Jakiś czas temu, na łamach serwisu TechPolska, ukazał się test routera Linksys EA9500. Był to sprzęt bezkompromisowy, przeznaczony dla najbardziej wymagających użytkowników (z równie zasobnym portfelem), posiadający potężną liczbę funkcji…
Wygląd zewnętrzny
Router przybył do mnie w solidnie wykonanym, tekturowym opakowaniu o sporych rozmiarach. Producent chwali się na nim, że jego router idealnie nadaje się do streamowania materiałów w jakości 4K Ultra HD oraz technologią MU-MIMO pozwalającej na zwiększenie przepustowości sieci poprzez wykorzystanie wielu nadajników.
Po otwarciu opakowania jedno określenie przychodzi na myśl: ROUTER JEST OGROMNY, a na pewno bardzo duży. Wydawałoby się, że w opakowaniu jest wystarczająco miejsca na dwa „standardowe” routery, jednak ten wypełnia całą przestrzeń dostępną w pudełku, a jego dokładne wymiary to 27×25 cm.
Wykonany został z czarnego, matowego plastiku bardzo dobrej jakości, a jedynym akcentem przełamującym matową bryłę jest wyświetlacz na górze wykonany z błyszczącego tworzywa. Dookoła bryły rozstawiono 8 regulowanych anten sygnowanych logiem LINKSYS mających zapewnić bezproblemowy zasięg podczas rozrywki. Wygląda stylowo, elegancko. Jest znacznie większy niż routery domowe dostępne w sklepach z elektroniką, jednak czy za ogromnymi rozmiarami idą w parze ogromne możliwości ? O tym w dalszej części recenzji.
Boki urządzenia nie wyróżniają się niczym szczególnym, jednak po obróceniu urządzenia naszym oczom ukazuje się istny raj dla geeków i administratorów sieci. Router posiada port 1x GIGABIT WAN, 8x GIGABIT LAN, 2x port USB (3.0 i 2.0), włącznik oraz gniazdo zasilania. 8 portów LAN powinno pozwolić w większości przypadków na podłączenie wszystkich dostępnych w domu urządzeń, a dodatkowe gniazda USB pozwolą na łatwe udostępnianie multimediów w obrębie całego domostwa. Dodatkowo producent w opakowaniu dołącza instrukcję obsługi, płytę z dokumentacją, zasilacz oraz kabel RJ-45, aby umożliwić szybkie uruchomienie oraz skonfigurowanie dostarczonego sprzętu
Pierwsza konfiguracja i działanie
Po podłączeniu do prądu na wyświetlaczu pojawia się logo LINKSYS oraz kolorowe pasy informujące nas o stanie urządzenia. Samo uruchamianie trwa dość długo, około 1,5-2 minut, a po poprawnym uruchomieniu i wykryciu połączenia na porcie WAN router informuje nas o tym fakcie białymi pasami na wyświetlaczu.
Producent umożliwił pierwsze skonfigurowanie urządzenia poprzez podłączenie się do domyślnie nadawanej sieci WI-FI, jednak zaleca użycie standardowej metody i podpięcie się pod jedno z dostępnych gniazd LAN. Następnie w przeglądarce internetowej wpisujemy adres http://192.168.1.1 lub http://linksyssmartwifi.com i naszym oczom ukazuje się strona konfiguracyjna routera. Po zaakceptowaniu regulaminu, pobraniu aktualizacji routera, skonfigurowaniu nadawanych sieci oraz ustawieniu hasła administratora naszym oczom ukazuje się panel główny routera. Z jego poziomu w łatwy sposób uzyskamy informacje o stanie połączenia, ilości podłączonych urządzeń, a także w szybki sposób uruchomimy blokadę rodzicielską, sieć dla gości, dostosujemy ustawienia wpiętego pendrive w gniazdo USB routera lub wyznaczymy priorytety dla multimediów.
Aby skonfigurować bardziej zaawansowane funkcje routera musimy wybrać którąś z dostępnych zakładek:
NARZĘDZIA SMART WI-FI:
- Mapa sieci,
- Dostęp dla gościa,
- Kontrola rodzicielska,
- Wyznaczanie priorytetów multimediów,
- Test prędkości,
- Zewnętrzna pamięć masowa;
USTAWIENIA ROUTERA:
- Połączenia,
- Rozwiązywanie problemów,
- Łączność bezprzewodowa,
- Zabezpieczenia.
Z ich poziomu możemy skonfigurować sposób łączenia z internetem, zakres DHCP, zarządzać nadawanymi sieciami, filtrować adresy MAC, WPS oraz zabawić się z routingiem. W łatwy sposób znajdziemy opcje które pozwolą nam uruchomić własny serwer FTP i serwer DLNA, dzięki czemu możemy dzielić się naszymi danymi zapisanymi na pendrivie lub dysku przenośnym.
Jedną z ciekawszych funkcji jest możliwość tworzenia sieci VLAN. Do tego celu możemy wykorzystać dwa z ośmiu dostępnych portów LAN. Są to: port 3 i port 4. Mamy możliwość tagowania ramek, bądź oznaczenia ich jako nietagowane. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników okaże się to bardzo przydatną funkcją, dzięki której nie będą musieli dodatkowo zaopatrywać się w kolejne switche zarządzalne. Całość dostępna będzie z poziomu jednego urządzenia dostępnego w domu.
Inną ciekawą funkcją jest nadawanie priorytetów urządzeniom podłączonym w sieci. Możemy wybrać urządzenia, dla których nasz router będzie przykładał szczególną uwagę, a także konkretną grę lub aplikację dla której priorytet będzie obowiązywał. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się o nagłe skoki pingu itp.
APLIKACJA DO ZARZĄDZANIA Z POZIOMU SMARTFONA
Kolejną ciekawą funkcjonalnością udostępnioną przez producenta jest możliwość zarządzania całą siecią z poziomu smartfonu z systemem IOS lub Android. Aplikacja o nazwie Linksys dostępna jest za darmo w sklepach z aplikacjami na danych platformach. Po instalacji należy podłączyć się do sieci WI-FI nadawanej przez nasz router (podając hasło administratora) lub zalogować się do konta LINKSYS z przypisanym podczas konfiguracji routerem.
Z poziomu aplikacji mamy dostęp do identycznego zestawu opcji jak z web panelu. Możemy sprawdzić stan ogólny routera, podłączonych użytkowników (włącznie z wydaleniem ich z sieci), zmienić ustawienia nadawanych sieci bezprzewodowych, uruchomić kontrolę rodzicielską oraz dostęp dla gości, a także nadać priorytety dla każdego urządzenia. Aplikacja jest nowoczesna, przejrzysta, zapewnia łatwy dostęp do najważniejszych funkcji i chodzi bardzo sprawnie, bez niespodziewanych restartów i przywieszek.
Dane techniczne oraz transfery
Router wyposażony jest w technologię MU-MIMO (Multi User – Multiple Input, Multiple Output) oraz posiada 8 regulowanych anten, pozwala to na bezproblemowe nadawanie sygnału WI-FI w każdym z czterech kierunków. Dodatkowo, w przeciwieństwie do innych routerów urządzenie nadaje WI-FI nie w jednym, nie w dwóch, a w aż trzech zakresach częstotliwości – standardowo w 2,4 GHz a kolejne dwa w 5 GHz. Urządzenie wyposażono w dwurdzeniowy procesor o taktowaniu 1,4 GHz, co zapobiega spadkom wydajności oraz pozwala na jednoczesną obsługę wielu strumieni danych.
źródło: linksys.com
Podczas testów zasięg sieci bezprzewodowej był bardzo dobry, w 2 piętrowym domu z centralnie położonym routerem moc sygnału w każdym pomieszczeniu była wzorowa a karta w standardzie N wskazywała na połączenie o maksymalnej przepustowości 300 Mb/s. Dzięki temu prędkość 150 Mb/s udostępnione przez operatora bez problemu była przekazywana na wszystkie urządzenia w domu.
Jeżeli chodzi o transfer udostępnionych danych wewnątrz sieci bezprzewodowej (Plik 280 MB) to dane kształtowały się następująco:
W ciągu najbliższych dni zostaną udostępnione dane z innych routerów w celu porównania prędkości
PODSUMOWANIE
Sprzęt wyprodukowany przez firmę Linksys jest urządzeniem z najwyższej możliwej półki. Zastosowanie 8 regulowanych anten, technologii MU-MIMO, dwurdzeniowego procesora i zakresu częstotliwości 5 GHz sprawia, że nie musimy nigdy martwić się że transfery i prędkość Internetu w naszej sieci zostaną zakłócone. Samo urządzenie działa bardzo sprawnie, posiada multum funkcji, które zaspokoją zarówno przysłowiowego laika jak i osobę bardziej obeznaną z zarządzaniem siecią.
W łatwy sposób pozwoli na podzielenie się plikami w obrębie całej sieci, zapobiegnie dostępowi „ciekawskich użytkowników” do ustawień dzięki specjalnie wydzielonej sieci dla gości, a także pozwoli wygodnie rozsiąść się w fotelu i podejrzeć stan sieci z poziomu ekranu smartfonu. Jedynymi „zgrzytami” na ogólnej ocenie mogą być rozmiary urządzenia oraz cena (399,99 $ – linksys.com). Jeżeli jednak nie są to dla was przeszkody to router zapewni wam wydajność na wzorowym wręcz poziomie przy zachowaniu prostoty konfiguracji i obsługi.