Nawilżacze ultradźwiękowe są bardzo popularnym wyborem, dzięki któremu możemy zadbać o odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu. Sprzęt wykorzystuje fale dźwiękowe, by rozbijać wodę na mgiełkę. W ten sposób urządzenie charakteryzuje się skutecznym i cichym nawilżaniem. Nawilżacz ultradźwiękowy ma swoje wady i zalety – sprawdź, co warto o nim wiedzieć.

Ranking nawilżaczy ultradźwiękowych pomoże wybrać najlepszy sprzęt

Nawilżacze powietrza wykorzystujące ultradźwięki wyróżniają się cichym działaniem oraz skutecznością. Dodatkową zaletą jest stosunkowo niskie zużycie energii. Na rynku znajdziemy różne rodzaje nawilżaczy powietrza. Ranking modeli ultradźwiękowych pomoże wybrać skuteczny sprzęt, który usatysfakcjonuje nawet najbardziej wymagającego użytkownika.

nawilżacze powietrza ultradźwiękowe

Warto jednak wiedzieć, że taki sprzęt nie powinien być stosowany, jeżeli w mieszkaniu lub domu są zwierzęta. Dyfuzor ultradźwiękowy generuje dźwięki o częstotliwości, która może być drażniąca dla kotów, psów itd.

Nawilżacz ultradźwiękowy – jaki wybrać i na co zwracać uwagę?

Elektryczne nawilżacze powietrza różnią się między sobą wieloma parametrami. Kiedy wybieramy model ultradźwiękowy, wciąż warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

 • Pojemność zbiornika – im jest większy, tym urządzenie działa dłużej;
 • Zakres nawilżania – odnosi się do powierzchni, jaką może “pokryć” dany sprzęt;
 • Regulacja wilgotności – pozwala dostosować działanie sprzętu;
 • Łatwość czyszczenia – regularna konserwacja wpływa na wydajność i trwałość;
 • Poziom hałasu – nawilżacze ultradźwiękowe są z reguły ciche;
 • Koszty eksploatacji – zużycie energii, wymiana filtrów itd.

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy w wielu sytuacjach będzie najlepszym wyborem. Warto jednak wiedzieć, że zwykle jest on droższy niż na przykład modele parowe lub ewaporacyjne.

Czy nawilżacz ultradźwiękowy jest szkodliwy?

Sam w sobie nawilżacz ultradźwiękowy nie jest szkodliwy. Mimo wszystko należy pamiętać o regularnym jego czyszczeniu oraz wykorzystywaniu wody demineralizowanej. Taki sprzęt może jednak być drażniący i szkodliwy dla zwierząt. Jeżeli mamy psa, kota itd., warto zdecydować się na inny model.

Nawilżacz ultradźwiękowy nie zaszkodzi człowiekowi, gdy wykorzystamy czystą wodę oraz będziemy regularnie konserwować urządzenie. Można używać takiego sprzętu również, gdy w mieszkaniu lub domu są dzieci.

Nawilżacz ultradźwiękowy – wady i zalety

Nawilżacze powietrza ultradźwiękowe są przede wszystkim energooszczędne i tanie w eksploatacji. Dodatkowo charakteryzują się cichą pracą. Trudno tutaj również o nadmierne nawilżenie przez małą wielkość kropli w mgiełce. Ultradźwiękowe urządzenia oferują często precyzyjne ustawienie poziomu wilgotności. Taki sprzęt jest również bezpieczny – może być wykorzystywany też w pokoju dziecięcym.

Ultradźwiękowe nawilżacze mają także pewne wady jak skomplikowana obsługa, nie najlepsza żywotność czy mała wydajność. Taki sprzęt również szkodliwie działa na zwierzęta. Mgiełka może osiadać na podłodze i meblach.

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza z jonizacją i aromaterapią – czym się charakteryzuje?

Taki sprzęt oprócz utrzymywania odpowiedniego poziomu wilgotności ma więcej funkcji. Nawilżacze powietrza z jonizacją redukują liczbę cząsteczek pyłku, kurzu i innych zanieczyszczeń. Funkcja aromaterapii natomiast umożliwia dodanie olejku aromatyzującego, który będzie rozpylany w pomieszczeniu.

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza jest cichy i energooszczędny. Dodatkowe funkcje w postaci jonizacji oraz aromaterapii rozbudowują możliwości sprzętu. Dzięki nim powietrze będzie lepiej oczyszczone, a także rozpylimy ulubiony zapach po całym pomieszczeniu lub mieszkaniu.

Nawilżacze ultradźwiękowe – dodatkowe funkcje, na które warto zwrócić uwagę

Ultradźwiękowe nawilżacze powietrza oferują często więcej funkcji niż tylko utrzymywanie poziomu wilgotności. Zaliczają się do nich:

 • Aromaterapia;
 • Inhalacja;
 • Jonizacja;
 • Oczyszczanie;
 • Osuszanie.

Wybór zależy tutaj od osobistych preferencji. Dla niektórych takie funkcje jak oczyszczanie będą niezbędne – inni potrzebują tylko podstawowego nawilżacza.

Jak działa nawilżacz ultradźwiękowy z higrostatem?

Takie urządzenie może automatycznie się uruchamiać i wyłączać w odpowiednich momentach. Czujnik wilgotności powietrza sprawia, że nawilżacz pracuje naprawdę precyzyjnie. Przez cały czas poziom nawilżenia będzie idealnie dostosowany do wybranej wartości.

Warto wiedzieć, że dzięki higrostatowi korzystanie z urządzenia jest znacznie łatwiejsze. Działa on wtedy niemal w pełni automatycznie. Wystarczy tylko pamiętać o czyszczeniu i uzupełnianiu wody.

Kiedy mały nawilżacz ultradźwiękowy będzie dobrym wyborem?

Tego rodzaju nawilżacze powietrza charakteryzują się zwykle niską wydajnością. Będą jednak dobrym wyborem do naprawdę niewielkich pomieszczeń lub gdy potrzebujemy kompaktowego i przenośnego sprzętu. Mały nawilżacz ultradźwiękowy nigdy nie będzie oferował takiej dokładności czy też skuteczności jak większe urządzenia.

dyfuzor ultradźwiękowy

Dużą zaletą jest tutaj jednak cena. Mały nawilżacz ultradźwiękowy można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Za pełnowymiarowe modele trzeba zapłacić co najmniej kilka razy więcej.

Nawilżacze ultradźwiękowe – opinie użytkowników

Użytkownicy doceniają przede wszystkim poprawę komfortu w pomieszczeniu. Konkretnie ultradźwiękowe nawilżacze powietrza charakteryzują się cichym działaniem, skutecznością i niskim zużyciem energii. To właśnie te cechy są wymieniane najczęściej jako plusy.

Wśród wad zwykle pojawia się kwestia problemów z jakością wody. Ma to ogromne znaczenie przy tego rodzaju nawilżaczach. Od jakości wody zależy skuteczność urządzenia. Użytkownicy zwracają również uwagę na konieczność przeprowadzania konserwacji dość często.

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy – cichy i skuteczny sprzęt

Sposób działania ultradźwiękowych nawilżaczy sprawia, że są one naprawdę ciche. To idealne rozwiązanie na przykład do sypialni. Dyfuzor ultradźwiękowy za pomocą dźwięku o niesłyszalnej częstotliwości rozbija wodę i tworzy mgiełkę.

Może to być drażniące dla zwierząt. To jedne z najlepszych nawilżaczy, jeśli chodzi o poziom hałasu. Warto wiedzieć, że wiele modeli dostępnych na rynku oferuje tryb nocny z jeszcze cichszym działaniem.

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza USB – czy warto?

Nawilżacze powietrza na USB są małe i oferują zwykle dość małą skuteczność. Idealnie sprawdzą się w małym pomieszczeniu lub podczas pracy przy komputerze. Modele na USB to także świetne rozwiązanie, jeśli chodzi o nawilżacz powietrza do samochodu.

Warto wiedzieć, że niektóre tego rodzaju urządzenia oferują dodatkowe funkcje jak aromaterapia. Nawilżacze pracują cicho, spełniają swoje zadanie oraz są naprawdę niedrogie – kupimy je już za kilkadziesiąt złotych.

WARTO PRZECZYTAĆ:

plasmacluster Jak działa technologia Plasmacluster i co warto o niej wiedzieć?
Nie da się ukryć, że jakość powietrza w Polsce nie powala. Jest ona szczególnie zła na tle innych państw Europy, ale nawet, jeśli weźmiemy pod
cichy nawilżacz powietrza Cichy nawilżacz powietrza – wszystko, co musisz wiedzieć
W dzisiejszym szybkim i często hałaśliwym świecie znalezienie chwil spokoju i wyciszenia może być prawdziwym luksusem. Relaks przy świeżym powietrzu jest coraz częściej trudno dostępny,
elektryczny nawilżacz powietrza Elektryczny nawilżacz powietrza – wszystko, co musisz wiedzieć
Jeśli lubicie mieć w domu komfort zapewniany przez odpowiednio nawilżone powietrze, elektryczny nawilżacz powietrza to świetny pomysł. W odróżnieniu od zwykłych nawilżaczy zapewnia zawsze stały
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *