Jeśli interesują Was monitory nie za drogie, ale jednocześnie dość duże, a mianowicie 27-calowe, być może zdarzyło Wam się natrafić na model Acer Nitro VG270. Zdaje się on cieszyć całkiem niezłymi opiniami dotychczasowych nabywców, ale jak jest w rzeczywistości?
Przetestowaliśmy, jak ten monitor sprawdza się w akcji. W naszej recenzji nie zabraknie także oczywiście informacji na temat jego specyfikacji, ceny, wyglądu i innych kluczowych aspektów, które pozwolą Wam ocenić, czy jest to produkt warty uwagi. Zapraszamy!
Specyfikacja Acer Nitro VG270
Szczegółowa specyfikacja monitora Acer Nitro VG270 prezentuje się następująco:
- Przekątna ekranu: 27″
- Rodzaj matrycy: LED, IPS
- Rozdzielczość ekranu: 1920 x 1080 (FullHD)
- Format obrazu: 16:9
- Częstotliwość odświeżania ekranu: 75 Hz
- Czas reakcji: 1 ms (MPRT).
Do zestawu poza kablem zasilającym (kabel zasilający jest dość długi i solidny) i kablem audio dołączony jest kabel VGA, ale nie ma w nim kabla HDMI, więc jeśli będziemy chcieli podłączyć się na przykład do laptopa, konieczne będzie skorzystanie z własnego.
Na monitorze znajdziemy jedno wejście, VGA (D-sub), dwa porty HDMI, po jednym wejściu słuchawkowym i wejściu audio, a także oczywiście wejście zasilania.
Sprzęt jest wyposażony w dwa głośniki o mocy 2W, które grają tak, jak można się spodziewać przy głośnikach 2W, a więc średnio. W razie potrzeby można coś na nich odtworzyć i uszy nam nie będą krwawiły, ale do muzyki czy gier lepiej zastosować słuchawki.
Acer Nitro VG270 – cena
Cena monitora Acer Nitro VG270 wynosi około 760 złotych. Można go bez problemu znaleźć w polskich internetowych sklepach z elektroniką. Na produkt obowiązuje 24-miesięczna gwarancja producenta.
Można powiedzieć, że jest to monitor relatywnie tani. Co prawda za podobną lub nieco wyższą kwotę można już kupić monitory, w tym również Acera, o nieco lepszych niektórych parametrach (na przykład częstotliwości odświeżania 144Hz), ale mowa zazwyczaj o monitorach mniejszych, np. 24-calowych.
W tym przypadku mowa zaś o monitorze 27-calowym, więc nie świadczy to od razu na niekorzyść Acera Nitro VG270.
Prosty i szybki montaż
W opakowaniu osobno otrzymujemy sam gaming monitor, a osobno dwie części podstawki. Zmontowanie całości nie trwa długo, a cała konstrukcja trzyma się bardzo stabilnie i nie wydaje się, aby było jakiekolwiek ryzyko, że nie wytrzyma obciążenia.
Nieco bardziej problematyczne jest dostosowanie „pod siebie” odchylenia monitora. Jest z tym nieco zabawy, trzeba wykorzystać odrobinę siły i chwilę poeksperymentować, aż uda się ustawić kąt tak, aby wygodnie się z niego korzystało.
Jednak, kiedy już to zrobimy, nie ma przynajmniej mowy o przykładowo przypadkowej zmianie odchylenia podczas przenoszenia monitora w inne miejsce, więc ma to też swoje plusy. Regulować nachylenie możemy od -5 stopni do 20 stopni. Nie ma niestety możliwości regulacji wysokości, a także kąta obrotu. Jest za to opcja montażu monitora na ścianie (VESA).
Monitor Acer Nitro VG270 w praktyce
Dzięki matrycy IPS mamy w przypadku tego monitora do czynienia z naprawdę żywymi, ładnymi kolorami o niezłej głębi i nasyceniu. Rozdzielczość 1920×1080 wciąż jeszcze daję radę w codziennych zastosowaniach, a w połączeniu z technologią AMD FreeSync i kątem widzenia do 178 stopni w grach możemy spodziewać się całkiem ładnego efektu.
Jasność 250 cd/m² nie pozwala narzekać, a częstotliwość odświeżania ekranu 75 Hz sprawia, że obraz wyświetla się płynnie nawet w bardzo dynamicznych momentach.
Nie da się ukryć, że obecnie 144Hz coraz bardziej staje się standardem, ale w naszym odczuciu 75hz to wciąż nie jest powód do dużej krytyki, zwłaszcza w przypadku monitorów budżetowych. Kluczowy jest także niski czas reakcji na poziomie 1ms.
Acer VG270 jest w teorii monitorem bezramkowym, w praktyce nie do końca. Poza bardzo cienką, faktycznie niemal niewidoczną ramką plastikową, mamy także do czynienia z kilkumilimetrową czarną przestrzenią po bokach ekranu, która nie jest utylizowana w trybie pełnoekranowym.
W praktyce oznacza to, że pewna ramka jest widoczna. Nie przeszkadza to szczególnie w korzystaniu z monitora i nie rzuca się specjalnie w oczy, ale warto o tym wspomnieć.
Ciekawy, atrakcyjny wizualnie design
Acer Nitro VG270 posiada typ podstawki typowy dla części monitorów gamingowych, a mianowicie lekko zaostrzone (oczywiście tylko wizualnie, w praktyce nie są one ostre), niewielkich rozmiarów nóżki.
Zajmują one niewiele miejsca na biurku, a jednocześnie dobrze podtrzymują monitor, nie ma mowy o żadnym chybotaniu czy niestabilności. W naszym odczuciu jest to naprawdę ładny monitor jak na swoją cenę.
Nie mogło też zabraknąć koloru czerwonego. Nie jest to czerwony bardzo intensywny, a z uwagi na matowy design i brak podświetlenia na upartego monitor ten mógłby również sprawdzić się w biurze, w którym stylistyka gamingowa często jest niemile widziana.
Plusem jest też relatywnie niewielka waga – razem z podstawką monitor ten waży około 4,5 kilograma, więc mimo sporych rozmiarów przenoszenie go na inne biurko nie stanowi żadnego problemu.
Z tyłu monitora znajdziemy niewielkich rozmiarów joystick, a także przycisk, za pomocą których można wejść do menu urządzenia i ustawić m.in. jasność, kolory, włączyć funkcję FreeSync i wiele, wiele więcej.
Menu jest dostępne w języku polskim, aczkolwiek przynajmniej w naszym przypadku domyślnie było ono w języku angielskim i trzeba je było samodzielnie przestawić.
Acer Display Widget ułatwia sterowanie monitorem
Jak już wspomniano, monitorem Acer Nitro VG270 można sterować za pomocą joysticka umieszczonego na jego tyle. Nie jest to najgorsze rozwiązanie, ponieważ, chociaż joystick jest niewielki, to łatwo go dosięgnąć i jest bardzo responsywny. co pozwala z łatwością dostosować ustawienia monitora w miarę precyzyjnie.
Mimo wszystko jednak jest trochę zabawy z przemieszczaniem się za jego pomocą po menu, szczególnie, jeśli dopiero nabieramy w tym wprawy. Lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z darmowego narzędzia Acer Display Widget, dostępnego na stronie internetowej producenta.
To dość rozbudowana aplikacja, za pomocą której możemy m.in. skorzystać z predefiniowanych trybów wyświetlania (akcja, grafika, filmy i nie tylko) lub stworzyć własny, dostosowując jasność, kolory i wszystkie inne kluczowe kwestie.
Wśród dwóch interesujących opcji, które za pomocą oprogramowania Display Widget możemy włączyć, należy wymienić GameView Sync i Split Screen. Pierwsza z nich daje możliwość włączenia różnych trybów wyświetlania dla różnych aplikacji.
To oznacza, że dla ulubionych gier możemy ustawić od razu tryb gry, dla przeglądarki tryb standardowy, dla odtwarzacza wideo tryb Filmy i tak dalej, i tak dalej, jak tylko sobie wymarzymy.
Jeśli chodzi o Split Screen, to tutaj mamy do dyspozycji 11 różnych gotowych trybów dzielenia ekranu, wśród których każdy powinien znaleźć jakąś ciekawą opcję dla siebie, jeśli czuje potrzebę lepszego zarządzania przestrzenią ekranową, aby na przykład ułatwić sobie pracę.
Recenzja Acer Nitro VG270 – podsumowanie
Acer Nitro VG270 nie jest produktem dla najbardziej wymagających graczy, z uwagi na relatywnie niską jak na obecne czasy rozdzielczość (1080p) i częstotliwość odświeżania (75Hz), a także kilka pomniejszych opisanych w tym artykule bolączek.
Nie oznacza to jednak wcale, że trzeba ten monitor od razu przekreślać. Jeśli zależy nam na monitorze atrakcyjnym wizualnie, z żywymi, ładnymi kolorami i o sporym rozmiarze, a do tego w relatywnie niewielkiej cenie, warto się nad tym produktem zastanowić. To dobry wybór do pracy zdalnej i przeglądania Internetu, a nawet i w grach nieźle się sprawdzi, jeśli ktoś nie jest bardzo wybredny.
Są tacy gracze, dla których 144Hz to absolutne minimum, ale w naszym odczuciu nawet 60Hz, czy w tym przypadku 75Hz, jest jak najbardziej akceptowalne i nie niszczy odczuć z rozgrywki. Nie możemy więc powiedzieć, abyśmy byli Nitro VG270 niezadowoleni, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że jest to monitor dość budżetowy.
Warto wspomnieć, że za około 1450 złotych można zakupić monitor Acer Nitro VG270UPBMIIPX, który wygląda praktycznie identycznie jak recenzowany przez nas model, ale wyróżnia się kilkoma istotnymi aspektami. Chodzi tutaj m.in. o częstotliwość odświeżania 144Hz i rozdzielczość 1440p WQHD. Jeśli więc komuś spodobał się recenzowany monitor, ale jednak wolałby lepsze parametry, to może być dla niego ciekawa propozycja.
WARTO PRZECZYTAĆ: