Styl rodem z lat 90. powrócił do ubioru, więc czemu nie zastosować go także w elektronice? Pomyśleli tak najwyraźniej projektanci głośnika Sharp PS-919, określanego przez firmę jako Party Speaker System.
Efektem było stworzenie przenośnego, bezprzewodowego (i podświetlanego) głośnika o nietypowym wyglądzie, który przeznaczony jest przede wszystkim na imprezy, ale nie tylko. Obecnie o imprezy trudno, natomiast PS-919 może pomóc rozruszać nawet posiadówki w małym gronie.
Głośnik Sharp PS-919 – specyfikacja
Sharp PS-919 dostępny jest w ogromie polskich sklepów z elektroniką, więc znalezienie go nie powinno być większym problemem. Jego specyfikacja jest następująca:
- Moc znamionowa RMS [W]: 130
- Typ kolumn: 1 x 4-calowy głośnik niskotonowy, 2 x 2-calowy głośnik wysokotonowy
- Wbudowana bateria: tak
- Obsługiwane formaty audio: MP3, WAV
- Wejścia: USB, AUX
- Łączność bezprzewodowa: Bluetooth 5.0
- Wymiary: 220 mm x 220 mm
- Waga: 2,7 kilograma
- Super Bass
- True Wireless Stereo (TWS) przy połączeniu dwóch głośników.
Cena jednego głośnika Sharp PS-919 to około 499 złotych. Zakup drugiego pozwoli łatwo połączyć urządzenia ze sobą, aby otrzymać wspomniany powyżej efekt True Wireless Stereo, czyli prawdziwie bezprzewodowego stereo.
Można słuchać za jego pomocą muzyki bezprzewodowo ze smartfona, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy pomocy wejścia USB podłączyć do niego pendrive, czy też dzięki wejściu AUX – telefon bądź bardziej egzotyczne urządzenia, jak odtwarzacz MP3 czy starożytny już Walkman.
Warto wspomnieć, że głośnik komunikuje się głosowo z użytkownikiem. Niestety tylko po angielsku, natomiast komunikaty typu “Powering down” czy “Bluetooth connected” raczej i tak zostaną bez większego problemu zrozumiane.
Rzecz najważniejsza – jak to gra?
Z nieznanej przyczyny część sklepów internetowych wskazuje w swoich specyfikacjach, że PS-919 wyposażony jest w łącznie cztery głośniki – dwa niskotonowe i dwa wysokotonowe, w rzeczywistości jednak mamy do czynienia z dwoma dwucalowymi niskotonowymi i jednym czterocalowym wysokotonowym. Niskotonowe odznaczają się mocą 18W, zaś wysokotonowy – 36W.
Głośnik gra naprawdę czysto i, jak na swoją cenę, brzmi nieźle. Jest to głośnik reklamowany jako imprezowy, więc można na starcie obawiać się silnego “umca umca”, którego nie każdy jest fanem, nawet na imprezach. W zasadzie niepotrzebnie i antyfani basów, czy też osoby, dla których nie są one szczególnie ważne, powinni być z tego głośnika zadowoleni. W Sharpie PS-919 mamy do czynienia z trzema trybami basu, a w zasadzie zwykłym działaniem głośnika i dwoma trybami dodatkowymi – basem po prostu podbitym i trybem 3D, mającym stworzyć efekt przestrzenny.
Bez włączania trybów dodatkowych basy będą naprawdę bardzo delikatne. Nie jest to samo w sobie wadą, ale warto mieć to na uwadze. Zwłaszcza, że nawet dwa rzeczone tryby nie podbiją ich do ogromnych poziomów. Różnica będzie słyszalna, ale nie spektakularna. Ponadto w trybie 3D Bass przy naprawdę wysokiej głośności może być, z uwagi na niewielkie zniekształcenie dźwięku, trudniej rozróżnić słowa piosenek, zwłaszcza tych bardziej dynamicznych (nie jest to na imprezie kluczowe, aczkolwiek warto o tym wspomnieć).
Właśnie – jak z głośnością? Przy takim bądź co bądź niedużym głośniku (więcej na temat rozmiaru przeczytacie później), ciężko oczekiwać cudów, ale jest naprawdę całkiem dobrze. Mała imprezka (np. na działce, w ogródku), nie mówiąc już o zwykłym spotkaniu w domu czy mieszkaniu, zostaną bez problemu obsłużone jednym głośnikiem, nawet nie na maksymalnej głośności, która przy niewielkiej odległości daje uszom popalić.
O ile nie przeszkadza nam wspomniane powyżej niewielkie zniekształcenie dźwięku, włączenie trybu 3D Bass pozwoli jeszcze głośność dość wyraźnie podbić. Jeśli jednak jesteśmy odpowiedzialni za udźwiękowienie większego spędu w plenerze, można pomyśleć o drugim głośniku i wspomnianym wcześniej prawdziwie bezprzewodowym audio.
Duża pojemność akumulatora pozwala na wiele godzin grania
Łączna pojemność PS-919 to 10 400 mAh, na co składają się cztery ogniwa litowo-jonowe o pojemności 2600 mAh każde. Sprawia to, że producent deklaruje dość długi czas działania na w pełni naładowanej baterii – w okolicach 14 godzin.
Jest to jak najbardziej wytrzymałość osiągalna, o ile oczywiście nie mamy przez ten cały czas maksymalnie podkręconego dźwięku i włączonego podświetlenia. Przy bardziej energożernym sposobie użytkowaniu bateria oczywiście szybciej się wyczerpie, ale wciąż będą przed nami liczne godziny grania i nawet na dłuższą imprezę można ten głośnik spokojnie zabrać bez ładowarki.
Mówiąc o ładowarce – co ciekawe, postawiono na bardziej klasyczne podejście (niewątpliwie sporą rolę odegrała tutaj wspomniana powyżej duża pojemność sprzętu) i możliwość zasilania przez zwykły zasilacz, a nie kabel USB i ładowarkę czy powerbank. Zasilacz dołączony jest do głośnika wraz z dwoma końcówkami – europejską (czyli tą stosowaną też w Polsce) i brytyjską. Za jego pomocą naładujemy sprzęt do pełna w około 4 godziny.
Wejście do zasilacza, a także wspomniane wcześniej wejścia USB i AUX, ukryte są za gumową i dość łatwą do zdjęcia, ale jednocześnie szczelną klapką, która jest połączona z obudową, co pozwoli uniknąć jej zgubienia.
Bluetooth daje radę nawet do 30 metrów
Sharp PS-919 łączymy z telefonem za pomocą Bluetooth 5.0. Parowanie jest bardzo szybkie, a sprzęty nie miały żadnego problemu ze znalezieniem siebie nawzajem. Nie ma natomiast, a przynajmniej my jej nie znaleźliśmy, dedykowanej aplikacji do głośnika, która pozwalałaby na przykład zdalnie zmieniać tryby podświetlenia. Smartfonem za to oczywiście możemy zmieniać głośność i aktualnie puszczane utwory.
Jak z zasięgiem Bluetootha? O ile dysponujemy smartfonem z Bluetoothem 5.0 (a pewnie większość osób takowym dysponuje), to możemy liczyć na nawet 30 metrów w plenerze. Oznacza to, że nawet przy większej imprezie plenerowej osoba ze smartfonem podłączonym do głośnika nie musi zostawiać go koło sprzętu, a może spokojnie poruszać się po okolicy, bez obawy, że nagle głośnik się rozłączy.
Kiedy pojawiają się jakieś przeszkody, zasięg nieco zmaleje, ale wciąż nie jest źle. W domu czy mieszkaniu przy pięciu ścianach między smartfonem czy głośnikiem może być ciężko, ale jedna czy dwie nie będą stanowić szczególnego problemu.
Design nie jest dla każdego, ale fanów tego stylu zachwyci
Sprzęt elektroniczny ma przede wszystkim dobrze działać – to fakt. W przypadku głośników, konkretnie powinien świetnie grać. Ludzie to jednak w dużej mierze wzrokowcy, a kiedy mówimy o głośniku imprezowym, tym bardziej wygląd zaczyna także mieć wrażenie. Jak wspomnieliśmy na początku (i jak zapewne zauważyliście już ze zdjęć), projektanci Sharp PS-919 ewidentnie zainspirowali się latami 90., znanymi między innymi z szalonych imprez.
W nasze ręce trafiła wersja biała. W sprzedaży jest też wersja czarna, której na żywo nie widzieliśmy, ale w naszym odczuciu biel jest lepszym wyborem. Daje ona bardziej nietypowy i wyróżniający się z tłumu efekt. Chociaż oczywiście, jeśli kogoś zainteresuje specyfikacja tego sprzętu, ale woli bardziej stonowaną i nierzucającą się w oczy stylistykę, to wersja czarna może być dla niego bardziej odpowiednia.
Większość głośnika jest biała, natomiast zastosowano także czerwone akcenty (m.in. po bokach i na logo). Zdecydowano się na dość dużą (i solidną) metalową maskownicę, nie mogło także zabraknąć wygodnej rączki do przenoszenia, która podkreśla fakt, że mamy do czynienia ze sprzętem przenośnyn. Faktycznie umożliwia ona szybkie i bezproblemowe przenoszenie głośnika, natomiast więcej o wadze, rozmiarze i łatwości transportu będzie w dalszej części recenzji. Tymczasem warto też wspomnieć o niewielkich gumowych nóżkach, zapewniających stabilność sprzętu, a także… gwincie na statyw.
Osoby obawiające się bieli z powodu łatwości brudzenia uspokajamy – większą część korpusu, włącznie z zewnętrzną częścią rączki (wewnątrz jest niematowy czerwony plastik), stworzono z chropowatego, miłego w dotyku materiału. Nie zostają na nim na przykład łatwo widoczne ślady spoconych placów, a czyszczenie małych plamek jest łatwe, szybkie i bezproblemowe. Jest to istotne, ponieważ mówimy tu o przenośnym głośniku imprezowym, który nieraz może się zabrudzić, czy to w domu, czy w plenerze.
Sharp PS-919 to głośnik przenośny, ale bez kompromisów
Jak już wspomnieliśmy na początku w specyfikacji głośnika, Sharp PS-919 ma wymiary 220 mm x 220 mm i wagę około 2,7 kilograma. Nie jest to z pewnością sprzęt, który zmieścimy do kieszeni, do niektórych małych plecaków też niekoniecznie wejdzie, więc nie na wszystkie okazje się sprawdzi, ale, jeśli szukamy głośnika jednocześnie przenośnego, jak i potężnego, ten model jest warty zainteresowania. Posiadając samochód, zabierzemy go szybko i łatwo na imprezę czy inny wymagający muzyki spęd.
Rozmiar nie jest na tyle duży, aby poważnie utrudnić znalezienie miejsca na jego postawienie czy przenoszenie go na niewielkie odległości z jednej lokalizacji do drugiej, kiedy już znajdziemy się na imprezie. Bardzo pomocna jest w tym wspomniana już wcześniej wygodna rączka. Jeśli zaś chodzi o wagę, to chociaż niemal 3 kilogramy mogą wydawać się dość sporym ciężarem, to w zasadzie w ogóle tego przy przenoszeniu nie czuć. Ciężar jest dość równomiernie rozłożony na cały sprzęt, a obecność rączki też robi swoje.
Podświetlenie wygląda świetnie i nadaje klimatu
Czy moglibyśmy mówić o głośniku imprezowym, zwłaszcza takim o stylistyce lat 90., bez szalonego podświetlenia? Absolutnie nie, jednak tutaj takiego problemu nie będzie, ponieważ Sharp PS-919 jest oczywiście w podświetlenie wyposażony. Działa ono w kilku trybach – tęczy, pojedynczo zmieniających się kolorów, a także swoistego SOS. Najlepiej i najbardziej imprezowo prezentuje się naszym zdaniem opcja pierwsza, ale każda powinna się sprawdzić.
Podświetlenie umieszczone jest za maskownicą, natomiast sporego rozmiary otwory sprawiają, że nie jest to szczególną przeszkodą. Kiedy jest ono włączone, głośnik wygląda bardzo dobrze i rzuca się w oczy, zarówno, kiedy brzdąka sobie w domu, jak i na przykład na domówce czy grillu w plenerze.
Jest ono wyraźne i płynne, natomiast jeśli ktoś go sobie nie życzy (ponieważ na przykład chce oszczędzać baterię, nie chce świecić po nocy czy po prostu nie lubi podświetlenia), można je szybko wyłączyć kilkoma kliknięciami przycisku na obudowie.
Głośnik Sharp PS-919 – podsumowanie
PS-919 to ciekawy sprzęt, który szczególnie dobrze sprawdzi się na małych i średnich imprezach, zarówno w plenerze, jak i we wnętrzach. Można docenić jego imprezową, przywodzącą na myśl lata 90. stylistykę i solidną jakość wykonania.
Na plus zaliczyliśmy także wytrzymałą baterię i różnorodne metody korzystania z urządzenia – przez USB, AUX czy połączenie Bluetooth o dość sporym zasięgu. Niekoniecznie jest to jednak głośnik dla fanów mocnych basów.
WARTO PRZECZYTAĆ: