[AKTUALIZACJA 04.01.2018] – Nie tylko Intel, ale również AMD i ARM – o luce bezpieczeństwa w procesorach

Wszystkie procesory, które w ciągu ostatniej dekady wyjechały z fabryk Intela zawierają poważną lukę w zabezpieczeniach. Zastosowanie specjalnej łatki naprawiającej tę usterkę może spowolnić nasze komputery.

Microsoft i twórcy systemów linuksowych są właśnie w trakcie tworzenia aktualizacji kerneli swoich systemów operacyjnych. Nie wykluczone, że podobna burza ma miejsce w Apple. Inicjatorem zamieszania jest istotna luka związana z cyberbezpieczeństwem, która ma związek z procesorami marki Intel. W produkowanych przez ostatnie 10 lat procesorach zawarta jest usterka, której unieszkodliwienie wymaga gruntownego przeprojektowania jądra systemu operacyjnego. Niestety efektem ubocznym tego działania jest spadek wydajności komputerów.

Spadek wydajności w komputerach będzie zależny od ich konfiguracji sprzętowej – od 5 do 30 procent!

Niestety nie znamy szczegółów dotyczących tej kontrowersyjnej sytuacji, gdyż są one trzymane w tajemnicy z obawy przed cyberprzestępcami. Mają one zostać ujawnione dopiero za tydzień, gdy Microsoft wyda oficjalne aktualizacje do systemu operacyjnego Windows. Łatki dla systemów Linux już są dostępne.

Wiadomo tylko, że odpowiednio napisana aplikacja może w jakiś sposób podejrzeć rozkład chronionej pamięci kernela. Żeby wyeliminować zagrożenie twórcy systemów operacyjnych muszą zastosować mechanizm Kernel Page Table Isolation. Jest to konieczność, która negatywnie wpłynie na wydajność komputerów determinując dodatkowe, niepotrzebne kroki by wykonać każde z poleceń programu.

Powaga usterki jest bezdyskusyjna, ponieważ pozwala ona złośliwemu oprogramowaniu przejąć kontrolę nad atakowanym urządzeniem i pozwala również na dostęp do znajdujących się na nim danych.

Procesory AMD są bezpieczne.

Luka, której temat poruszamy w tym artykule nie dotyczy użytkowników komputerów z procesorami AMD. Zdaniem ekspertów łatka tworzona przez Microsoft i innych twórców systemów operacyjnych nie wpłynie na wydajność urządzeń z procesorami tej firmy.

Źródło: spidersweb.pl


Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

intel fabryka w polsce Intel z poważnymi problemami? Na razie nie dojdzie do inwestycji pod Wrocławiem
Niestety, na razie inwestycja Intela pod Wrocławiem nie dojdzie do skutku. To niemiła niespodzianka, lecz czy mogliśmy się jej spodziewać? Częściowo tak, ponieważ wiadomo, że
intel chipy Intel stracił miliardy na produkcji chipów w 2023, ale prezes zapowiada poprawę
Akcje Intela spadły o 4% po tym, jak firma ujawniła przygnębiające wyniki finansowe swojego oddziału zajmującego się produkcją chipów. W 2023 roku odnotował on operacyjną
Intel wprowadza ich najmocniejszy procesor Core i9 do laptopów
“Najlepszy gamingowy procesor do laptopów jaki kiedykolwiek stworzono” – tak producent zapowiada wprowadzenie najmocniejszych procesorów serii i9 do komputerów przenośnych. Odkąd Intel przedstawił w zeszłym
2Komentarze
  • Co cie to, 20 kwietnia 2020 @ 12:38 Odpowiedz

    hahahaha ale bzdury. Szybko lećcie do sklepów kupować nowe procesory bez luki !!! Szybko szybko !!! 😀 hahaha

  • Co cie to, 4 stycznia 2018 @ 17:04 Odpowiedz

    hahahaha ale bzdury. Szybko lećcie do sklepów kupować nowe procesory bez luki !!! Szybko szybko !!! 😀 hahaha

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *