Gdy wiele lat temu Bluetooth wchodził na rynek, obiecywano sobie wiele, jednak ten nie był aż taką rewolucją. Co prawda bluetooth był wciąż obecny w naszym życiu, jednak został oddelegowany do pełnienia mało znaczącej roli w niektórych pilotach lub kurzył się w telefonach.
Z tego artykułu dowiecie się:
- Różnice Bluetooth 4.2 vs 5.2.
- Czy Bluetooth 5.0 jest kompatybilny z 4.0?
- Różnice między Bluetooth 5.2 vs 5.0.
- Co nowego wprowadza Bluetooth 5.2?
- Czym jest Bluetooth?
- Jak połączyć telefon z komputerem przez Bluetooth?
Bluetooth 4.0 vs 5.0
To zmieniło się dopiero w ostatnich latach wraz z wejściem w życie nowszych i lepszych wersji. Dopiero wersja Bluetooth 4.0 pozwoliła na to, żeby komfortowo używać go do transmisji dźwięku. Słuchanie muzyki dzięki słuchawkom bezprzewodowym to była właśnie ta potrzebna funkcjonalność, żeby bluetooth zajął należne mu miejsce w szeregu nowinek technicznych.
Jeśli mieliście okazję korzystać z pary słuchawki + telefon z Bluetooth 4.0 to z własnego doświadczenia wiecie, że było tam jeszcze sporo do poprawy. Stąd nawet późniejszy Bluetooth 4.2 vs 5.0 wypada po prostu blado. Bluetooth 5.0 to nie tylko wersja nowsza, to wersja lepsza we wszystkim. W dodatku szybko rozprzestrzenił się po urządzeniach i w tym momencie każde nowe urządzenie na rynku będzie mieć właśnie ten moduł Bluetooth.
Bluetooth 5.0 vs 4.2 – porównanie
Bluetooth 5.0 jako nowszy jest oczywiście lepszy, ale jak powszechnie wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach. Jeżeli interesuje was np. Bluetooth 5.0 zasięg lub czy Bluetooth 5.0 jest kompatybilny z 4.0, odpowiedzi znajdziecie poniżej.
Prędkość
To być może najważniejsza cecha, a na pewno najbardziej zauważalna. Bluetooth 5.0 vs 4.2 jest wiele szybszy, osiąga aż czterokrotnie większą prędkość niż poprzednik. To pozwala podłączonym urządzeniom na komunikację w dużo szybszym tempie. Bluetooth 5.0 pozwala na wymianę danych na poziomie 50 Mb/s dla normalnych urządzeń i 2Mb/s dla urządzeń pokroju smartwatchy i opasek sportowych.
Bluetooth 5.0 zasięg
Zasięg w nowszym Bluetoothie jest dużo większy i pozwala na dużo stabilniejsze połączenie na większe odległości. Dobrym przykładem na to są głośniki rozmieszczone po domu dzięki Bluetooth 5.0. Zasięg na to pozwala, głośniki odbiorą dźwięk z innego pomieszczenia. Świetne do wszelkich nowoczesnych zestawów kina domowego. Wyobrażacie sobie ile kabli i pracy to redukuje?
Zdolność do przekazywania danych
Bluetooth 5.0 pozwala na jednoczesny przesył dużo większych pakietów danych, czyli na przekazanie dużo większej ilości danych podczas jednej transmisji. Możliwość przesyłu i odebrania większej ilości danych pozwala na użycie bardziej wydajnych aplikacji.
Wydajność energetyczna
Wydajność energetyczna została poprawiona między Bluetooth 5.0 vs 4.2. To oznacza, że zredukowany został pobór mocy z baterii, czyniąc Bluetooth 5.0 technologią bardziej przyjazną środowisku.
Zredukowanie zużycia baterii to dobra informacja dla urządzeń, które mają duże wymagania w tym zakresie, jak np. smart opaski lub bezprzewodowe słuchawki i inne urządzenia, wymagające ciągłego podłączenia do Bluetooth 5.0.
Czy bluetooth 5.0 jest kompatybilny z 4.0?
Tak! Bluetooth 5.0 jest kompatybilny z 4.0, aczkolwiek urządzenia ze starszymi odbiornikami nie będą obsługiwać pewnych funkcji. Podobnie to starszy odbiornik “nadaje” maksymalne prędkości, tak więc Bluetooth 5.0 będzie “ograniczony” mocą 4.0. Teraz już wiecie, czy Bluetooth 5.0 jest kompatybilny z 4.0!
Bluetooth 5.2 vs 5.0 – co nowego?
Bluetooth 5.2 to nowsza wersja Bluetooth 5.0. Ta dopiero wchodzi na salony, chociaż jej specyfikacja została opublikowana ostatniego dnia 2019 roku (dla porównania: bluetooth 5.0 to 5-6.12.2016 r). Pomiędzy obiema wersjami jest wyraźny przeskok jakościowy, chociaż Bluetooth 5.2 nie jest jeszcze zbyt często spotykany w urządzeniach w porównaniu do Bluetooth 5.0.
Prędkość
Bluetooth 5.2 oferuje prędkość przesyłu ponad dwukrotnie większą niż Bluetooth 5.1.
Bluetooth 5.2 zasięg
Zasięg Bluetooth 5.2 to aż 400 metrów! Dzięki temu powinniście nie tylko pokryć cały swój dom i teren. Zasięg Bluetooth 5.2 powinien nadać się do pokrycia głośników w klubach.
Możliwość podłączenia dwóch urządzeń jednocześnie
To chyba największa zmiana, która może być argumentem za użyciem Bluetooth 5.2 w warunkach domowych. Podłączenie dwóch urządzeń naraz to np. dwie osoby oglądające film na jednym telefonie, każda ze swoją parą słuchawek! Z drugiej strony można jednocześnie podłączyć pada i słuchawki dla przyjemniejszej gry solo.
Czy warto zmienić Bluetooth 5.0 na 5.2?
To zależy od waszych potrzeb i budżetu. Historia pokazuje, że dopóki odbiorniki bluetooth nie wejdą do użycia w smartfonach, nie są zbyt powszechne, a to może powodować duże koszty. Standard Bluetooth 5.0 ma już prawie ponad 6 lat, a dopiero zaczyna być powszechnie popularny. Jeśli wasze urządzenia nie obsługują jeszcze Bluetooth 5.0, to na pewno warto, aby przy wymianie celować w sprzęt, który ma taką funkcję.
Bluetooth 5.2 jest sporo młodszy, a co za tym idzie, potrzebuje jeszcze kilku lat, żeby zająć miejsce Bluetooth 5.0. O ile nie macie konkretnych potrzeb i środków finansowych, raczej nie ma potrzeby zmieniać Bluetooth 5.0 na 5.2.
Czym jest Bluetooth?
Bluetooth to standard technologii bezprzewodowej wykorzystywany do wymiany danych pomiędzy urządzeniami stacjonarnymi i mobilnymi na niewielkich odległościach przy użyciu fal radiowych UHF o małej długości w przemysłowych, naukowych i medycznych pasmach radiowych. Pierwotnie został pomyślany jako bezprzewodowa alternatywa dla kabli do transmisji danych.
Jak połączyć telefon z komputerem przez Bluetooth?
Nie bez powodu we wstępie do artykułu wspomniałem, że Bluetooth potrzebował trochę czasu, żeby zaprezentować swoje możliwości. Komputery stacjonarne wciąż nie mają domyślnie wbudowanego modułu Bluetooth. Ten jest tylko w płytach głównych z wyższej półki. Czemu tak się dzieje? Ciężko powiedzieć.
W takim razie jak połączyć telefon z komputerem przez bluetooth? Musicie dokupić adapter Bluetooth. Nie jest to drogie urządzenie, chociaż jego cena będzie zależna od obsługiwanego standardu. Adapter Bluetooth 4.2 będzie kosztował grosze, adapter Bluetooth 5.0 będzie droższy. Sam adapter wygląda jak mała wtyczka USB, którą podłącza się do komputera dokładnie przez to wejście.
Adapter Bluetooth jest potrzebny tylko w przypadku komputerów stacjonarnych. Laptopy, podobnie jak smartfony, mają odbiornik bluetooth w standardzie.
Bluetooth 5.0 vs 4.2 – podsumowanie
Bluetooth to jedna z tych technologii, która pozwala w logiczny sposób określić, co jest dla nas lepsze. Widzimy to, nie tylko porównując Bluetooth 4.2 vs 5.0, ale również spoglądając na jeszcze nowszą wersję – 5.2. W pierwszym przypadku możecie śmiało zdecydować się na upgrade.
W drugim przypadku to oczywiście wciąż upgrade, ale możliwości mogą już przekraczać wasze potrzeby. Przynajmniej na razie. Większe możliwości przesyłania przez bluetooth oznaczają w niedługim czasie sprzęty i aplikacje, które będą to wykorzystywać. Bluetooth to wynalazek genialny w swojej prostocie. Jak można odmówić zmniejszeniu ilości kabli i łączności bezprzewodowej swoich urządzeń dla lepszej synchronizacji? Nie wiem jak wy, ale ja nie mogę się doczekać!
WARTO PRZECZYTAĆ: