwsza konfiguracja i działanie

 

Po podłączeniu do prądu na wyświetlaczu pojawia się logo LINKSYS oraz kolorowe pasy informujące nas o stanie urządzenia. Samo uruchamianie trwa dość długo, około 1,5-2 minut, a po poprawnym uruchomieniu i wykryciu połączenia na porcie WAN router informuje nas o tym fakcie białymi pasami na wyświetlaczu.

 

[inpost_fancy thumb_width=”300″ thumb_height=”200″ post_id=”1700″ thumb_margin_left=”10″ thumb_margin_bottom=”10″ thumb_border_radius=”2″ thumb_shadow=”0 1px 4px rgba(0, 0, 0, 0.2)” id=”” random=”0″ group=”3″ border=”” show_in_popup=”0″ album_cover=”” album_cover_width=”200″ album_cover_height=”200″ popup_width=”800″ popup_max_height=”600″ popup_title=”Gallery” type=”fancy” sc_id=”sc1503579970563″]

 

 

Producent umożliwił pierwsze skonfigurowanie urządzenia poprzez podłączenie się do domyślnie nadawanej sieci WI-FI, jednak zaleca użycie standardowej metody i podpięcie się pod jedno z dostępnych gniazd LAN. Następnie w przeglądarce internetowej wpisujemy adres http://192.168.1.1 lub http://linksyssmartwifi.com i naszym oczom ukazuje się strona konfiguracyjna routera. Po zaakceptowaniu regulaminu, pobraniu aktualizacji routera, skonfigurowaniu nadawanych sieci oraz ustawieniu hasła administratora naszym oczom ukazuje się panel główny routera. Z jego poziomu w łatwy sposób uzyskamy informacje o stanie połączenia, ilości podłączonych urządzeń, a także w szybki sposób uruchomimy blokadę rodzicielską, sieć dla gości, dostosujemy ustawienia wpiętego pendrive w gniazdo USB routera lub wyznaczymy priorytety dla multimediów.

 

[inpost_fancy thumb_width=”200″ thumb_height=”200″ post_id=”1700″ thumb_margin_left=”10″ thumb_margin_bottom=”10″ thumb_border_radius=”2″ thumb_shadow=”0 1px 4px rgba(0, 0, 0, 0.2)” id=”” random=”0″ group=”4″ border=”” show_in_popup=”0″ album_cover=”” album_cover_width=”200″ album_cover_height=”200″ popup_width=”800″ popup_max_height=”600″ popup_title=”Gallery” type=”fancy” sc_id=”sc1503580085462″]

 

Aby skonfigurować bardziej zaawansowane funkcje routera musimy wybrać którąś z dostępnych zakładek:

NARZĘDZIA SMART WI-FI:

  • Mapa sieci,
  • Dostęp dla gościa,
  • Kontrola rodzicielska,
  • Wyznaczanie priorytetów multimediów,
  • Test prędkości,
  • Zewnętrzna pamięć masowa;

USTAWIENIA ROUTERA:

  • Połączenia,
  • Rozwiązywanie problemów,
  • Łączność bezprzewodowa,
  • Zabezpieczenia.

 

[inpost_fancy thumb_width=”150″ thumb_height=”200″ post_id=”1700″ thumb_margin_left=”5″ thumb_margin_bottom=”10″ thumb_border_radius=”2″ thumb_shadow=”0 1px 4px rgba(0, 0, 0, 0.2)” id=”” random=”0″ group=”5″ border=”” show_in_popup=”0″ album_cover=”” album_cover_width=”200″ album_cover_height=”200″ popup_width=”800″ popup_max_height=”600″ popup_title=”Gallery” type=”fancy” sc_id=”sc1503580299034″]

 

Z ich poziomu możemy skonfigurować sposób łączenia z internetem, zakres DHCP, zarządzać nadawanymi sieciami, filtrować adresy MAC, WPS oraz zabawić się z routingiem. W łatwy sposób znajdziemy opcje które pozwolą nam uruchomić własny serwer FTP i serwer DLNA, dzięki czemu możemy dzielić się naszymi danymi zapisanymi na pendrivie lub dysku przenośnym.

Jedną z ciekawszych funkcji jest możliwość tworzenia sieci VLAN. Do tego celu możemy wykorzystać dwa z ośmiu dostępnych portów LAN. Są to: port 3 i port 4. Mamy możliwość tagowania ramek, bądź oznaczenia ich jako nietagowane. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników okaże się to bardzo przydatną funkcją, dzięki której nie będą musieli dodatkowo zaopatrywać się w kolejne switche zarządzalne. Całość dostępna będzie z poziomu jednego urządzenia dostępnego w domu.

Inną ciekawą funkcją jest nadawanie priorytetów urządzeniom podłączonym w sieci. Możemy wybrać urządzenia, dla których nasz router będzie przykładał szczególną uwagę, a także konkretną grę lub aplikację dla której priorytet będzie obowiązywał. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się o nagłe skoki pingu itp.

 


APLIKACJA DO ZARZĄDZANIA Z POZIOMU SMARTFONA

Kolejną ciekawą funkcjonalnością udostępnioną przez producenta jest możliwość zarządzania całą siecią z poziomu smartfonu z systemem IOS lub Android. Aplikacja o nazwie Linksys dostępna jest za darmo w sklepach z aplikacjami na danych platformach. Po instalacji należy podłączyć się do sieci WI-FI nadawanej przez nasz router (podając hasło administratora) lub zalogować się do konta LINKSYS z przypisanym podczas konfiguracji routerem.

[inpost_fancy thumb_width=”150″ thumb_height=”300″ post_id=”1700″ thumb_margin_left=”10″ thumb_margin_bottom=”10″ thumb_border_radius=”2″ thumb_shadow=”0 1px 4px rgba(0, 0, 0, 0.2)” id=”” random=”0″ group=”6″ border=”” show_in_popup=”0″ album_cover=”” album_cover_width=”200″ album_cover_height=”200″ popup_width=”800″ popup_max_height=”600″ popup_title=”Gallery” type=”fancy” sc_id=”sc1503580518127″]

Z poziomu aplikacji mamy dostęp do identycznego zestawu opcji jak z web panelu. Możemy sprawdzić stan ogólny routera, podłączonych użytkowników (włącznie z wydaleniem ich z sieci), zmienić ustawienia nadawanych sieci bezprzewodowych, uruchomić kontrolę rodzicielską oraz dostęp dla gości, a także nadać priorytety dla każdego urządzenia. Aplikacja jest nowoczesna, przejrzysta, zapewnia łatwy dostęp do najważniejszych funkcji i chodzi bardzo sprawnie, bez niespodziewanych restartów i przywieszek.


 

Dane techniczne oraz transfery

 

Router wyposażony jest w technologię MU-MIMO (Multi User – Multiple Input, Multiple Output) oraz posiada 8 regulowanych anten, pozwala to na bezproblemowe nadawanie sygnału WI-FI w każdym z czterech kierunków. Dodatkowo, w przeciwieństwie do innych routerów urządzenie nadaje WI-FI nie w jednym, nie w dwóch, a w aż trzech zakresach częstotliwości – standardowo w 2,4 GHz a kolejne dwa w 5 GHz. Urządzenie wyposażono w dwurdzeniowy procesor o taktowaniu 1,4 GHz, co zapobiega spadkom wydajności oraz pozwala na jednoczesną obsługę wielu strumieni danych.

 

źródło: linksys.com

 

Podczas testów zasięg sieci bezprzewodowej był bardzo dobry, w 2 piętrowym domu z centralnie położonym routerem moc sygnału w każdym pomieszczeniu była wzorowa a karta w standardzie N wskazywała na połączenie o maksymalnej przepustowości 300 Mb/s. Dzięki temu prędkość 150 Mb/s udostępnione przez operatora bez problemu była przekazywana na wszystkie urządzenia w domu.

Jeżeli chodzi o transfer udostępnionych danych wewnątrz sieci bezprzewodowej (Plik 280 MB) to dane kształtowały się następująco:

W ciągu najbliższych dni zostaną udostępnione dane z innych routerów w celu porównania prędkości


PODSUMOWANIE

Sprzęt wyprodukowany przez firmę Linksys jest urządzeniem z najwyższej możliwej półki. Zastosowanie 8 regulowanych anten, technologii MU-MIMO, dwurdzeniowego procesora i zakresu częstotliwości 5 GHz sprawia, że nie musimy nigdy martwić się że transfery i prędkość Internetu w naszej sieci zostaną zakłócone. Samo urządzenie działa bardzo sprawnie, posiada multum funkcji, które zaspokoją zarówno przysłowiowego laika jak i osobę bardziej obeznaną z zarządzaniem siecią.

W łatwy sposób pozwoli na podzielenie się plikami w obrębie całej sieci, zapobiegnie dostępowi „ciekawskich użytkowników” do ustawień dzięki specjalnie wydzielonej sieci dla gości, a także pozwoli wygodnie rozsiąść się w fotelu i podejrzeć stan sieci z poziomu ekranu smartfonu. Jedynymi „zgrzytami” na ogólnej ocenie mogą być rozmiary urządzenia oraz cena (399,99 $ – linksys.com). Jeżeli jednak nie są to dla was przeszkody to router zapewni wam wydajność na wzorowym wręcz poziomie przy zachowaniu prostoty konfiguracji i obsługi.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Jak zmienić hasło do WiFi? Wszystko, co musisz wiedzieć o ochronie sieci domowej
Przez ostatnie dwadzieścia lat dostęp do internetu w warunkach domowych zaliczył ekspresowy rozwój. Najpierw były modemy o prędkości 56 kilobajtów na sekundę, których użycie blokowało
Najlepsze systemy Mesh WiFi – ranking 2023
Szukasz sposobu na wzmocnienie sygnału WiFi w swoim domu, a wzmacniacz WiFi nie dał rady? Są lepsze rozwiązania! Systemy Mesh WiFi zostały zaprojektowane w taki
p2p co to Sieć P2P – co to znaczy i jakie ma zastosowanie?
Sieć peer to peer służy przede wszystkim do przesyłania plików pomiędzy użytkownikami przy użyciu wybranego programu. Takie rozwiązanie ma wiele zalet i znacząco ułatwia proces
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *