[AKTUALIZACJA 04.01.2018] – Nie tylko Intel, ale również AMD i ARM – o luce bezpieczeństwa w procesorach

Wszystkie procesory, które w ciągu ostatniej dekady wyjechały z fabryk Intela zawierają poważną lukę w zabezpieczeniach. Zastosowanie specjalnej łatki naprawiającej tę usterkę może spowolnić nasze komputery.

Microsoft i twórcy systemów linuksowych są właśnie w trakcie tworzenia aktualizacji kerneli swoich systemów operacyjnych. Nie wykluczone, że podobna burza ma miejsce w Apple. Inicjatorem zamieszania jest istotna luka związana z cyberbezpieczeństwem, która ma związek z procesorami marki Intel. W produkowanych przez ostatnie 10 lat procesorach zawarta jest usterka, której unieszkodliwienie wymaga gruntownego przeprojektowania jądra systemu operacyjnego. Niestety efektem ubocznym tego działania jest spadek wydajności komputerów.

Spadek wydajności w komputerach będzie zależny od ich konfiguracji sprzętowej – od 5 do 30 procent!

Niestety nie znamy szczegółów dotyczących tej kontrowersyjnej sytuacji, gdyż są one trzymane w tajemnicy z obawy przed cyberprzestępcami. Mają one zostać ujawnione dopiero za tydzień, gdy Microsoft wyda oficjalne aktualizacje do systemu operacyjnego Windows. Łatki dla systemów Linux już są dostępne.

Wiadomo tylko, że odpowiednio napisana aplikacja może w jakiś sposób podejrzeć rozkład chronionej pamięci kernela. Żeby wyeliminować zagrożenie twórcy systemów operacyjnych muszą zastosować mechanizm Kernel Page Table Isolation. Jest to konieczność, która negatywnie wpłynie na wydajność komputerów determinując dodatkowe, niepotrzebne kroki by wykonać każde z poleceń programu.

Powaga usterki jest bezdyskusyjna, ponieważ pozwala ona złośliwemu oprogramowaniu przejąć kontrolę nad atakowanym urządzeniem i pozwala również na dostęp do znajdujących się na nim danych.

Procesory AMD są bezpieczne.

Luka, której temat poruszamy w tym artykule nie dotyczy użytkowników komputerów z procesorami AMD. Zdaniem ekspertów łatka tworzona przez Microsoft i innych twórców systemów operacyjnych nie wpłynie na wydajność urządzeń z procesorami tej firmy.

Źródło: spidersweb.pl

Udostępnij

administrator

2 Comments

  • Co cie to, 20 kwietnia 2020 @ 12:38 Reply

    hahahaha ale bzdury. Szybko lećcie do sklepów kupować nowe procesory bez luki !!! Szybko szybko !!! 😀 hahaha

  • Co cie to, 4 stycznia 2018 @ 17:04 Reply

    hahahaha ale bzdury. Szybko lećcie do sklepów kupować nowe procesory bez luki !!! Szybko szybko !!! 😀 hahaha

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *