Ekspres do kawy to funkcjonalne urządzenie pomagające szybko przyrządzić czarny napar. Aby maszyna działała poprawnie przez długi czas, trzeba ją jednak od czasu do czasu konserwować. Jednym z najważniejszych punktów konserwacji jest odkamienianie ekspresu do kawy. W tym artykule podpowiemy, jak je wykonać, z jakich środków korzystać i jak często powinniśmy odkamieniać nasz ekspres.

Odkamienianie ekspresu — czemu należy je robić?

Większość osób spędzających sporo czasu w kuchni zapewne spotkała się już z problemem kamienia. Jest to nieprzyjemnie wyglądający, biały osad powstający na skutek reakcji podgrzanej wody z zawartymi w niej związkami wapnia oraz magnezu. Im więcej tych związków, tym większa szansa, że na naczyniu pojawi się kamień. Właśnie dlatego problem z kamieniem staje się zauważalnie gorszy, gdy gotujemy tzw. twardą wodę.

Kamień najczęściej pojawia się na dnie standardowego czajnika, czy właśnie w ekspresie do kawy. W obu przypadkach biały nalot może prowadzić do wielu problemów takich jak:

  • zmiana smaku napoju
  • szybsze zużycie i (jeśli chodzi o ekspresy do kawy) potencjalne uszkodzenie urządzenia
  • zmiana zapachu naparu.

Właśnie dlatego, aby zagwarantować jak najlepszy smak naszej kawy i długą, bezproblemową pracę ekspresu, powinniśmy regularnie go odkamieniać.

jak odkamieniać ekspres do kawy

Czym odkamieniać ekspres do kawy?

Do odkamieniania ekspresu do kawy producenci sprzętu rekomendują użycie specjalnie przeznaczonych do tego środków. W Internecie znajdziemy też kilka sposobów na domowe czyszczenie ekspresu (np. octem lub kwaskiem cytrynowym), ale w instrukcji maszyny, często widnieje ostrzeżenie mówiące, że ich użycie może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia/utraty gwarancji. Przy oczyszczaniu ekspresu z białego osadu najlepiej pozostać więc przy środkach polecanych przez producenta.

Na rynku znajdziemy wiele dedykowanych środków do odkamieniania ekspresu. Są to na przykład:

  • płyny
  • tabletki
  • proszki

W celu odkamieniania ekspresu zazwyczaj wystarczy wyjąć pojemnik na wodę, wyciągnąć z niego filtr, nalać świeżej wody i dodać zakupiony środek do pojemnika z wodą/wrzucić go do kieszonki na tabletki. Następnie należy włączyć tryb czyszczenia bądź (jeśli takowego nie ma) włączyć parzenie bez użycia kawy, poczekać na ukończenie procesu i opłukać elementy maszyny. Dokładny opis całego procesu odkamieniania powinien znaleźć się w instrukcji ekspresu i na oficjalnej stronie producenta.

Ile trwa odkamienianie ekspresu?

Cały proces czyszczenia i odkamieniania ekspresu do kawy trwa od 20 do nawet 40 minut. W nowoczesnych urządzeniach jest on jednak wyraźnie zautomatyzowany, co oznacza, że wkład pracy użytkownika został ograniczony do minimum. Samo przygotowanie ekspresu do odkamienienia, włączenie odpowiedniego trybu i późniejsze opłukanie maszyny nie powinno zająć nam więcej niż 10-15 minut.

Jak często odkamieniać ekspres do kawy?

To, jak często powinniśmy odkamieniać ekspres do kawy, zależy od rodzaju samego ekspresu oraz częstotliwości parzenia napoju. Większość ekspertów zaleca, aby ekspresy ciśnieniowe i kapsułkowe odkamieniać mniej więcej co 200-300 filiżanek. Ekspresy przelewowe oraz kolbowe powinniśmy odkamieniać nieco częściej (zakres od 50 do około 150 filiżanek w zależności od urządzenia).

Należy przy tym pamiętać, że taka konwersacja nie powinna być wykonywana rzadziej niż co 3-4 miesiące. Oczywiście odkamienianie ekspresu trzeba będzie wykonać nieco wcześniej, jeżeli zauważymy oznaki osadzania kamienia typu: gorszy smak kawy, dziwny zapach napoju, czy wyraźnie wolniejszą pracę urządzenia.

Wiele nowoczesnych maszyn do robienia kawy ma wbudowany system wykrywający ilość osadzonego wewnątrz kamienia. Gdy przekracza on dany poziom, urządzenie samo poinformuje użytkownika, że przyszła pora na odkamienienie. Będzie to niezwykle przydatna funkcja dla każdego posiadacza ekspresu.

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia w ekspresie do kawy?

Problemu osadzania się kamienia w ekspresie nie da się całkowicie wyeliminować, ale da się go znacznie spowolnić. Wspominaliśmy nieco wyżej, że głównym winowajcą powstawania białego osadu jest gotowane twardej wody. Właśnie dlatego, jednym z lepszych sposobów na zapobieganie powstawaniu kamienia jest stosowanie miękkiej przefiltrowanej wody.

Do filtrowania wody możemy użyć popularnych dzbanków filtrujących albo specjalnych zmiękczaczy wody. Takie akcesoria znacznie redukują ilość związków wapnia oraz magnezu zawartych w wodzie z kranu, dzięki czemu osad nie będzie powstawał tak szybko.

czym odkamieniać ekspres
Źródło: Brita

Przy walce z kamieniem w ekspresie powinniśmy też pamiętać o regularnym wymienianiu filtrów oraz podstawowym czyszczeniu urządzenia. Te dwie czynności również pozwolą zachować maszynę (oraz nasz napar) wolnymi od efektów kamienia.

Podsumowanie

Odkamienianie ekspresu do kawy to proces, z którym powinien zapoznać się każdy posiadacz maszyny do robienia kawy. Regularne odkamienianie i czyszczenie urządzenia zapewni najlepszy smak oraz aromat napoju. Dodatkowo taka procedura dba o wnętrzności samej maszyny.

Odkamienianie za pomocą specjalnych środków jest niezwykle łatwe i nie zajmuje dużo czasu. Należy pamiętać, aby ekspres oczyścić z osadu mniej więcej co 3-4 miesiące. Jeżeli będziemy stosowali w ekspresie miękką przefiltrowaną wodę, regularnie czyścili urządzenie oraz wymieniali obecne filtry, to kamień będzie osadzał się znacznie wolniej.

Koniecznie napiszcie w komentarzach, jakich środków Wy używacie do odkamieniania ekspresu i jak czysto musicie to robić z waszą wodą! Na pewno, będą to istotne informacje dla innych użytkowników.

WARTO PRZECZYTAĆ:

rodzaje ekspresów do kawy Rodzaje ekspresów do kawy — jaki najlepiej wybrać?
Żyjemy w czasach, gdzie wiele osób nie wyobraża sobie przeżycia całego długiego dnia bez łyku energetyzującej kawy o poranku. Przyrządzenie smacznego, czarnego napoju manualnie zajmuje
ekspres przelewowy czy ciśnieniowy Ekspres przelewowy czy ciśnieniowy — jaki wybrać?
Wybierając ekspres do kawy, warto się dobrze zastanowić. Wszak od rodzaju ekspresu będzie zależała wygoda użytkowania, czy smak kawy, a odmienna przecież będzie jeszcze cena.
ekspres na kapsułki ranking Ekspres na kapsułki – ranking 6 najlepszych modeli
Kawa jest dla wielu osób nieodłącznym elementem życia. Oferuje ona niepowtarzalny smak, jest źródłem energii, a niektórzy wykorzystują ten napój w ramach chwili relaksu. Dobry
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *