W każdej kategorii podzespołów można znaleźć produkty, które z jednej strony należą do kategorii budżetowych, a z drugiej starają się nadganiać najnowsze trendy i wprowadzać rozwiązania typowe dla droższych modeli. Nie inaczej jest w przypadku wewnętrznych dysków SSD.

Patriot P400 to dysk o mocno zachęcającej cenie, a przy tym wyposażony w nowoczesny interfejs PCI-Express 4.0 x4 – pytanie jednak, w jakim stopniu potencjał tego interfejsu udało się P400 wykorzystać. Wszystkiego dowiecie się z naszej recenzji – zapraszamy!

Patriot P400 – specyfikacja

patriot p400 specyfikacja

Pełna specyfikacja dysku przedstawia się tak:

FormatM.2
InterfejsM.2 PCIe NVMe 4.0 x4
Prędkość odczytu (maksymalna)5000 MB/s
Prędkość zapisu (maksymalna)4800 MB/s
Odczyt losowy620,000 IOPS
Zapis losowy550,000 IOPS
RadiatorTak
Wysokość4 mm
Szerokość22 mm
Głębokość80 mm
Waga9 gramów

Z uwagi na niewielkie rozmiary, Patriot P400 ma typowe dla dysków SSD minimalistyczne opakowanie – kawałek kartonika i przezroczysty plastik.

Cena dysku SSD Patriot P400

Dysk P400 jest dostępny w dwóch wariantach pojemnościowych – 1000GB i 512GB. My testowaliśmy tę pierwszą opcję, czyli 1TB, za którą trzeba zapłacić około 569 złotych. Natomiast wersja 512GB kosztuje ~349 złotych, przy czym trzeba zaznaczyć, że charakteryzuje się nie tylko mniejszą pojemnością, ale też m.in. niższą prędkością zapisu.

Patriot P400 jest dostępny w wielu polskich sklepach z elektroniką. Sprzęt jest objęty 36-miesięczną gwarancją producenta (limit zapisów wynosi 800TB, co jest stosunkowo wysokim progiem, zwłaszcza w tej kategorii cenowej).

Co jeszcze warto wiedzieć na początek?

Zanim przejdziemy do wyników przeprowadzonych testów, warto dorzucić także kilka dodatkowych smaczków technicznych, dzięki którym osiągi zostaną obudowane w niezbędny kontekst. Patriot P400 to dysk wykorzystujący pamięć 3D TLC, jak większość sprzętów z segmentu dysków konsumenckich.

Sprzęt co prawda posiada interfejs PCIe NVMe w wersji 4.0 i obsługuje maksymalnie cztery kanały, ale nie posiada bufora pamięci DRAM. Wykorzystuje relatywnie mało popularny kontroler Innogrit IG5220. Można wykorzystać go w PC lub laptopie z kompatybilnym interfejsem, a także w konsoli PlayStation 5.

Wyniki testów – zapis/odczyt, przenoszenie plików

Dysk Patriot P400 SSD testowaliśmy przy pomocy kilku popularnych i uznanych narzędzi, takich jak CrystalDiskMark w wersji 8.0.4, AS SSD Benchmark i Atto Benchmark. Gwoli przypomnienia, producent obiecywał maksymalną prędkość odczytu na poziomie 5000 MB/s, a zapisu – 4800 MB/s. Faktycznie udało się w pomiarach zapisu i odczytu sekwencyjnego osiągnąć takie rezultaty, a nawet delikatnie lepsze.

wyniki p400

Warto zwrócić uwagę na odczyt i zapis 4K Q1T1. Pod względem zapisu P400 plasuje się mniej więcej w środku stawki, jeśli chodzi o swoich najbliższych konkurentów (zarówno dyski w tej samej cenie, jak i trochę tańsze oraz trochę droższe), natomiast z dobrej strony dysk pokazał się w kwestii prędkości odczytu – wynik powyżej 90 MB/s bije wiele podobnych modeli na głowę.

odczyt zapis

Testy przeprowadziliśmy dwukrotnie – powyższe wyniki dotyczą testów pierwszych, przeprowadzonych przy niemal pustym dysku. Dyski zapełnione powyżej 80% mają tendencję do mniej wydajnego działania, więc sprawdziliśmy także, jak P400 radzi sobie przy zapełnieniu na poziomie 85%. Osiągi okazały się niemal identyczne, ewentualnie o ułamki MB/s niższe niż w przypadku dysku pustego, co można uznać za bardzo dobry wynik.

W zakresie transferu plików również jest dobrze, a niekiedy wręcz bardzo dobrze. P400 nieźle radzi sobie z plikami większymi i średnimi. Kopiowanie pliku BIN o rozmiarze 20GB (w obszarze tylko tego dysku, nie z innej partycji) zajęło mu 11,78 sekund,  z dwukrotnie większym plikiem uporał się w niespełna 24 sekundy.

Sprawa wygląda trochę gorzej, jeśli chodzi o pliki małe – jeśli będziemy chcieli skopiować 20GB danych, ale już nie w formie jednego pliku BIN, a kilkudziesięciu tysięcy zdjęć czy piosenek, czas oczekiwania będzie już dobijał prawie 1,5 minuty.

Jak z temperaturami?

Jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o temperaturę? Jak mogliście wcześniej dostrzec w specyfikacji, w P400 umieszczono radiator. Jest on niewielki, ale coś za coś – w ten sposób dysk można bez problemu umieścić nie tylko w PC, ale też w laptopie.

Temperatury badaliśmy programem CrystalDiskInfo. W stanie “spoczynku”, kiedy nie były wykonywane żadne wymagające operacje, temperatura dysku była jak najbardziej w normie.

temperatura p400

Przy pewnym obciążeniu potrafiły wzrosnąć w krótkim czasie do 70-kilku stopni Celsjusza, więc warte rozważenia może być skorzystanie z dodatkowego radiatora, jeśli jest taka możliwość.

Recenzja Patriot P400 SSD – podsumowanie

Patriot P400 SSD to dysk wewnętrzny ze średniej półki, który ma zarówno swoje dobre strony (wysoka wydajność przy dużym zapełnieniu, szybkie kopiowanie plików), jak i te aspekty, w których radzi sobie nieco słabiej (kontrola temperatury). Ogółem mówiąc, nie odstaje od innych propozycji w swojej kategorii cenowej, a wręcz potrafi okazjonalnie bardzo pozytywnie zaskoczyć.

Jeśli więc ktoś szuka niedrogiego dysku, który będzie obsługiwał interfejs PCI-Express 4.0 x4, na przykład do wykorzystania w PS5, warto się nad nim zastanowić. Warto jednocześnie mieć na uwadze, że wersja 512GB jest wyraźnie mniej wydajniejsza, więc rekomendowalibyśmy doinwestować do wariantu 1TB.

WARTO PRZECZYTAĆ:

VIPER Gaming zapowiada moduły pamięci VIPER VENOM DDR5
VIPER, marka firmy PATRIOT, globalnego lidera w dziedzinie wydajnych pamięci, dysków półprzewodnikowych i rozwiązań pamięci masowej flash, ogłasza premierę nowej,wysokowydajnej pamięci DDR5 VIPER VENOM w
supersonic rage pro Patriot Supersonic Rage Pro 512GB – niepozorny, a potężny pendrive
Chociaż dyski zewnętrzne bywają obecnie naprawdę kompaktowe (zwłaszcza dyski SSD), to i tak zajmują wyraźnie więcej miejsca niż pendrive’y. Jeśli dodamy do tego fakt, że
patriot viper v380 Patriot Viper V380 – duże słuchawki dla graczy z dobrą izolacją
Patriot to firma, którą możecie kojarzyć głównie z dyskami SSD i ogółem pamięcią, natomiast nie każdy wie, że ten producent ma w swojej ofercie także
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *