Sprzęt gamingowy i podświetlenie RGB to duet, którego już chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. LED-y spotyka się bardzo często chociażby w monitorach, klawiaturach, głośnikach czy myszkach. W tym materiale chcielibyśmy skupić się na tych ostatnich, jako że „gryzoń” jest jednym z najważniejszych elementów arsenału każdego gracza.

Czy podświetlenie w myszach gamingowych to dobra rzecz, czy bezużyteczny bajer? Na co zwracać uwagę przy wyborze takiego urządzenia, aby być zadowolonym z ostatecznego efektu? Szczegółowe odpowiedzi na te i wiele innych podobnych pytań znajdziecie poniżej.

Jak działają myszki z systemem podświetlenia?

Warto w pierwszej kolejności rozszyfrować dwa skróty i pojęcia związane z podświetleniem myszek (i nie tylko), które często się przewijają w opisach produktów czy rankingach:

  • RGB (Red, Green, Blue) – model przestrzeni barw wykorzystywany w systemach podświetlenia myszy,
  • LED (Light-Emitting Diode) – dioda emitująca światło (promieniowanie).

Myszki gamingowe z podświetleniem posiadają wspomniane LED-y umieszczone np. za przezroczystym plastikiem bądź pod obudową à la ser szwajcarski (z dziurami), aby emitowane przez nie kolorowe światło było dobrze widoczne.

Podświetlenie w myszce może być traktowane jak całość, bądź może występować podział na strefy (np. osobną strefą logo, osobną podświetlenie przycisków). Przy podziale na strefy otwierają się szersze możliwości personalizacji – każdą strefę można skonfigurować inaczej, jeśli ma się taką ochotę.

Nie ma tak naprawdę jednej reguły co do rozmieszczenia podświetlenia w myszkach. Niektóre sprzęty są wręcz całe pokryte diodami LED, inne np. posiadają tylko subtelne podświetlenie logo producenta lub wąski pasek podświetlenia z każdej strony.

myszki gamingowe podswietlenie boczne

Sterowanie podświetleniem (kolorami, efektami, intensywnością) może odbywać się, w zależności od myszki, za pomocą przycisków znajdujących się na urządzeniu, specjalnego oprogramowania lub jednego i drugiego.

Oprogramowanie do myszek z podświetleniem pozwala z reguły na bardziej precyzyjną kontrolę kolorów czy tworzenie presetów, między którymi będzie można się później przełączać, więc jest bardzo istotną i przydatną rzeczą. Grunt, aby było intuicyjne w obsłudze i w pełni kompatybilne z danym sprzętem.

Na co zwracać uwagę przy wyborze myszki z RGB?

Wybierając myszy gamingowe z RGB, warto mieć na uwadze m.in. dostępne tryby i efekty podświetlenia, ilość kolorów do wyboru, rozmieszczenie diod, podział na strefy bądź jego brak i jakość oprogramowania (i to, czy w ogóle zostało ono stworzone).

Efekty podświetlenia dotyczą w większości sposobu przechodzenia między kolejnymi kolorami – bardzo często można spotkać się chociażby z efektem fali, pulsowania czy oddychania. Istnieje też często opcja ustalenia jednego stałego koloru (bez „animacji”) lub wielu kolorów (przy podświetleniu strefowym; względnie nawet, gdy jest tylko jedna strefa, bywa dostępny gotowy efekt tęczy).

myszka dla gracza

Jeśli posiada się kilka różnych sprzętów z podświetleniem od tego samego producenta, jest szansa, że będzie można je zsynchronizować. W ten sposób np. nie tylko zastosowany będzie ten sam schemat kolorystyczny, ale też przejścia między kolorami będą odbywać się dokładnie w tym samym czasie.

Nie można jednocześnie ignorować bardziej podstawowych kwestii związanych z wyborem „gryzonia”, czy to takiego z podświetleniem, czy bez. Nic w końcu graczowi po myszce, która co prawda ma świetne podświetlenie, ale na przykład nieodpowiedni do preferencji użytkownika rozmiar. Powinno się więc zawsze wziąć pod uwagę również takie aspekty, jak:

  • wymiary i waga
  • profil (to jest, czy myszka jest przeznaczona dla osób praworęcznych, czy leworęcznych)
  • sensor
  • rozdzielczość (DPI)
  • ilość i rozmieszczenie przycisków
  • jakość wykonania
  • oprogramowanie.

Dobrze dobrana myszka nie będzie kulą u nogi, a użytecznym narzędziem, przyczyniającym się do sukcesu w rozgrywkach. Jasne, nawet najdroższa myszka nie zastąpi refleksu i umiejętności, ale mało precyzyjny „gryzoń” potrafi wzbudzać frustrację, zwłaszcza w przypadku strzelanek.

Ile kosztują myszki z podświetleniem?

Już od lat podświetlenie jest uznawane za jedną z podstawowych funkcji myszek gamingowych (a coraz częściej także tych, które nie są skierowane bezpośrednio do graczy). Oczywiście, są także modele, które go nie posiadają, ale, ogółem mówiąc, podświetlenie cieszy się wśród producentów peryferii gamingowych oraz ich klientów dużą popularnością.

Wszystko to sprawia, że obecnie nie trzeba dużo zapłacić, aby wejść w posiadanie myszki gamingowej z podświetleniem. Nie jest problemem znaleźć „gryzonia” z taką funkcją już za kilkadziesiąt złotych, nie mówiąc już o segmencie obejmującym droższe urządzenia dla bardziej wymagających użytkowników.

Myszki z wyższej półki mogą, obok np. precyzyjniejszego sensora oraz lepszej jakości materiałów, oferować więcej opcji konfiguracji podświetlenia lub jego większą intensywność. Nie oznacza to jednak, że trzeba z góry skreślać tańsze modele, ponieważ one aktualnie też potrafią bardzo miło zaskoczyć.

Podkładka z podświetleniem – czy to możliwe?

Precyzja ruchów kursora jest kluczowa w grach komputerowych (i nie tylko – ma też duże znaczenie przykładowo w przypadku tworzenia grafik cyfrowych). Myszka (zwłaszcza zamontowany w niej sensor) odgrywa tutaj dużą rolę, natomiast nawet najlepszy „gryzoń” może sobie nie poradzić, jeśli będzie przesuwany po nieodpowiednim podłożu. Na ratunek przychodzą specjalne podkładki.

W najbardziej klasycznej odsłonie są to kawałki materiału o odpowiedniej teksturze, niekiedy pokryte miłymi dla oka wzorami i motywami. Wybierając podkładkę, należy zwracać uwagę przede wszystkim na takie kwestie, jak typ i jakość materiału, a także wymiary (można znaleźć zarówno podkładki bardzo małe, jak i takie, które pokryją całe biurko). To jednak nie wszystko.

Warto wiedzieć, że obecnie wielu producentów (zarówno tych najbardziej znanych, jak i bardziej niszowych) ma na swoim koncie także nowocześniejsze rozwiązania. Są to podkładki pod mysz wyposażone w system podświetlenia. W praktyce najczęściej oznacza to LED-y umieszczone wzdłuż obszycia podkładki, czyli na jej bokach.

podkladka

Co warto wiedzieć o podkładkach gamingowych z podświetleniem?

Podobnie, jak w przypadku myszek, kupując podkładkę z podświetleniem często można liczyć na różne tryby i efekty podświetlenia. Niekiedy ustawia się parametry od razu dla całej podkładki, zaś w innych przypadkach można mówić o podziale na strefy – wszystko zależy od konkretnego modelu.

Część producentów zadbała także o możliwość synchronizacji podkładki z innymi swoimi urządzeniami, na przykład właśnie z myszką, co pozwala uzyskać jeszcze ciekawszy i bardziej spójny efekt.

Przedział cenowy podkładek z podświetleniem jest bardzo szeroki – dostępne są zarówno modele za kilkadziesiąt, jak i za kilkaset złotych. Każdy powinien być więc w stanie znaleźć coś dla siebie, niezależnie od posiadanego budżetu.

Czy myszka (i podkładka) z podświetleniem to dobry pomysł?

Dla części osób podświetlenie sprzętu elektronicznego może być zbędnym bajerem, który tylko rozprasza. Dla innych zaś świetnym gadżetem, bez którego nie wyobrażają sobie swojego stanowiska komputerowego. Wszystko więc zależy od gustu.

Nie sposób jednak nie zwrócić uwagi na to, że obecnie wiele myszek oraz podkładek oferujących podświetlenie charakteryzuje się ogromną ilością opcji personalizacji i pięknymi barwami. W przypadku, kiedy podświetlenie różnych elementów wyposażenia jest ze sobą zsynchronizowane, całość robi jeszcze lepsze wrażenie.

W wielu przypadkach jest też dostępna możliwość dostosowywania intensywności podświetlenia, więc w razie potrzeby można je obniżyć (czy nawet całkowicie wyłączyć). Nie warto więc uciekać od myszy gamingowych z podświetleniem, nawet, jeśli nie jest się fanem tego typu rozwiązań. Warto je wypróbować – może się okazać, że będą strzałem w dziesiątkę.

WARTO PRZECZYTAĆ:

logitech Recenzja Logitech Silent Wireless Combo MK295 – ciekawego zestawu na prezent świąteczny
Święta już za kilka tygodni, a wiele osób jeszcze gorączkowo szuka pomysłów na prezent. Postanowiliśmy więc wyjść tej grupie naprzeciw i zrecenzować coś, co może
natec falcon Natec Falcon – przystępniejsza cenowo alternatywa do MX Masterów
Myszki z serii Logitech MX Master to sprzęt, który cieszy się bardzo dobrymi opiniami wśród pracowników biurowych (i nie tylko). Są jednak po prostu drogie
Akcesoria gamingowe
Akcesoria gaming to akcesoria oraz sprzęty dla graczy, które pozwalają w jeszcze większym stopniu cieszyć się wirtualną rozrywką. W poniższym artykule poznamy najważniejsze z nich.
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *