Przeglądarki internetowe to oprogramowanie, z którego korzystamy każdego dnia. Za ich pośrednictwem kontaktujemy się z innymi na portalach społecznościowych, przeglądamy informacje z kraju i świata, poszukujemy rozrywki w sieci, do której bez nich mielibyśmy znacznie bardziej utrudniony dostęp. I choć szczególnie na smartfonach korzystamy również z dedykowanych aplikacji, to także na tych urządzeniach niezwykle często musimy wesprzeć się zainstalowanym oprogramowaniem w postaci przeglądarki internetowej.

W zdecydowanej większości jest to darmowe oprogramowanie. Nie zawsze jest to normą. W sieci znajdziemy również i płatne usługi tego rodzaju, a korzystanie z niektórych z nich może nas dość dużo kosztować. Mimo to zawsze znajdziemy darmową alternatywę, niezależnie od tego, z jakiego sprzętu w danej chwili korzystamy. Aby przeglądać internet, nie musimy więc ponosić żadnych dodatkowych kosztów, a przeglądarki w darmowej wersji często są nawet lepszym oprogramowaniem, niż te płatne.

W zależności od naszych osobistych preferencji zdecydujemy się na inny wybór tego typu oprogramowania. Dla jednych najważniejszym czynnikiem będzie prędkość jego działania, dla innych szczególną kwestią będzie bezpieczeństwo w internecie. Są i tacy, którzy pójdą tu na kompromis i ci, którzy pragną mieć najwięcej nowych funkcjonalności przed wszystkimi innymi, a to nawet kosztem zdarzających się czasem błędów programu.

W poniższym zestawieniu znalazły się najpopularniejsze, najlepsze, ale i niszowe przeglądarki, na które warto zwrócić uwagę, gdy pragniemy dobrać tego typu oprogramowanie do własnych celów. Na pierwszych miejscach znajdziecie najpopularniejszy tego typu software, niżej, nieco mniej rozpowszechniony. Każda z wymienionych tu przeglądarek internetowych wyróżnia się pod jakimś względem. Żadna z nich nie pojawiła się tu przypadkowo.

Google Chrome

Chrome, stworzony w 2008 roku przez firmę Google, jest obecnie jedną z najszybszych przeglądarek internetowych na świecie. Jest też ulubieńcem najszerszej grupy odbiorców. Nie bez podstawy postawili oni właśnie na to narzędzie do przeglądania sieci. Google Chrome wykorzystuje do działania duże ilości pamięci RAM, lecz jednocześnie pozwala działać nam w locie, bez konieczności długiego oczekiwania na załadowanie się internetowych witryn. Szczególnie tych, które należą do wielkie rodziny Google.

Google Chrome

Żadna z przeglądarek internetowych nie ładuje tak szybko materiałów wideo zamieszczonych na serwisie YouTube. Wśród nich znajdziemy niewielką liczbę tych, które pracują z taką prędkością. Jest to powód, dla którego Google Chrome nie jest najlepszym wyborem wśród przeglądarek stworzonych na nieco starszy sprzęt komputerowy. Im słabsze nasze narzędzie pracy, tym gorzej będzie się nam pracować w sieci wraz z tą przeglądarką. Im gorszej jakości nasz komputer osobisty czy sprzęt mobilny, tym trudniej będzie nam jednocześnie pracować w Chromie i używać innych aplikacji, narzędzi, programów. Warto zwrócić na to uwagę, gdy nie dysponujemy urządzeniami, które mają dobre parametry sprzętowe.

Chrome broni się także jako przeglądarka dla web developerów. Udostępnia im narzędzia, które przydają się w ich codziennej pracy. Jednakże bez tych dodatkowych aplikacji i wtyczek Chrome okaże się nie najlepszym wyborem do tego typu zadań. Więc gdy zarabiamy pieniądze, pracując nad projektami stron internetowych, powinniśmy wraz ze zwykłą instalacją Chroma pobrać także dodatkowe narzędzia, ułatwiające tego typu pracę.

Wraz z Chromem i jego szybkością mamy dostęp do naszego konta Google na każdym urządzeniu niezależnie od jego typu. Możemy więc z powodzeniem korzystać z Arkuszy, Dokumentów czy Dysku Google na komputerze osobistym i udostępniać swoją pracę za pośrednictwem telefonu z Androidem czy systemem IOS, jak i z wykorzystaniem innych urządzeń mobilnych podłączonych do sieci.

Z tą przeglądarką internetową możemy korzystać z dużej liczby dodatkowych ulepszeń, aplikacji i wtyczek, które często okazują się przydatne. Wszystko zależy od tego, czego dodatkowo oczekujemy od tego oprogramowania. Zanim podejmiemy decyzję o ich wyborze, poczytajmy więcej na temat ich uprawnień, ponieważ w przeszłości zdarzało się, że wykorzystywały dane, których raczej pragniemy nikomu nie podawać.

Mozilla Firefox

Mozilla Firefox jest jedną ze starszych, najstarszych, ale nie starych, przeglądarek internetowych. Co to oznacza? W skrócie systematyczne aktualizacje, ogromną ilość dodatkowego materiału w postaci wtyczek, które rzeczywiście mogą przydać się każdemu. To przeglądarka, która wciąż jest ulepszana i dość popularna, mimo swojego wieku.

Na szczególną uwagę klientów tego oprogramowania należy zwrócić istotną dla twórców ochronę newralgicznych danych każdego z ich klientów. Firefox w przeciwieństwie do wielu innych tego typu narzędzi intensywnie pracuje na to, by osiągnąć miano jednej z najbardziej bezpiecznych przeglądarek internetowych na rynku. Posiada wbudowany system ochrony prywatności, dzięki czemu, dopóki sami nie wejdziemy na niebezpieczne witryny, wciąż będzie nas chronić przed możliwością zainfekowania naszego sprzętu jednym z komputerowych wirusów czy przed złodziejami danych.

Mozilla Firefox
Dzięki niedawnym aktualizacjom stała się jeszcze bardziej bezpieczna, chroniąc użytkowników internetu przed tak zwanymi super ciasteczkami i jednocześnie pomagając w ukryciu naszej aktywności w sieci, nie pozwalając tym samym na śledzenie nas podczas surfowania po internecie.

Dobrze jest pamiętać, że walka z cyberprzestępcami jest tu nierówna. Więc pracując w systemie Windows, czy jakimkolwiek innym, trzeba postawić również na inne, polecane przez użytkowników oprogramowanie ochronne w postaci antywirusów i firewallów.

Mozilla Firefox w naszym rankingu okaże się również jednym z lepszych narzędzi dla web developerów tworzących strony internetowe. To przyjazne środowisko do wykonywania tego typu zadań. I mimo że sprawdzenia swojej pracy należy dokonać także w wielu innych przeglądarkach, to wykorzystanie Firefoxa w celu podejrzenia progresu własnej pracy jest dobrym wyborem.

Microsoft Edge

Microsoft Edge to przeglądarka, która zastąpiła dawnego i często krytykowanego Internet Explorera. Wraz z nastaniem nowej ery dla Microsoft i postawieniem na narzędzie wykorzystujące w swojej podstawie Chromium, Edge poprawił jakość przeglądarki udostępnianej i stworzonej właśnie przez tego giganta. Wraz z wykorzystaniem kodu źródłowego z Chromium pozwala na korzystanie z wielu funkcji i dodatków stworzonych choćby dla Google Chrome. Jest jednocześnie dość szybką przeglądarką internetową, która może bardzo zwalniać na stronach z szeroko rozbudowanymi sekcjami reklamowymi czy innymi dość wymagającymi materiałami zamieszczonymi w internecie.

Microsoft Edge
Gdy prędkość ładowania większej ilości danych jest nieco słabsza, to ilość zaprojektowanych dla niej ulepszeń może okazać się przydatna, gdy dopasujemy je do własnych, spersonalizowanych wymagań stawianych przeglądarce internetowej.

Edge jest też natywną przeglądarką na systemy Windows 10. Nie oznacza to, że nie można jej wykorzystywać na urządzeniach z innymi systemami operacyjnymi. W sieci znajdziemy wersje zarówno na Windows i Androida, ale jednocześnie te stworzone dla Maców czy na system iOS. Wraz ze wsparciem dla systemów z Microsofta da się ją zintegrować z Cortaną i zsynchronizować z innymi urządzeniami. Z jej pomocą ściągniemy z sieci nawet całe strony internetowe, które uruchomimy później tak jak aplikacje.

Apple Safari

Została stworzona dla produktów firmy Apple. Jest obecnie zdecydowanie najszybszą przeglądarką na świecie. Uzyskała ten status wraz z wykorzystaniem silnika Nitro Engine. Mimo to nie dostąpimy zaszczytu możliwości jej wykorzystania, dopóki nie zakupimy sprzętu wymienionego wcześniej giganta. Wspiera strony zbudowane w HTML 5 i konsumuje przy tym minimalną ilość energii. Jest jednocześnie dość bezpiecznym narzędziem, które w jakościowy sposób chroni naszą prywatność w sieci.

Apple Safari
Apple Safari jest wspierana przez sporą społeczności i posiada szereg niezwykłych funkcjonalności i możliwych do zainstalowania wtyczek. Pochłania jednocześnie minimalną ilość energii, co należy liczyć jej na plus, szczególnie podczas przeglądania sieci z wykorzystaniem urządzeń mobilnych i smartfonów. Jest to narzędzie, które kosztuje fortunę i w porównaniu do darmowych przeglądarek internetowych, za których wykorzystanie nic nie płacimy, okazuje się raczej zwykłą zachcianką i to dość drogą.

Opera

To kolejna przeglądarka korzystająca z kodu źródłowego Chromium. Choć jest nieco wolniejsza niż wcześniej wymienione również może korzystać z dodatków i wtyczek stworzonych dla Google Chrome. Wraz z nią otrzymujemy w standardzie szybki dostęp do WhatsApp i Messengera, z których korzystamy w bocznym pasku przeglądarki. Nie musimy więc logować się bezpośrednio przez Facebooka, by korzystać z dobrodziejstwa tych internetowych komunikatorów. Mamy je zawsze pod ręką, co jest wielkim plusem, gdy regularnie je wykorzystujemy.

Opera
Z Opery da się korzystać także jako instalki na USB, którą bezpiecznie przenosimy z jednego urządzenia na drugie bez konieczności wykonania jej pełnej instalacji na urządzeniu. Wraz z nią otrzymujemy darmowe narzędzie VPN i oprogramowanie do zarządzania screenshotami. Twórcy, podobnie jak Mozilla, zaoferowali swoim odbiorcom również rozszerzony tryb prywatności, stawiając na dbałość o bezpieczeństwo danych użytkowników.

Brave

Ta cross platformowa przeglądarka internetowa, która nie bez przyczyny znalazła się w tym rankingu. Wraz z ucięciem internetowych reklam i pozbyciem się ciasteczek gwarantuje swoim klientom najlepszą na rynku ochronę. Stawia więc na bezpieczeństwo, które obecnie może być w sieci narażone na wiele rozmaitych sposobów, w tym na kradzież newralgicznych danych.
Brave
Nie jest jednak całkiem pozbawiona treści sponsorowanych, ponieważ pozwala na wyświetlanie internautom wyselekcjonowanych materiałów reklamowych. Mimo to wciąż działa zaskakująco szybko, gdy większość tego typu treści jest w niej natywnie zablokowana. Pamiętajmy, że bez plików cookies każda z odwiedzanych przez nas stron internetowych za każdym razem musi ładować się w całości, co może mieć wpływ na ograniczenie szybkości ich wczytywania.

Nie jest tak popularna, jak pozostałe, a co za tym idzie ilość dodatkowego contentu w postaci dodatków i wtyczek jest tu ograniczona. Być może nie zmodyfikujemy jej na tyle, na ile pozwalają wcześniej wymienione, lecz bez przeszkód wyświetlimy wszelkie strony i portale i dowiemy się z sieci tego, na czym nam najbardziej zależy.

Brave jednocześnie pozwala nam na zarabianie tokenów BAT, kryptowaluty, którą zarabiamy poprzez obejrzenie wspomnianych wcześniej wyselekcjonowanych materiałów sponsorowanych. Wraz ze zintegrowanym portfelem na tę walutę przeglądarka pozwala nam na wsparcie ulubionych przez nas portali poprzez ich dofinansowanie. Zrobimy to, całkiem bez konieczności wydawania ani jednej złotówki, a kryptowalutę zarobimy, wysilając się tylko na tyle, by obejrzeć reklamę w przeglądarce internetowej.

Vivaldi

Stworzona została przez byłych twórców przeglądarki Opera. Zdecydowanie stawia na funkcjonalność i swobodną możliwość jej personalizacji. Zaprogramowana z wykorzystaniem silnika Chromium daje jednocześnie pełnię możliwości udoskonalenia wtyczkami i dodatkami stworzonymi dla Google Chrome. Można na niej pracować już w 53 językach, a jej historia przeglądania daje jedną z największych baz informacji.

VivaldiPersonalizacja w przeglądarce Vivaldi odbywa się już od ustalenia koloru paska i UI, przez możliwość dostosowania motywu, dokonania przemieszczenia poszczególnych jej elementów i poprzez wiele innych ciekawych rozwiązań. Dzięki funkcji przypinania stron pozwala na jednoczesne przeglądanie kilku witryn. Choć jest silnym narzędziem to raczej niepolecanym dla komputerowych laików.

Chromium

Wspomniana tu wielokrotnie i sponsorowana przez Google przeglądarka Chromium jest narzędziem typu open-source. Wciąż rozwijana, będąca bazą dla innych przeglądarek często znacznie wcześniej dodaje funkcjonalności, które są na niej testowane przed włączeniem do innych tego typu narzędzi. Jest lekka i szybka i w przeciwieństwie do Google Chrome nie gromadzi naszych informacji i nie wysyła ich do firmy Google. Da się ją instalować na rozmaite platformy i synchronizować między poszczególnymi urządzeniami i różnymi systemami operacyjnymi.

Chromium mimo swojego wykorzystania, jako bazy dla innych tego typu narzędzi, jest znacznie mniej stabilna, ponieważ pozostaje centrum testowania wielu nowych udogodnień. Zdarzy się więc znacznie częściej, że ulega awarii, wywołując błąd programu. Jest dość prosta w obsłudze i intuicyjna, co zdecydowanie można liczyć jej na plus.

Epic

To kolejna z darmowych przeglądarek wymienionych w tym rankingu. Jako że nie zezwala na śledzenie naszych poczynań w sieci, jest jednym z tych produktów, które szczególnie dbają o nasze bezpieczeństwo. Jednocześnie nie zezwala witrynom na gromadzenie naszych danych i jest szczególnie polecana osobom, które obawiają się o swoje bezpieczeństwo w internecie. Wraz z nią otrzymujemy dostęp do serwerów VPN, dzięki którym namierzenie naszego połączenia również będzie niemożliwe.

Epic stawia na maksymalizację bezpieczeństwa w internecie. Choć być może nie dorosła jeszcze do miana najlepszej tego typu przeglądarki, to ma wiele atutów, które mogą przeważyć szalę na jej korzyść. Zdarza się, że niektóre ze stron w sieci są przez nią źle wyświetlane, a funkcjonalności nie działają prawidłowo. Mimo to, gdy szczególnie ma się na uwadze własną prywatność Epic może być tu alternatywą, której poszukujemy.

Czy jedna przeglądarka mi wystarczy?

Nie musisz się ograniczać. Na sprzęcie komputerowym, ale i urządzeniach mobilnych znajdzie się z pewnością miejsce na dysku na zainstalowanie dwóch czy kilku z nich. Wiedzą o tym doskonale web developerzy, którzy programując strony internetowe, korzystają z wielu przeglądarek jednocześnie. Wymaganiem instalacji kilku z nich może więc być rodzaj Twojej codziennej pracy, inni z pewnością chętnie skorzystają z dobrodziejstw przeglądarek, których działanie jest błyskawiczne, a jednocześnie mogą mieć ochotę czasem wykorzystać te, które gwarantują najlepsze bezpieczeństwo w internecie. To z ilu przeglądarek będziesz korzystać osobiście, zależy tylko od Twojej woli.

A po co mi wtyczki i dodatki?

Przeglądarki internetowe są natywnie zaprojektowane i zaprogramowane z pewnymi korzystnymi dla użytkownika funkcjonalnościami. Aby skorzystać z innych, należy zainstalować nową wtyczkę, dodatek czy rozszerzenie. Wraz z jego instalacją otrzymasz dodatkowe funkcje, które nie były oryginalnie zainstalowane podczas wgrywania danej przeglądarki. Wśród tych rozszerzeń z pewnością znajdą się takie, które pomogą ci operować w przeglądarce szybciej, wygodniej, czy bezpieczniej. Tym chętniej skorzystasz z pewnych ich dobrodziejstw, gdy zobaczysz, że zdecydowana większość z nich jest zupełnie darmowa i działa bez zarzutu. Nic więc nie przeszkodzi Ci dopasować te dodatki do własnych preferencji i korzystać z poszerzonej funkcjonalności wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki internetowej.

Podsumowanie

Wśród przeglądarek sieciowych wymienimy te, które działają w locie, są bezpieczne i nie gromadzą naszych danych, pozwalającą korzystać z pewnych funkcjonalności jeszcze przed pojawieniem się ich gdziekolwiek indziej. Możesz także postawić i na płatną, abonamentową usługę i wykorzystać oprogramowanie stworzone przez różnych, równie wysoko cenionych twórców. Mając już plan w głowie, nie ma więc co zwlekać, by skorzystać z usługi tego dostawcy, którego przeglądarka najbardziej przypadła nam do gustu.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Nielimitowany internet mobilny na kilka urządzeń w Orange Flex
Nie wyobrażasz sobie życia bez dużego pakietu internetu w telefonie? Nie Ty jedyny! Jednak wykupione GB mogą się szybko skurczyć, jeżeli korzystasz z nich nie
budda YouTuber rozdał drogie auta i pobił rekord polskiego Internetu!
Budda znacząco pobił rekord Sylwestra Wardęgi. Chodzi o rekord w liczbie osób na streamie. W niedzielę (14.07.24) Budda zorganizował finał loterii, w której można było
jak odblokować stronę internetową Jak odblokować stronę internetową? Najlepsze sposoby
Nikt tego nie przyzna, ale nawet w Polsce mamy do czynienia z zablokowanymi stronami internetowymi. Nie trzeba wchodzić w tematy polityczne i niekoniecznie uwielbiane teorie
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *