Przepisy dotyczące hulajnogi elektrycznej musi znać każdy, kto zastanawia się nad jej zakupem. Nie mówiąc już o tych, którzy takie hulajnogi posiadają. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych problemów z prawem, a nawet wypadków. Trzeba pamiętać, że nieznajomość prawa nie zwalnia od jego przestrzegania, a od wejścia w życie nowych przepisów minęło już tyle czasu, że brak możliwości zapoznania się z nimi nie będzie dobrą wymówką.

Jednocześnie nie da się ukryć, że, jeśli ktoś nie jest prawnikiem, wyszukanie odpowiednich regulacji może być dla niego trudne. Często są one ukryte w jakichś aktach normatywnych, których nazwy w ogóle nie sugerują, że to właśnie tutaj znajdziemy interesujący nas przepis.

Ponadto w wielu sprawach nie są wprowadzane nowe ustawy, tylko kolejne artykuły są dodawane do już istniejących, co jeszcze bardziej utrudnia sprawę. Ale bez obaw – poniżej zebraliśmy dla Was najważniejsze przepisy związane z hulajnogami elektrycznymi, które musicie znać!

Nowe przepisy dotyczące hulajnogi elektrycznej – kiedy weszły w życie?

Właścicieli e-hulajnóg powinny aktualnie interesować dwa nowe pakiety przepisów. Pierwszy to regulacje dotyczące podróżowania na hulajnodze elektrycznej, które pojawiły się w Kodeksie drogowym od 20 maja 2021 roku. Zajmują się one m.in. kwestią tego, kto, gdzie i z jaką prędkością może poruszać się na tego typu urządzeniach.

Druga istotna regulacja to rozporządzenie, które weszło w życie 2 listopada 2021 roku. Określiło ono nowe wymagania techniczne dla hulajnóg wchodzących do obrotu w Polsce od 1 stycznia 2022 roku.

Jest to rozporządzenie istotne przede wszystkim dla producentów (to oni muszą się do niego dostosować i zadbać o to, aby nowe modele spełniały prawne wymagania), natomiast oczywiście wpłynie ono znacząco na odczucia użytkowników, którzy kupią najnowsze hulajnogi.

przepisy zwiazane z hulajnoga elektryczna nowe

Najważniejsze przepisy związane z hulajnogami elektrycznymi – prędkość i nie tylko

Jak już wspomniano, przepisy związane z hulajnogami elektrycznymi można podzielić na dwie kategorie: przepisy z Kodeksu drogowego i przepisy dotyczące wymagań technicznych. Omówimy poniżej obie te kategorie.

Przepisy z kodeksu drogowego

Wśród kluczowych przepisów odnośnie do hulajnóg elektrycznych, które pojawiły się w Kodeksie drogowym, można wymienić takie zasady, jak:

  • jazda tylko na ścieżce rowerowej, jeśli jej nie ma – na drodze (gdy maksymalna prędkość poruszania się na niej nie przekracza 30km/h) lub chodniku (gdy idzie wzdłuż drogi, na której maksymalna prędkość poruszania się jest wyższa niż 30km/h)
  • maksymalna prędkość poruszania się – 20km/h (maksymalnie 6-7km/h podczas jazdy na chodniku)
  • zakaz poruszania się na hulajnodze dzieci poniżej 10 roku życia (poza jeżdżeniem w pobliżu miejsca zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej)
  • zakaz przewożenia innych osób, zwierząt lub ładunków na e-hulajnodze
  • zakaz holowania innych pojazdów (w tym innych e-hulajnóg).

W przypadku osób poniżej 18 roku życia, do kierowania e-hulajnogą uprawnia karta rowerowa bądź prawo prawo jazdy kategorii, A1, AM, B1 lub T. Osoby powyżej 18 roku życia nie potrzebują żadnych dodatkowych uprawnień.

Aktualnie polskie prawo nie wymaga rejestracji zakupionej/posiadanej hulajnogi elektrycznej. Od osób kierujących takimi urządzeniami nie wymaga się również zakupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Wymagania techniczne wobec nowych e-hulajnóg

Podstawowe wymagania techniczne, które muszą spełnić wszystkie e-hulajnogi wprowadzane do obrotu od 1 stycznia 2022, to:

  • Waga własna: poniżej 30 kg
  • Przynajmniej jeden sprawny hamulec
  • Obowiązkowa podpórka oraz dzwonek
  • Numer rozpoznawczy lub znak graficzny, po którym można zidentyfikować producenta
  • Ograniczenie konstrukcyjnie do 20 km/h.

hulajnoga elektryczna zasady

Dodatkowo, nowe wymagania techniczne obejmują także to, jakie oświetlenie musi posiadać hulajnoga elektryczna (ilość, barwę, kształt). Mianowicie wymagane są:

  • Przynajmniej jedno oświetlenie przednie pozycyjne (barwa biała/żółta selektywna)
  • Oświetlenie odblaskowe po dwóch bocznych stronach (barwa biała lub żółta samochodowa)
  • Tylne odblaskowe oświetlenie (barwa czerwona, kształt inny niż trójkąt)
  • Co najmniej jedno światło tylne pozycyjne (bara czerwona)

Co ze starszymi hulajnogami – czy muszą spełniać nowe wymogi?

Zanim weszły w życie nowe przepisy, na polski rynek weszły już dziesiątki modeli hulajnóg. W tym wiele, które w ten czy inny sposób nie spełniają nowych regulacji.

Czy to oznacza, że nie można ich już kupić, a jeśli ktoś je ma, to nie ma prawa nimi jeździć? Bez obaw – w tym względzie prawo jest względne zarówno dla producentów, jak i konsumentów.

Hulajnogi elektryczne, które weszły do obrotu w Polsce przed 1 stycznia 2022 roku nie muszą spełniać nowych reguł i można normalnie je kupować i z nich korzystać. Przy tym trzeba przestrzegać w miarę możliwości nowych zasad.

W praktyce oznacza to między innymi, że jeżeli mamy starą hulajnogę, która nie ma konstrukcyjnego ograniczenia prędkości i rozpędza się do 35km/h, to i tak powinniśmy jeździć z prędkością maksymalnie 20km/h, czyli taką, jaką wyznacza aktualne prawo.

Przepisy dotyczące hulajnogi elektrycznej – podsumowanie

Powyższe przepisy dotyczące hulajnogi elektrycznej są aktualne na czas publikacji tego materiału, ale pamiętajcie, że prawo w każdej chwili może się zmienić. Obowiązkiem każdego jest bycie z nim na bieżąco. Nie jest więc powiedziane, że kiedyś nie zmieni się np. maksymalna prędkość hulajnóg, czy też ustawodawcy nie postanowią, że jednak hulajnoga ma nie jechać chodnikiem dla rowerów, tylko dla pieszych lub drogą. Wszystko jest możliwe.

Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że prawo często jest w tyle za technologią, a hulajnogi elektryczne to wciąż stosunkowo nowe rozwiązania, które dopiero zaczynają nabierać dużej popularności. Jeśli interesują Was miejskie hulajnogi elektryczne, to koniecznie zapoznajcie się z przygotowanym przez nas swego czasu rankingiem – być może znajdziecie tam coś dla siebie.

Ciekawą alternatywą dla e-hulajnogi może być ponadto najlepsza deskorolka elektryczna – jej główną zaletą jest to, że zajmuje mniej miejsca, zapewnia jednak znacznie mniejszą stabilność niż wyposażona w kierownicę hulajnoga.

WARTO PRZECZYTAĆ:

hulajnoga elektryczna dla dorosłych Hulajnoga elektryczna dla dorosłych – jaką wybrać?
W przestrzeni miejskiej często można dostrzec nowoczesne pojazdy z napędem elektrycznym i nie chodzi tylko o rowery. Serca coraz większej liczby użytkowników podbijają hulajnogi elektryczne
ranking hulajnóg elektrycznych Ranking hulajnóg elektrycznych – zestawienie najlepszych modeli
Hulajnogi nie są już tylko zabawkami dla dzieci. Dziś stanowią pojazd wykorzystywany przez wielu dorosłych transportujący ich z domu do pracy, czy na zakupy i
hulajnoga elektryczna 40 km/h Hulajnoga elektryczna 40 km/h – jaką wybrać? Ranking najlepszych modeli
Hulajnogi elektryczne są obecnie niezwykle popularne. Na rynku można znaleźć więc dziesiątki różnych modeli. Jeżeli zastanawiasz się, jaka hulajnoga elektryczna 40 km/h będzie najlepsza –
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *