Orientacja strony w Wordzie to kwestia, którą zazwyczaj nie zaprzątamy sobie głowy, ponieważ korzystamy cały czas jedynie z orientacji domyślnej. Zdarza się jednak, że z jakiegoś względu zainteresuje nas zmiana orientacji strony, czy to jednej, czy wszystkich. W tym artykule wyjaśnimy więc, jak zmienić orientację strony w Wordzie, a także, co to jest orientacja strony. Zapraszamy!

Co to jest orientacja strony?

Odpowiedź na pytanie, co to jest orientacja strony, może wydać się dość oczywiste, ale warto mimo wszystko taką kwestie poruszyć. Domyślna orientacja strony to orientacja pionowa, w której strona jest stosunkowo wąska, ale długa.

Alternatywną orientacją strony jest orientacja pozioma, w której strona jest szeroka, ale krótka. Nie jest to najlepsza orientacja strony, kiedy chcemy na niej zmieścić dużo tekstu, dlatego też z reguły korzysta się z orientacji pionowej, natomiast niekiedy pozioma również może się przydać. Na przykład, kiedy chcemy na danej stronie zawrzeć niewiele tekstu, a w większości obrazki czy inne elementy graficzne.

orientacja strony

Możliwa jest zmiana orientacji stron dla całego dokumentu, ale można też edytować orientację tylko dla poszczególnej strony. Możemy więc na przykład mieć cały dokument w orientacji pionowej, ale też przykładowo pięć stron pionowych i dwie poziome. Wszystko zależy od tego, co dokładnie chcemy zrobić.

Jak zmienić orientację strony w Wordzie dla całego dokumentu?

Żeby zmienić za jednym zamachem orientację wszystkich stron w dokumencie, wystarczy w pierwszej kolejności po otwarciu pliku, w górnej części programu, wybrać spośród dostępnych zakładek “Układ”.

jak zmienić orientację strony

Następnie należy kliknąć na przycisk “Orientacja” w sekcji “Układ strony” i z rozwijanej listy, która się pojawi, wybrać orientację poziomą lub pionową. I już – automatycznie orientacja strony zmieni się dla całego dokumentu. Jak widać, jest to bardzo szybkie i proste.

orientacja strony

Zmiana orientacji pojedynczej strony

Co jednak, jeśli chcemy, żeby na przykład orientacja strony była częściowo pozioma, a częściowo pionowa? Również jest taka opcja. Wystarczy, że w pierwszej kolejności zaznaczymy cały tekst na stronie, której orientację chcemy zmienić. W dalszej kolejności musimy u góry wybrać zakładkę “Układ”, a następnie kliknąć na niewielką strzałkę widoczną w prawym dolnym rogu sekcji “Ustawienia strony”.

orientacja stron

Dalej w sekcji “Orientacja” w okienku, które się otworzy, musimy wybrać orientację pionową czy poziomą. Poniżej, pod podglądem, przy “Zastosuj do:”, koniecznie należy wybrać z listy rozwijanej “Do zaznaczonego tekstu”. Następnie wystarczy kliknąć OK, aby potwierdzić swój wybór. Orientacja strony lub stron, na których znajduje się zaznaczony tekst, zmieni się, a reszta pozostanie taka sama, jak dotychczas.

zmiana orientacji strony

Jeśli chcemy, aby na przykład poziome było kilka stron, ale nie następują one po sobie, a są pomiędzy nimi strony, które mają pozostać pionowe, dla każdej strony, na której chcemy, aby orientacja była pozioma, musimy osobno wykonać powyżej opisane kroki.

Orientacja strony w Wordzie – podsumowanie

Dobrze jest wiedzieć, jak zmienić orientację strony, szczególnie, jeśli często przygotowujemy różnego rodzaju raporty, artykuły czy inne dokumenty w Wordzie. Lwia część tego typu tekstów stworzona jest w całości w orientacji pionowej, ale niekiedy orientacja pozioma może się naprawdę przydać.

orientacja strony

Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się jeszcze więcej na temat obsługi mniej i bardziej zaawansowanych funkcji programu Microsoft Word, polecamy także nasze inne artykuły, uczące między innymi, jak usunąć pustą stronę w Wordzie czy jak numerować strony. Poruszaliśmy też temat tego, jak wyjustować strony. Mamy nadzieję, że pomogliśmy!

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *