Akcje Intela spadły o 4% po tym, jak firma ujawniła przygnębiające wyniki finansowe swojego oddziału zajmującego się produkcją chipów. W 2023 roku odnotował on operacyjną stratę w wysokości 7 miliardów dolarów przy przychodach 18,9 mld dolarów.

Prezes zapowiada rentowność, ale nie w 2024

Najnowsze dane ujawniają znaczny regres w porównaniu z rokiem poprzednim, gdy strata wynosiła 5,2 mld dolarów przy przychodach 27,5 mld. CEO Pat Gelsinger promuje jednak wśród inwestorów ambitny plan ożywienia problematycznego oddziału.

W jego ramach ultranowoczesne fabryki litograficzne Intela w USA przyjmą zewnętrzne zlecenia na produkcję chipów. Miało to być kluczowe dla pozyskania przez firmę niedawno prawie 20 miliardów dolarów rządowego wsparcia w ramach amerykańskiej ustawy CHIPS Act.

Gelsinger obiecał, że „dołek” strat w zakresie produkcji chipów przypadnie na 2024 rok (co oznacza, że za rok o tej porze będziemy zapewne pisać o jeszcze gorszych wynikach Intela), prognozując rentowność „w połowie drogi” między teraz a końcem 2030 roku. Krótko mówiąc, firma ma wyjść na zero około 2027. Na potwierdzenie swoich słów prezes przywiódł już zakontraktowane zlecenia produkcyjne na 15 mld dolarów, m.in. od Microsoftu.

Błędne decyzje odbijają się Intelowi czkawką

Intel przyznał, że jego chipowe bolączki wynikają z „ciężaru dawnych decyzji”, a Gelsinger wprost wskazał jako duży błąd zbyt powolne wdrożenie kluczowej dla zaawansowanej litografii, ale kosztownej technologii ekstremalnego naświetlania ultrafioletowego (EUV).

Firma musiała gonić konkurencję, która wcześniej doceniła znaczenie tego zwiększającego wydajność rozwiązania. W związku z tym Intel był zmuszony zlecić około 30 procent całej swojej produkcji płytek innym producentom, takim jak TSMC, czyli… jego największy rywal.

W erze po EUV widzimy, że jesteśmy teraz bardzo konkurencyjni pod względem ceny, wydajności (i) powrotu na pozycję lidera. A w epoce poprzedzającej EUV ponosiliśmy duże koszty i (byliśmy) niekonkurencyjni — Pat Gelsinger, prezes Intela

Co o tym wszystkim sądzicie? Czy popularny producent procesorów faktycznie spełni swoje ambitne plany w nadchodzących latach? Dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

intel arc a580 Intel Arc A580 — premiera nowej karty za około 1000 zł
Plotki o tej karcie graficznej krążyły po Internecie już od kilku dobrych tygodni. A teraz bez większych fanfar Intel zdecydował się zaprezentować ją oficjalnie. Poznajcie
Poważna luka w procesorach marki Intel
[AKTUALIZACJA 04.01.2018] – Nie tylko Intel, ale również AMD i ARM – o luce bezpieczeństwa w procesorach Wszystkie procesory, które w ciągu ostatniej dekady wyjechały z
Kolejna poważna luka w procesorach Intela – BranchScope
Niebiescy nie zdążyli jeszcze dobrze wydać poprawek dla wcześniej wykrytych luk a na horyzoncie już pojawiła się kolejna. BranchScope bo tak nazwali ją badacze nie jest tym
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *