Praca zdalna to obecnie dość powszechna forma wykonywania obowiązków służbowych. Wielu pracowników trudniących się różnymi profesjami przeniosło się w domowe zacisze, by pracować bez wychodzenia z domu. Wiąże się z tym odpowiednie przygotowanie stanowiska i narzędzi pracy. Jednym z elementów, któremu warto poświęcić nieco czasu, jest VPN do pracy zdalnej. Jaki wybrać, po co w ogóle używać VPN w pracy i na co zwrócić uwagę podczas wyboru? Oto ranking najlepszych VPN do pracy zdalnej

Najlepszy VPN do pracy zdalnej – lista sprawdzonych VPN

Gdy praca zdalna stała się powszechną praktyką, konieczne jest zapewnienie odpowiednich narzędzi i zabezpieczeń, które umożliwią płynne i bezpieczne wykonywanie obowiązków zawodowych z dowolnego miejsca na świecie.

VPN to narzędzie, które zapewnia bezpieczne połączenie internetowe oraz ochronę prywatności. Czy VPN jest legalny? Oczywiście, że tak! Jaki VPN wybrać? Poniżej przedstawimy listę sprawdzonych VPN do pracy zdalnej, dzięki którym zapewnisz sobie odpowiednie warunki i zadbasz o ochronę poufnych danych.

 

iTop VPN

Pierwszą z propozycji w naszym rankingu VPN do pracy zdalnej jest iTop VPN. Dzięki niemu użytkownik może zaszyfrować swój ruch sieciowy i ustawić elastyczny adres IP, co gwarantuje anonimowe i przede wszystkim bezpieczne przeglądanie sieci. Dostęp do ponad 1800 serwerów ze 100 różnych lokalizacji sprawia natomiast, że z iTop VPN można pracować praktycznie na całym świecie bez obawy o natknięcie się na blokadę regionalną. Ten VPN do pracy zdalnej oferuje też funkcję split-tunneling, która rozdziela ruch sieciowy na szyfrowany i nie, a także kill-switch. Ostatnie rozwiązanie całkowicie odcina dostęp do internetu, gdy wykryje, że połączenie VPN zostało przerwane. Gwarantuje to zachowanie bezpieczeństwa i poufności danych. Konfiguracja VPN jest przy tym banalnie prosta. 

Nord VPN

Ponad 5600 serwerów z niemal 60 krajów na świecie oferuje inny VPN do pracy zdalnej – Nord VPN. To znane wśród internautów rozwiązanie, które umożliwia szyfrowanie ruchu sieciowego i zmianę adresu IP w dowolnym momencie. Wydajność tego VPN-a jest na tyle duża, że ze spokojem można też streamować materiały wideo, gdy zajdzie taka potrzeba. Z Nord VPN można korzystać na maksymalnie 6 urządzeniach. Także tu nie zabrakło najważniejszych funkcji: split-tunnelingu oraz kill-switcha. 

ExpressVPN

Kolejną propozycją w naszym rankingu najlepszych VPN do pracy zdalnej jest ExpressVPN. Jego wyróżnikiem jest m.in. dostęp do serwerów z ponad 90 krajów na całym świecie. Rozwiązanie to sumiennie podchodzi też do kwestii bezpieczeństwa, oferując zaawansowane szyfrowanie VPN i możliwość wybrania spośród trzech protokołów – OpenVPN, IKEv2 oraz rozwijanego przez firmę autorskiego Lightway. Dodatkowym atutem jest dostępność tego VPN-a do pracy zdalnej na wielu platformach, dzięki czemu skorzystamy z niego na większości popularnych urządzeń.

Surfshark VPN

W naszym rankingu najlepszych VPN do pracy zdalnej nie mogło oczywiście zabraknąć Surfshark VPN, czyli jednego z najpopularniejszych rozwiązań tego typu. Zaletą tego narzędzia jest m.in. możliwość jednoczesnego łączenia się z dwoma różnymi serwerami. Dobrze wypada też funkcja CleanWeb, która usuwa reklamy już na poziomie serwera VPN. Do tego mnogość serwerów z ponad 100 krajów i brak ograniczeń w liczbie używanych urządzeń w ramach jednej subskrypcji – wszystko to sprawia, że Surfshark VPN w pracy zdalnej sprawdzi się wyśmienicie. 

VPN w pracy – do czego się przydaje?

Praca zdalna przez VPN jest nie tylko ostrożnością, ale w wielu przypadkach także koniecznością. Dzieje się tak np. w sytuacji, gdy pracodawca udostępnia nam własny VPN, za pomocą którego możemy połączyć się z firmową siecią i jej zasobami z dowolnego miejsca na świecie. Oto kilka przykładów zastosowania VPN w pracy zdalnej

  • Bezpieczne połączenie z siecią firmową – dzięki VPN pracownicy mogą nawiązać bezpieczne i zaszyfrowane połączenie z siecią firmową, niezależnie od tego, gdzie się znajdują. Pozwala to na zabezpieczony dostęp do wrażliwych danych, aplikacji i zasobów sieciowych, minimalizując ryzyko przechwycenia informacji przez osoby trzecie.
  • Ochrona danych firmowych – przesyłanie poufnych danych przez publiczne sieci Wi-Fi może być niebezpieczne. Dzięki VPN wszystkie przesyłane dane są zaszyfrowane, co zapewnia dodatkową ochronę przed ich przechwyceniem przez niepożądane osoby. Ma to szczególnie znaczenie, gdy pracownicy korzystają z niezabezpieczonych sieci Wi-Fi w miejscach publicznych, takich jak kawiarnie czy lotniska.
  • Omijanie ograniczeń geograficznych – w niektórych przypadkach dostęp do treści w internecie może być ograniczony geograficznie. VPN umożliwia pracownikom dostęp do takich zasobów, tworząc wirtualne połączenie z serwerem znajdującym się w innym kraju. Dzięki temu mogą obejść blokady i korzystać z potrzebnych narzędzi czy materiałów niezależnie od lokalizacji.
  • Anonimowość – VPN pozwala zachować anonimowość podczas przeglądania internetu. To szczególnie przydatne, gdy pracownicy muszą przeprowadzać badania konkurencyjne lub np. analizować rynki zagraniczne.

Jak działa VPN w pracy zdalnej?

Zasada działania VPN w pracy zdalnej jest identyczna, jak w innych przypadkach (sprawdź, jak działa VPN). Pracownik łączy się z wirtualną siecią prywatną, dzięki czemu jego ruch sieciowy jest szyfrowany. W takim przypadku nawet jeśli ktoś przechwyci jego pakiety danych, nie odczyta ich, gdyż będą odpowiednio zabezpieczone.

VPN do pracy zdalnej udostępniany przez pracodawcę może dodatkowo dawać dostęp do wewnętrznej sieci firmowej i zasobów zlokalizowanych np. na lokalnych serwerach, co nie byłoby możliwe bez aktywnego połączenia z VPN. Dobrą praktyką w takim przypadku jest wyłącznie firmowego VPN po zakończonej pracy, aby nie obciążać sieci – sprawdź, jak wyłączyć VPN. Warto też wiedzieć w przypadku korzystania z VPN, co widzi pracodawca.

Praca zdalna przez VPN – w jakich branżach jest możliwa?

Praca zdalna przez VPN staje się coraz bardziej popularna, także w mniej oczywistych branżach. Największym beneficjentem rozwiązania VPN w pracy zdalnej jest branża IT – codziennie z tego rozwiązania korzystają programiści, administratorzy sieci, analitycy danych i inni specjaliści IT.

Praca zdalna przez VPN sprawdza się także w marketingu i reklamie – ułatwia bezpieczne korzystanie z narzędzi i platform marketingowych online. Na pracę zdalną przez VPN decydują się też firmy konsultingowe i doradcze. Konsultanci, eksperci ds. strategii biznesowych czy audytorzy mogą bezpiecznie prowadzić spotkania online, analizować dane klientów i udzielać porad bez konieczności fizycznego przebywania w biurze.

Korzystanie z VPN do pracy zdalnej przydaje się też w sektorze finansów i bankowości, ze względu na poufny charakter przetwarzanych danych, jak również wśród mediów i dziennikarzy, prowadzących np. śledztwo dziennikarskie, w trakcie którego anonimowość jest niezwykle przydatna.

VPN do pracy zdalnej – jakich urządzeń dotyczy?

VPN do pracy zdalnej dotyczy wszystkich tych urządzeń, z których korzystamy podczas wykonywania obowiązków służbowych. Większość rozwiązań oferuje swoje aplikacje na komputery osobiste z systemem Windows, macOS oraz Linux. Można też pobrać VPN na smartfona lub tablet. Co to jest VPN w telefonie? To dokładnie taka sama usługa, jak VPN na komputerze – dzięki niej także smartfon może nawiązać bezpieczne, szyfrowane połączenie z serwerem.

WARTO PRZECZYTAĆ:

surfshark antivirus Surfshark Antivirus – recenzja antywirusa od znanego dostawcy VPN!
Surfshark VPN, jak przystało na „prawdziwego” rekina w nazwie, rynek oprogramowań VPN wziął szturmem. W recenzji chwaliliśmy go za stosowanie dojrzałych rozwiązań i fakcie, że
cactusvpn Recenzja CactusVPN – wszystko, co musisz wiedzieć
Rynek VPN jest tak wyjątkowo bogaty w przeróżne aplikacje, że ciężko jest wyróżnić się wschodzącym gwiazdom. Jest jednak kilka sposobów na trafienie w gusta potencjalnych
blokada vpn Blokada VPN – czym jest i jak sobie z tym poradzić?
Virtual Private Network to potężne narzędzie zapewniające prywatność i bezpieczeństwo online, o ile działa prawidłowo, a więc nie następuje blokada VPN. Wyobraź sobie, że surfujesz
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *