Szukasz sposobu na wzmocnienie sygnału WiFi w swoim domu, a wzmacniacz WiFi nie dał rady? Są lepsze rozwiązania! Systemy Mesh WiFi zostały zaprojektowane w taki sposób, żeby zasięg do WiFi był wszędzie, a nie tylko w określonej odległości od routera, czy repeatera. Możesz je kojarzyć: systemy Mesh są używane prawie wszędzie tam, gdzie trzeba pokryć dużą przestrzeń np. w hotelach, biurach, czy galeriach handlowych.

Warto pamiętać, że systemy Mesh sprawdzą się najlepiej tam, gdzie masz dobry internet kablowy. Jeśli musisz korzystać z Internetu z “powietrza” sprawdź nasz ranking routerów LTE na kartę.

Czym są systemy WiFi Mesh?

Zanim przejdziemy do rankingu systemów Mesh WiFi, przyjrzymy się najpierw, czym dokładnie są. Systemy Wi-Fi Mesh to rodzaj sieci bezprzewodowej, która wykorzystuje wiele punktów dostępu (access pointów), aby zapewnić zasięg na dużym obszarze. Taka sieć eliminuje potrzebę kładzenia kabli oraz konfiguracji wielu różnych Wi-Fi, gdyż każde urządzenie nadaje tę samą sieć.

Dla potrzeby pokrycia dużych powierzchni jest to bardziej elastyczne i opłacalne rozwiązanie. Nie do przecenienia jest tu również wygoda użytkownika, który nie musi przełączać się ciągle między sieciami. Urządzenie odbierające sygnał (np. smartfon) automatycznie przełączy się między najlepszymi access pointami w sposób, który zapewni ciągłość pracy.

Jak wspomniałem we wstępie, systemy Mesh Wi-Fi stały się popularne dzięki galeriom handlowym lub hotelom. Równie dobrze jednak nadają się do lepszego pokrycia siecią Wifi większych mieszkań, czy domków jednorodzinnych. Wielkość sieci zależy od ilości punktów dostępu, a jak zobaczycie w naszym rankingu systemów Mesh Wi-Fi, większość zestawów jest właśnie do domów.

Jakie są najlepsze systemy WiFi Mesh? Ranking 2023

Jeśli interesują cię najlepsze systemy Mesh WiFi, pamiętaj o jednym: ich ceny są podstawowo wyższe niż za dobry modem lub repeater. Jednocześnie przynajmniej jeśli chodzi o pokrycie domków i mieszkań: nie jest to koszt zaporowy. Droższy będzie router do światłowodu.

TP-Link Deco M4 Mesh WiFi

TP-Link Deco M4 Mesh WiFi

Jeśli czytaliście nasz ranking najlepszych wzmacniaczy WiFi, to wiecie już, że TP-Link to firma, która ogarnia temat. Nie inaczej jest z systemami Mesh WiFi. Model TP-Link Deco M4 to dosyć prosty model, który podstawowo przychodzi z dwoma urządzeniami w zestawie. Obie współpracujące jednostki mogą stworzyć sieć pokrywającą powierzchnię 260m2. Jednocześnie są proste w rozbudowie. Jeśli nie wystarczy ci takie pokrycie, wystarczy dokupić jedną jednostkę, która w prosty sposób sparuje się już używanymi.

Obie jednostki stworzą na całym pokrywanym terenie jednolita sieć WiFi, tak że nawet nie zauważysz przełączania między jednym a drugim. Obsługiwany standard to Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) z użyciem dwóch częstotliwości: 2,4 GHz i 5 GHz. W rezultacie maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej to 1200 Mb/s i płynna obsługa nawet 100 podłączonych urządzeń.

TP-Link Deco M4 to łatwa instalacja za pomocą aplikacji na smartfony z Androidem i iOS, którą możesz również użyć do zarządzania siecią z każdego punktu na świecie. Za pomocą aplikacji możesz ustawić priorytety dla urządzeń lub kontrolę rodzicielską dla swoich dzieci. Poza tym ten system Mesh WiFi oferuje możliwość podłączenia do Alexy i sterowanie głosowe oraz oferuje trzy funkcjonalności: router, wzmacniacz sieci i access point (punkt dostępu).

TP-Link standardowo oferuje proste urządzenie, które najpewniej wystarczy ci w zupełności, jeśli nie szukasz bardziej specyficznych rozwiązań. Do kompletu masz 36 miesięcy gwarancji, więc nie ma się co bać. Całość w przystępnej cenie: już za około ~399 zł.

Plusy

 • Podstawowy i przystępny model.
 • Łatwa konfiguracja i zarządzanie.

Minusy

 • Nic ponad podstawy.

Linksys Velop Mesh WiFi

Linksys Velop Mesh WiFi

Linksys Velop Mesh WiFi to propozycja zbliżona nie tylko wyglądem, ale również możliwościami. Domyślnie przychodzi w opakowaniu zawierającym dwie jednostki, które można łatwo poszerzyć o kolejne lub od razu kupić większe opakowanie.

System Mesh WiFi od Linksys to inteligentne rozwiązanie, które będzie sprawować pieczę nad twoją siecią domową. Do tego stopnia, że jeśli przypadkiem odłączysz jeden moduł, to inne od razu przejmą kontrolę na jego “terenem”. Podobno samodzielnie zmieni kanał na mniej zapchany dla płynniejszego działania Internetu. Samoistne są również automatyczne aktualizacje dla zapewnienia ciągłości bezpieczeństwa twojej sieci.

Pod względem technicznym ten system Mesh WiFi zapewni wszystko, co potrzebne dla domu: standard Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac), Dual Band (częstotliwości 2,4 GHz i 5GHz) i maksymalną prędkość transmisji bezprzewodowej na poziomie 1300 Mb/s.

Plusy

 • Dobry sprzęt za sensowną cenę (dostaniecie już za około ~429 zł).
 • Możliwość uruchomienia osobnej sieci WiFi dla gości.

Minusy

 • Użytkownicy raportują problemy z działaniem aplikacji sterującej.
 • Brak możliwości sterowania z poziomu komputera.

Tenda Nova MW6

Tenda Nova MW6

Chociaż Tenda Nova MW6 nie wyróżnia się pod kątem specyfikacji technicznej, to wyróżnia się wyglądem. Nie ukrywam: design urzekł nawet mnie, a to oznacza, że będziecie mogli się chwalić swoją siecią mesh przed każdym gościem. Technicznie jak już wspomniałem, jest prawie standardowo: Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac), częstotliwości 2,4 GHz i 5GHz i maksymalną prędkość transmisji bezprzewodowej na poziomie 1200 Mb/s. Wyróżnia się obsługą innych standardów WiFi: 802.3 i 802.3 ab.

Co dodatkowo wyróżnia ten system mesh WiFi to technologia Wave2 MU-MIMO, co polepsza jakość komunikowania się między urządzeniami bezprzewodowymi oraz Beamforming. Ta technologia kieruje sygnał WiFi w kierunku wybranym przez nas, np. w miejsca, gdzie jest sporo urządzeń (telewizory, konsola itp.). Instalacja jest tak łatwa, że kolejne jednostki łączą się ze sobą od razu po wyjęciu z pudełka. Zarządzanie nie odbiega od normy ustanowionej przez dotychczasowe urządzenia. Sterowanie odbywa się przez aplikację.

Plusy

 • Piękny design.
 • Więcej obsługiwanych standardów WiFi.

Minusy

 • Konfiguracja tylko przez aplikację.
 • Do pokrycia mieszkania potrzeba co najmniej dwóch jednostek.

ASUS ZenWiFi AX XD4 MESH – WiFi 6

ASUS ZenWiFi AX XD4 MESH – WiFi 6

Ten niepozorny sprzęt wyglądający jak malutki głośniczek, to w rzeczywistości bardzo potężny pojedynczy moduł do systemu WiFi Mesh od Asus. To pierwszy w naszym zestawieniu sprzęt, który obsługuje najnowszy standard sieci bezprzewodowych: WiFi 6. Technicznie to półka wyżej niż poprzednie urządzenia. Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax), obie częstotliwości (2,4 i 5 GHz), a do tego transfer aż na poziomie 1800 Mb/s, który wystarczy do streamingu, np. Netflixa, w 8K. Dodatkowo wykorzystuje technologię Target Wake Time dla ograniczenia zużycia prądu.

Standard WiFi 6 jest w pełni kompatybilny z wcześniejszymi standardami, więc nie musisz się bać o obsługę swoich starszych urządzeń. Nie trzeba czekać, aż wymienisz wszystkie, nie ma też potrzeby utrzymywać routera, czy sieci dla poprzedniego standardu.

Konfiguracja jest łatwa, ale pozwala na duże możliwości, nawet w wyborze nazewnictwa sieci (można np. osobno nazwać sieci na różnych kanałach). W komplecie z oprogramowaniem przychodzi również pakiet AiProtection Classic z wbudowaną kontrolą rodzicielską, który jest darmowy przez cały okres użytkowania urządzenia. Dzięki synchronizacji z bazą danych w chmurze szkodliwe strony będą blokowane bez potrzeby oddolnego ustawiania.

Asus ZenWiFi AX XD4 Mesh jest kompatybilny z urządzeniami smart (nie tylko z Alexą), więc możesz go użyć do skompletowania swojej inteligentnego domu.

Małym minusem jest fakt, że w domyślnym zestawie znajduje się tylko jedna jednostka, aczkolwiek antena jest na tyle mocna, że sieć powinna pokrywać całe twoje mieszkanie. Inna sprawa, że tak potężne urządzenie nie mogło się obyć bez potężnej ceny: ~499 zł.

Plusy

 • Obsługa najnowszych standardów w postaci WiFi 6 i innych.
 • Duże możliwości.

Minusy

 • Duża cena.

TP-Link Deco X50 Mesh WiFi

TP-Link Deco X50 Mesh WiFi

TP-Link Deco X50 Mesh WiFi to propozycja tej firmy dla fanów najmocniejszych sprzętów. Ten system Mesh WiFi obsługuje nie tylko standard WiFi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax), obie częstotliwości (2,4 i 5 GHz), ale pozwala na maksymalny transfer danych o prędkości 3000 Mb/s! Co więcej, łączy w sobie chyba wszystkie (a przynajmniej większość opisywanych do tej pory) technologii, jakie mogą mieć moduły sieci Mesh: MU-MIMO, Beamforming, OFDMA i inne.

Co ciekawe, ekosystem TP-Link pozwala na użycie tego urządzenia dla rozbudowania istniejącej sieci złożonej z jednostek TP-Link Deco. Dzięki temu można wzmocnić sieć tam, gdzie jest to potrzebne, a w innych miejscach postawić na tańsze rozwiązania. Koszt jednego urządzenia tego modelu to około ~529 zł. Aczkolwiek, tak jak w przypadku urządzenia firmy Asus, jeden moduł może wam wystarczyć.

Do kompletu ochrona sieci za pomocą HomeShield, którą można rozbudować do wersji Pro, opłacając subskrypcję oraz aplikacja do łatwego zarządzania.

Plusy

 • Spore możliwości.
 • Możliwe podłączenie do sieci stworzonej ze starszych urządzeń TP-Link Deco.

Minusy

 • HomeShield tylko w wersji podstawowej.

Xiaomi Mesh System AX3000 – tani system Mesh WiFi 6

Xiaomi Mesh System AX3000 – tani system Mesh WiFi 6

Marka Xiaomi ma w Polsce wielu fanów za sprawą słynnego niegdyś “dobrze i tanio”. Chociaż nie jest już tanio, a jakoś wybitnie dobrze nie było nigdy, to jednak w kontekście obsługi Mesh WiFi 6 może być ciężko o tańsze urządzenie. Oczywiście tylko w przeliczeniu na jednostkę. Xiaomi Mesh System AX3000 to koszt około ~549 zł, czyli podobny do dwóch ostatnich urządzeń, ale tutaj bazowo dostajemy dwa urządzenia.

Pod kątem zastosowanych technologii nie będzie tu niespodzianki: Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax; 802.3; 802.3; ab 802.3 u), DualBand, przesył do 3000 Mb/s i MU-MIMO. Ciekawym plusem jest pełna kompatybilność z innymi routerami Xiaomi z serii AX lub MI Router AX9000. Co odróżnia te urządzenie od poprzedników to brak wbudowanej ochrony sieci.

Inna sprawa, że tradycyjnie dla Xiaomi są problemy z oprogramowaniem i konfiguracją.

Plusy

 • Tani system mesh WiFi 6.

Minusy

 • Tradycyjne dla Xiaomi problemy z oprogramowaniem i konfiguracją.

Czym się różni system Mesh WiFi od wzmacniacza sygnału WiFi?

Wielu ludzi zapewne zadaje sobie pytanie, czym się różni system Mesh WiFi od repeatera (wzmacniacza sygnału) WiFi. Na pierwszy rzut oka różnica może być dosyć subtelna.

Repeater WiFi to urządzenie, które “bierze” istniejący sygnał WiFi, wzmacnia i emituje dalej. W ten sposób pokrywa strefy, gdzie odbiór sieci był wcześniej utrudniony. Z regułu jest używany w domach z jednym routerem do punktowego wzmocnienia sygnału. Jest też poniekąd łatwiej dostępny, ponieważ jest tańszy.

System Mesh WiFi to siatka wielu routerów i/lub przedłużaczy, które współpracują, tworząc jedną jednolitą sieć. Sieć Mesh wykorzystuje wiele punktów dostępu (modułów/jednostek), które łączą się ze sobą bezprzewodowo i działają jako jedna sieć. Pozwala to na uzyskanie lepszego zasięgu i większej niezawodności używania. Jest to lepsze i łatwiejsze rozwiązanie, ale niesie ze sobą wzrost kosztów.

Z powodu jednej sieci rozprzestrzenianej przez kilka urządzeń system WiFi Mesh nadaje się dobrze do pokrycia większych przestrzeni, jak np. wielopiętrowych domków.

Czym się kierować wybierając system WiFi Mesh?

Wybierając system WiFi Mesh, warto sprawdzić kila rzeczy. Oto one:

 • Pokrycie. W przypadku sieci Mesh w specyfikacji technicznej często spotkacie teoretycznie pokrycie siecią w metrach kwadratowych. Powinno wam to pomóc określić moc sieci wedle waszych potrzeb. Pamiętajcie jednak, że pokrycie może być różne w zależności od liczby ścian, czy pięter, które musi pokonać (i materiałów, z których są zrobione ściany).
 • Przepustowość. To jest prostolinijne: dobierzcie sprzęt pod kątem takiej przepustowości, aby wystarczyła dla wszystkich urządzeń, które zamierzacie podłączyć.
 • Konfiguracja. To raczej nie jest duży problem, gdyż współcześnie większość takich systemów ma wbudowaną łatwą konfigurację. Dodatkowo z reguły jest to wspierane przez dodatkową zewnętrzną aplikację na smartfony z iOS lub Androidem. Aktualnie problem często leży gdzie indziej: bez aplikacji na smartfony często nie da się skonfigurować tego sprzętu. Małym plusem może być kompatybilność z innymi urządzeniami firmy. W ten sposób można np. rozbudować aktualną sieć o nowszy odbiornik obsługujący WiFi 6.
 • Bezpieczeństwo. Można to rozumieć na dwa sposoby. Po pierwsze mowa o sposobach na kontrolę rodzicielską dla twoich dzieci. Większość urządzeń ma wbudowaną jakąś formę kontroli. Po drugie: wiele firm dostarcza dodatkowo oprogramowanie, które sprawdza bezpieczeństwo w czasie teraźniejszym. Np. zablokuje wejście na podejrzaną stronę na podstawie danych zaczerpniętych z chmury. Taka ochrona jest standardem.
 • Koszt. Niby prosta matematyka, ale nie do końca. Koszt systemu Mesh WiFi niekoniecznie musi się zamknąć w cenach podanych w rankingu. Zawsze jest zależny od dokładnej liczby urządzeń potrzebnych do pokrycia domu. Na pewno będzie droższy niż zwykły wzmacniacz sygnału WiFi, ale idzie to w parze z jakością.

Gdzie najlepiej sprawdzą się systemy Mesh WiFi?

Systemy Mesh WiFi sprawdzą się najlepiej w większych domach i biurach, których nie da się pokryć jednym, centralnie ustawionym routerem. Tam, gdzie występuje dużo ścian i innych przeszkód, które mogą zakłócać sygnał. Systemy Mesh WiFi są zaprojektowane tak, aby zapewnić silny i niezawodny sygnał w całym domu lub biurze, eliminując martwe punkty i zapewniając płynny zasięg.

Najlepszym przykładem zastosowania systemów WiFi Mesh są hotele, gdzie często spotkacie moduł po prostu na korytarzu, jeden co kilka lub kilkanaście metrów (z reguły są montowane pod sufitem). Podłączając się do WiFi hotelowego, będziecie w zasięgu niezależnie od konkretnego miejsca. Czy w restauracji, czy w recepcji lub waszym pokoju, telefon się sam przełączy do najbliższego nadajnika w niezauważalny sposób.

Czy warto stosować system Mesh WiFi w mieszkaniu?

Tak. Oczywiście zależy to od dokładnych właściwości mieszkania, ale może to być dobry pomysł. Jeśli jesteście z tych ludzi, którzy router mają w najdalszym rogu mieszkania, schowany za innymi urządzeniami, jest spora szansa, że nie pokrywa całego mieszkania. W takim przypadku to rozwiązanie może sprawdzić się lepiej niż wzmacniacz sygnału.

WARTO PRZECZYTAĆ:

nordvpn specjalna oferta techpolska NordVPN nawet do 70% taniej ze specjalną ofertą dla czytelników TechPolska! Nie przepłacaj i zyskaj kupon na 3 miesiące za darmo
Nie ma w naszej działalności lepszych momentów niż te, w których możemy zaoferować naszym czytelnikom coś specjalnego. Dlatego bardzo się cieszymy, że NordVPN, lider na
Najlepsze smartwatche 2020 Najlepsze smartwatche 2020 – co wybrać?
Robiliśmy już dla Was ranking najlepszych słuchawek bezprzewodowych, a także foteli dla graczy. Dzisiaj przyszedł czas na porównanie smartwatchy, czyli rosnącego w coraz większą popularność
najlepsze bezprzewodowe sluchawki douszne - ranking Najlepsze bezprzewodowe słuchawki douszne – ranking
Bezprzewodowe słuchawki douszne zawojowały rynek. Mowa tu konkretnie o słuchawkach typu true wireless, czyli takich, które nie dość, że nie łączą się przewodowo z telefonem,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

1 Komentarz

 • Krzysztof, 6 sierpnia 2023 @ 17:11 Odpowiedz

  Podawanie standardów Fast Ethernetu (IEEE 802.3u) i Gigabit Ethernetu na skrętce (IEEE 802.3ab) jako standardów sieci bezprzewodowej (802.11__) to nie tylko nieporozumienie, ale wręcz porażka…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *