Zmiana nazwy tabeli MySQL to czynność, która w wielu przypadkach może okazać się konieczna. Jednak nie ma powodów do obaw, ponieważ zmiana nazwy tabeli SQL nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać.

Nie każdy od razu będzie wiedział, jak ją wykonać, dlatego zdecydowaliśmy się przygotować dla Was krótki, ale treściwy poradnik, w którym opiszemy dwie najskuteczniejsze metody (dotychczas omawialiśmy także m.in., jak zmienić język w Windows 10). Zapraszamy!

MySQL zmiana nazwy tabeli — najlepsze metody

W pierwszej kolejności chcielibyśmy zaprezentować Wam metodę, która nie wymaga wysyłania jakichkolwiek zapytań do bazy danych, a jedynie dokonania zmian w ustawieniach phpMyAdmin. Następnie wskażemy, jakie zapytanie należy wysłać do bazy, jeśli jednak wolimy załatwić sprawę w ten sposób i szybko zmienić nazwę istniejącej tabeli, to dobry sposób.

Metoda 1. Zmiana nazwy tabeli poprzez phpMyAdmin

W pierwszej kolejności należy oczywiście otworzyć narzędzie phpMyAdmin, służące do zarządzania bazami danych MySQL. Następnie musimy otworzyć bazę danych, w której ulokowana jest tabela, której nazwę chcemy zmienić.

Kolejny krok to otworzenie danej tabeli. Kiedy już się ona załaduje, nie pozostaje nic innego, jak przejść do zakładki Operacje, a następnie odszukać wzrokiem i nacisnąć na Opcje tabeli.

Ostatnie, co należy zrobić, to wybrać Zmień nazwę tabeli i wpisać nową, wybraną przez siebie nazwę. I gotowe — jak widać, było to bardzo proste, szybkie i bezproblemowe. Dla kogoś, kto ma jakiekolwiek doświadczenie z nie tyle programowaniem, co zarządzaniem danymi, powinno to być banalne.

Metoda 2. Zmiana nazwy tabeli poprzez wysłanie zapytania do bazy

Są dwa nieco inne zapytania do bazy MySQL, które można wysłać, aby zmienić nazwę tabeli. Oba będą miały ostatecznie taki sam skutek. Do skorzystania z nich potrzebne będzie narzędzie do zarządzania bazą danych, takie jak na przykład SQL Server.

Pierwsze z nich wygląda następująco:

RENAME TABLE obecna_nazwa_tabeli TO nowa_nazwa_tabeli

Drugie wygląda bardzo podobnie, a mianowicie:

ALTER TABLE obecna_nazwa_tabeli RENAME nowa_nazwa_tabeli

Jak widać, jeśli chodzi o metodę drugą, to tutaj sprawa jest jeszcze prostsza i szybsza niż w przypadku pierwszej metody, natomiast wymaga wysłania zapytania do bazy, więc postanowiliśmy omówić ją w dalszej kolejności. Niezależnie od tego, którą wybierzemy, efekt końcowy będzie taki sam i nie musimy martwić się o przypadkowe usunięcie kolumny.

Zmiana nazwy tabeli MySQL — podsumowanie

Jak widać, MySQL zmiana nazwy tabeli to stosunkowo prosty proces, z którym każdy powinien bez większego problemu sobie poradzić. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że dokonać takiej zmiany można na dwa różne sposoby, które zostały omówione powyżej.

Jeśli macie jakieś pomysły na kolejne poradniki, koniecznie dajcie znać w komentarzach! Tymczasem zapraszamy Was do zapoznania się także z naszymi innymi artykułami. Zajmowaliśmy się już między innymi tym, jak uniknąć oszustw związanych z pomocą techniczną.

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak połączyć komputer z wifi Jak połączyć komputer z Wi-Fi? Instrukcja
Dla wielu osób minęły już czasy, w których połączenie z Wi-Fi miałoby sprawiać jakikolwiek problem. Wystarczy z listy wielu dostępnych sieci wybrać odpowiednią nazwę, wprowadzić
komputer nie widzi wifi Co robić, gdy komputer nie widzi Wi-Fi? Poradnik
Czy jest w naszym teraźniejszym życiu gorszy moment, niż gdy zostajemy odłączeni od Internetu? Chyba nawet niedrukująca drukarka nie wzbudza takiej grozy. Brak dostępu do
jak podłączyć komputer do telewizora Jak podłączyć komputer do telewizora? Sprawdzone sposoby!
Dla wielu osób podłączenie komputera do telewizora to podstawowa umiejętność. Spokojnie, czasem wszyscy potrzebujemy pomocy z takimi zadaniami i nie ma powodu do wstydu. Fakty
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

1 Komentarz

  • Arek, 12 maja 2022 @ 19:16 Odpowiedz

    ALTER TABLE obecna_nazwa_tabeli RENAME TO nowa_nazwa_tabeli

    zabrakło wam “TO” 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *