Chociaż dyski zewnętrzne bywają obecnie naprawdę kompaktowe (zwłaszcza dyski SSD), to i tak zajmują wyraźnie więcej miejsca niż pendrive’y. Jeśli dodamy do tego fakt, że aktualnie pendrive może mieć dużą pojemność, którą garść lat temu kojarzono tylko z dyskami, mamy receptę na naprawdę użyteczny sprzęt.

Pendrive Supersonic Rage Pro o pojemności 512GB od Patriota, z którego recenzją przychodzimy do Was tym razem, doskonale pasuje do powyższego opisu. Lekki, pojemny i rzekomo bardzo szybki – takie można odnieść wrażenie, czytając karty produktu tego urządzenia w sklepach, a jak jest w rzeczywistości? Wszystkiego dowiecie się poniżej!

Specyfikacja pendrive’a Supersonic Rage Pro

supersonic rage pro specyfikacja

Pełna specyfikacja Supersonic Rage Pro wygląda następująco:

Pojemność512 GB
InterfejsUSB 3.2 Gen. 1
Prędkość odczytu (maksymalna)420 MB/s
System operacyjnyWindows 7, 8, 10, 11, Linux 2.6 lub nowszy, Mac OSX lub nowszy
Szerokość21 mm
Długość59 mm
Wysokość8 mm
Waga11 g

Jak to zwykle w przypadku pendrive’ów bywa, Supersonic Rage Pro ma proste opakowanie – kawałek kartonu i niewielką przesłonę z plastiku.

opakowanie

Cena Patriot Supersonic Rage Pro 512GB

Za pendrive’a Supersonic Rage Pro od Patriota trzeba zapłacić ~419 złotych. Na sprzęt udzielana jest 5-letnia gwarancja producenta.

Poza wariantem 512GB dostępna jest też wersja 256GB (kosztuje około 249 złotych) i 128GB (159 złotych). My testowaliśmy akurat wersję 512GB (przy czym realna przestrzeń do wykorzystania to 466GB).

Solidne wykonanie i minimalistyczny design

Jak mogliście zauważyć, zapoznając się z zamieszczoną powyżej specyfikacją, Supersonic Rage Pro to relatywnie nieduży (21 mm szerokości x 8 mm wysokości x 59 mm długości) i bardzo lekki (11 gramów) pendrive.

bok 1

Dzięki temu wygodnie się go transportuje, a standardowy prostokątny kształt zapewnia, że w portach obok bez problemu mieszczą się inne wtyczki i urządzenia.

Pokryta aluminiową powłoką obudowa wydaje się solidna i porządnie wykonana, nie dostrzegliśmy żadnych błędów fabrycznych czy niedoróbek, więc mimo niewielkiej wagi pendrive zapowiada się na wytrzymały (co ciekawe, producent reklamuje urządzenie jako wstrząsoodporne)

Design jest prosty i nierzucający się w oczy, co według mnie jest plusem, ale to już kwestia indywidualnej opinii. Obudowa jest czarna, na jednej stronie uzupełniono ją białym logo firmy, na drugiej nazwą tego konkretnego modelu.

bok 2

Na końcu dodano otwór na zawieszkę, natomiast nie jest on szczególnie duży, więc zmieści się cienki rzemyk, grubsza linka już niekoniecznie.

miejsce na zawieszkę

Wtyczka nie wysuwa się z obudowy, a jest osłonięta zdejmowaną nakładką, która nie jest połączona z resztą urządzenia. Istnieje więc ryzyko, że w pewnym momencie się ją zgubi.

nakładka

Garść informacji technicznych na początek

Pendrive jest kompatybilny zarówno z systemami Windows (10, 8 i 7, działa też oczywiście na Windowsie 11), jak i dystrybucjami opartymi na Linuxie 2.6 i nowszym. Wspierany jest także system Mac OSX i jego nowsze odsłony.

Supersonic Rage Pro obsługuje UASP (USB Attached SCSI Protocol), zapewniający szybszy przesył danych niż w przypadku starszego protokołu BOT.

Urządzenie stworzono z myślą o portach 3.2 Gen 1. Jednocześnie jest ono wstecznie kompatybilne z portami USB 2.0 (o białej obramówce), ale, jak łatwo się domyślić, w ich przypadku będzie dla nas dostępny tylko ułamek potencjału tego pendrive’a.

Z ciekawostek można jeszcze dodać, że z tyłu obudowy umieszczono LED-a, informującego o tym, czy urządzenie jest w trakcie zapisu/odczytu danych. Jako że element do zaczepienia zawieszki jest wykonany z częściowo przezroczystego materiału, nie blokuje światła i nawet w dzień bez problemu widać, czy aktualnie kontrolka się świeci, czy też nie.

dioda

Jak z wydajnością Supersonic Rage Pro?

Na opakowaniu producent chwali się dwoma parametrami – prędkością odczytu do 420MB/s i wydajnością losowego zapisu 4K do 8000 IOPs. Jak to ma się do rzeczywistości? Na to pytanie odpowiedziały nam programy do benchmarków: AIDA64 Disk Benchmark, ATTO Disk Benchmark i Crystal Disk Mark 8.0.

Crystal Disk Mark 8.0

Wyniki testów w programie Crystal Disk Mark mówią same za siebie – prędkość odczytu nawet przekracza tę, którą zadeklarował producent. Z prędkością zapisu też nie jest źle.

AS SSD Disk Benchmark

Testy programem AS SSD Disk Benchmark dały natomiast takie rezultaty:

ATTO Disk Benchmark

Testy za pomocą ATTO Disk Benchmark zakończyły się takimi wynikami – jak widać, rozbieżności między testami poszczególnymi programami nie są duże.

Supersonic Rage Pro w praktyce – kopiowanie plików

Skopiowanie katalogu gry Wiedźmin 3 Dziki Gon z dysku SSD o łącznym rozmiarze ~38GB zajęło 3 minuty i 6 sekund.

kopiowanie wiedźmin

W folderze znajdowały się zarówno pliki o bardzo niewielkim rozmiarze, jak i takie ważące po kilka gigabajtów. Przez większość czasu prędkość pobierania oscylowała w okolicach 220MB/s.

Natomiast w przypadku pojedynczego pliku .bin o rozmiarze ~3,7GB czas przenoszenia wyniósł zaledwie 7,37 sekund.

plik bin

Recenzja Patriot Supersonic Rage Pro 512GB – podsumowanie

Z uwagi na prosty design, Patriot Supersonic Rage Pro 512GB na pierwszy rzut oka wygląda jak pendrive jakich wiele. W praktyce jest to jednak naprawdę solidny sprzęt, który dobrze nada się zarówno do przechowywania i przenoszenia sporych plików, jak i na przykład odpalania programów przenośnych (portable).

Do tego osiąga całkiem niezłe wyniki, zarówno, jeśli chodzi o prędkość odczytu, jak i zapisu. Oczywiście pod warunkiem korzystania z odpowiedniego portu. Nie da się ukryć, że lepiej radzi sobie z pojedynczymi dużymi plikami niż wieloma mniejszymi, ale wciąż jest to niezła opcja, jeśli zależy nam na dobrej wydajności w stosunkowo niskiej cenie.

Zalety

  • świetna jakość wykonania
  • wysoka prędkość odczytu i zapisu
  • kompaktowe rozmiary
  • dioda informująca o stanie pracy
  • wsteczna kompatybilność z USB 2.0
  • minimalistyczny design

Wady

  • nakładka na wtyczkę jest łatwa do zgubienia
  • pendrive szybko staje się wyczuwalnie ciepły (ale nie dochodzi do przegrzania nawet przy intensywnym użytkowaniu)



Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

karta pamięci do telefonu Jaka karta pamięci do telefonu? Zestawienie ofert
Wybór odpowiedniej karty microSD do telefonu może być niełatwym zadaniem dla wielu osób. Dziesiątki producentów, modeli i różnorakich oznaczeń sprawia, że łatwo pogubić się w
Patriot Viper V770 Patriot Viper V770 – świetna, a mało znana klawiatura mechaniczna dla graczy
Kolejne modele klawiatur wypuszczanych na rynek starają się zagwarantować graczom jeszcze więcej. Więcej przycisków, unikatowych opcji, możliwości customizacji i nie tylko. Doskonałym przykładem tego jest
jak zainstalować linux na pendrive Jak zainstalować Linux na pendrive?
Posiadanie pendrive z instalacją systemu operacyjnego to w ostatnich latach coraz bardziej popularna metoda instalacji nie tylko Linuxa, ale też oczywiście Windowsa. Wiąże się to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *