
Nawilżacze powietrza regulują poziom wilgotności w pomieszczeniu. Poprawia to komfort codziennego funkcjonowania oraz snu. Suchość skóry czy dróg oddechowych także jest wskazaniem do zakupu nawilżacza. W tym artykule przybliżymy, jak działa takie urządzenie oraz czym się kierować przy wyborze.
Dla kogo nawilżacz powietrza będzie przydatnym urządzeniem?
Zadaniem nawilżaczy powietrza jest poprawianie komfortu funkcjonowania. Poniżej przedstawiamy, kto powinien rozważyć zakup takiego urządzenia:
- Osoby, które mają problemy z układem oddechowym – sprzęt pomoże przy astmie, alergii, przewlekłym zapaleniu dróg oddechowych oraz innych schorzeniach;
- Dzieci – u najmłodszych drogi oddechowe są delikatne, warto o nie zadbać;
- Osoby pracujące w pomieszczeniu – kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy, poziom wilgotności może być zbyt niski;
- Osoby dbające o zdrowie – odpowiedni poziom wilgotności pozytywnie wpływa na skórę, zwalcza bezsenność oraz sprawia, że samopoczucie jest lepsze;
- Osoby dbające o roślinność – niektóre rośliny wymagają odpowiedniego poziomu nawilżenia.
Elektryczny nawilżacz powietrza może przydać się w wielu innych sytuacjach. To naprawdę uniwersalne i przydatne urządzenie.
Jak działa nawilżacz powietrza?
Warto wiedzieć, że dostępne są różne rodzaje nawilżaczy powietrza. Każdy z nich ma nieco inną zasadę działania. Wszystkie skupiają się jednak na tym, że drobne cząsteczki wody są dodawane do powietrza. Sam proces, który to zapewnia, będzie inny, zależnie od rodzaju nawilżacza.
Takie urządzenia najczęściej rozbijają wodę ze zbiornika na cząsteczki i później łączą je z powietrzem. Niektóre sprzęty wykorzystują ciepło, inne wentylator, a jeszcze inne nawet ultradźwięki. Wybór jest ogromny, zależy od osobistych preferencji.
Nawilżacze powietrza – rodzaje i ich specyfika
Można wyróżnić trzy rodzaje nawilżaczy powietrza. Różnią się one zasadą działania oraz zaletami i wadami. Jaki rodzaj wybrać?
- Nawilżacz parowy – ranking zwykle powie, że to najtańsza i naprawdę skuteczna opcja. Mimo wszystko charakteryzuje się głośnym działaniem, zużywa sporo energii oraz nie jest zbyt bezpieczny dla dzieci. Sprzęt podgrzewa wodę do wrzenia i przez dyszę przepuszcza parę, która miesza się z powietrzem.
- Nawilżacz ultradźwiękowy – takie urządzenie wykorzystuje dźwięki o określonej częstotliwości, by rozbijać cząsteczki wody na mgiełkę. Jest on droższy, jednak oferuje wysoką skuteczność, ciche działanie i bezpieczeństwo. Nie można go używać, kiedy w mieszkaniu są zwierzęta.
- Nawilżacz ewaporacyjny – warto go wybrać, kiedy zależy nam na wysokiej skuteczności. Jest ona także dość tani. Niestety charakteryzuje się głośnym działaniem przez wbudowany wentylator.
Każde z tych urządzeń będzie naprawdę skuteczne. Wybór zależy od preferencji użytkownika.
Nawilżacz powietrza – opinie użytkowników
Użytkownicy doceniają poprawę komfortu życia, dzięki tego rodzaju urządzeniom. Nawilżacz powietrza pomaga w wielu schorzeniach. Dla alergików czy osób chorych na astmę może on przynieść ogromną ulgę. Niektóre nawilżacze oferują także szereg dodatkowych funkcji jak aromaterapia, jonizacja czy higrometr.
Pierwsza z nich oznacza, że możemy wykorzystywać olejki aromatyzujące. Jonizacja oznacza usuwanie drobnych cząsteczek przez jony ujemne, które są „wstrzykiwane” do powietrza. Higrometr sprawia, że nawilżacz automatycznie się włącza i wyłącza, by cały czas utrzymywać ustalony poziom wilgotności.
Nawilżacz powietrza – czy warto korzystać z takiego sprzętu?
Dla wielu osób nawilżacz powietrza będzie niezbędny. Warto go wybrać, jeżeli mamy problemy z poziomem wilgotności, układem oddechowym czy też komfortem snu. W tej ostatniej kwestii należy zadbać o to, by wybrać cichy nawilżacz powietrza. Urządzenie przyda się też, kiedy mamy rośliny w domu lub używamy regularnie ogrzewania.
Należy jednak brać pod uwagę kilka istotnych czynników jak zagrożenie nadmiarem wilgotności, koszty eksploatacji sprzętu oraz konieczność przeprowadzania regularnej konserwacji. Warto dobrze przemyśleć decyzję przed zakupem.
Na co zwracać uwagę przy wyborze nawilżacza powietrza?
Oczywiście bardzo istotny będzie rodzaj nawilżacza powietrza. Wybór zależy od preferencji i wymagań użytkownika. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów:
- Wydajność nawilżania – ilość wody, jaką urządzenie dostarcza do powietrza w ciągu godziny;
- Rozmiar pomieszczenia – nawilżacz musi „pokrywać” odpowiednią powierzchnię;
- Poziom hałasu – im niższy, tym lepiej, lecz niektóre nawilżacze powietrza są ograniczone konstrukcyjnie, by działać naprawdę cicho.
- Zbiornik na wodę – im jest większy, tym rzadziej musimy go napełniać;
- Dodatkowe funkcje – higrometr, aromaterapia, jonizacja itd.;
- Koszty eksploatacji – nie warto wybierać drogiego w utrzymaniu nawilżacza;
- Łatwość konserwacji – przy większości modeli należy ją przeprowadzać stosunkowo często.
Dość istotne jest także bezpieczeństwo związane z użytkowaniem sprzętu. Niektóre modele nie są zalecane do stosowania przy dzieciach lub zwierzętach.
Ile kosztuje nawilżacz powietrza?
Na rynku można znaleźć zarówno modele za kilkadziesiąt złotych, jak i znacznie bardziej zaawansowane urządzenia, które kosztują nawet ponad 1000 zł. Wybór zależy od konkretnych wymagań dotyczących sprzętu.
Warto wiedzieć, że na przykład nawilżacze ultradźwiękowe i ewaporacyjne będą droższe niż parowe. Małe kompaktowe modele USB to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Mimo wszystko korzystanie z droższych urządzeń jest wygodniejsze oraz skuteczniejsze.
WARTO PRZECZYTAĆ:





