Przychodzimy do Was z kolejnym testem kamerki samochodowej. Tym razem jest to propozycja przede wszystkim dla bardziej wymagających użytkowników, ponieważ kamerka Xblitz Professional V3 Magnetic na papierze ma naprawdę sporo do zaoferowania.

Rozdzielczość 4K, moduł GPS, obsługa również przez aplikację, duży ekran do podglądu – to wszystko brzmi intrygująco, ale oczywiście najważniejsze jest, jak ten sprzęt będzie spisywał się w praktyce. Wszystkiego dowiecie się poniżej. Zapraszamy!

Xblitz Professional V3 Magnetic – specyfikacja

Specyfikacja kamerki Xblitz Professional V3 Magnetic prezentuje się następująco:

  • Procesor: Nt96670
  • Rozdzielczość nagrywania: max. 4K
  • Sensor: SONY IMX 415
  • Obiektyw: 6G+IR
  • Kąt widzenia: 150 stopni
  • Wymiar: 50x90x41mm
  • Waga: 96g (bez uchwytu)
  • Pamięć: karty micro SD do 256GB klasy 10
  • Format zapisu: MP4 H.265
  • Zasilanie: 5V.

W skład zestawu poza samą kamerką wchodzi zapasowa taśma 3M, uchwyt, adapter USB do kart microSD, instrukcja obsługi oraz zasilacz.

Kamerka samochodowa Xblitz Professional V3 Magnetic – cena

Kamerkę Xblitz Professional V3 Magnetic można zakupić za około 500-600 złotych w zależności od sklepu. Udzielana jest na nią 24-miesięczna gwarancja.

Szybki i bezproblemowy montaż

Do kamerki dołączony jest uchwyt, a na niego z kolei naklejona jest naklejka samoprzylepna, która pozwala przykleić urządzenie do preferowanego miejsca. Uchwyt trzyma się kamerki za pomocą, jak wskazuje sama nazwa urządzenia, dość silnego magnesu.

uchwyt magnetyczny

Oznacza to, że bez problemu można ręką odczepić urządzenie od uchwytu, ale samo z siebie nie powinno odpaść (my takiej sytuacji nie napotkaliśmy). Tę część uchwytu, na której jest naklejka, można odginać w przód i tył (ale nie na boki), aby uzyskać optymalne położenie urządzenia.

przod xblitz professional

Warto wspomnieć, że w przeciwieństwie do niektórych innych kamerek, dołączony do zestawu zasilacz do V3 nie jest zakończony wtyczką USB, którą wkłada się do osobnej ładowarki samochodowej, a przewodem wbudowanym na stałe w ładowarkę. Na pocieszenie można dodać, że kabel ten jest naprawdę długi.

ladowarka

Jakość wykonania na najwyższym poziomie

Xblitz Professional V3 Magnetic jest kamerką dość niewielkich rozmiarów (41mm grubości, 90mm szerokości i 50mm wysokości), ale jednocześnie bardzo solidną. Nie ma tu mowy o tanim, byle jakim chińskim plastiku czy trzeszczących, nie do końca spasowanych elementach. Obudowa koloru czarnego wygląda świetnie, a do tego jest bardzo gładka i miła w dotyku.

menu

Od strony kierowcy umieszczono dość duży, zwłaszcza jak na rozmiar samej kamerki, 3-calowy ekran LCD. Wyświetla on wyraźny i żywy obraz – nie tylko menu ustawień, ale też podgląd z nagrywanego obrazu. Na lewym boku korpusu umieszczono cztery przyciski i jest to w naszym odczuciu dobra opcja. Kilkucalowe ekrany są mimo wszystko za małe, żeby wygodnie się na nich sterowało dotykiem, zwłaszcza podczas jazdy. Fizyczne przyciski to bezpieczniejsza opcja.

przyciski boczne

Jeden przycisk odpowiada za włączanie i wyłączanie menu, drugi pozwala przesuwać się do góry w ustawieniach (służy też do ochrony pliku przed nadpisaniem w trakcie nagrywania), trzeci przesuwa w dół i włącza/wyłącza nagrywanie dźwięku, a ostatni, czyli przycisk OK, zatwierdza wybranie danej opcji. Przyciski są dość grube, ale znajdują się w delikatnej wnęce w korpusie urządzenia, przez co nie wystają bardzo mocno poza obudowę.

Na dole znajdziemy port miniUSB i AV, a także włącznik.

v3 magnetic porty

U góry z kolei port na kartę microSD.

wejscie microsd

Miejsce do mocowania uchwytu znajduje się z przodu, obok obiektywu. Uchwyt składa się z dwóch części – jednej, która łączy się z kamerką i drugiej z naklejką, którą przykleja się do wybranego miejsca.

Warto wspomnieć, że na boku uchwytu znajduje się port miniUSB, więc zasilanie można podłączyć także w tym miejscu. Dodatkowo, właśnie w uchwycie znajduje się moduł GPS, jeśli więc chcemy korzystać z możliwości śledzenia lokalizacji i prędkości, musimy mieć kamerkę połączoną cały czas z tym właśnie uchwytem.

Jakość nagrań – świetna

Kamerka Xblitz Professional V3 Magnetic wykorzystuje sensor Sony IMX 415 i obiektyw z 6 szklanymi soczewkami, pozwalającymi na nagrywanie w maksymalnej rozdzielczości 4K (3840 x 2160 pikseli) w 30 klatkach na sekundę (można też w ustawieniach przejść na niższą rozdzielczość, jeśli ma się taką ochotę).

obiektyw

Na uwagę zasługuje szeroki kąt widzenia, a mianowicie 150 stopni – pozwala on zarejestrować wszystko, co dzieje się przed samochodem.

Jakość nagrań jest naprawdę bardzo dobra, zarówno w dzień, jak i w nocy. Nie występują żadne zniekształcenia i szumy, nie ma problemu z odczytywaniem tablic rejestracyjnych innych pojazdów, również przy gorszym oświetleniu (może z wyjątkiem pojazdów nadjeżdżających z naprzeciwka z dużą prędkością).

Świetną robotę robi tutaj technologia WDR (Wide Dynamic Range), odpowiadająca za rejestrowanie szerszego zakresu oświetlenia. Nawet przy deszczu i ogółem ciężkich warunkach na drodze obraz jest bardzo ostry – w tej kategorii cenowej wyniki tej kamerki są jak najbardziej zadowalające.

Sporo użytecznych funkcji

Xblitz Professional V3 Magnetic ma funkcję nagrywania w pętli, co oznacza, że po pewnym czasie stare nagrania są nadpisywane nowymi – w ten sposób nie skończy się miejsce na karcie pamięci. Jednocześnie jest też G-sensor, który wykrywa wstrząsy i sprawia, że nagranie sprzed momentu wypadku nie jest nadpisywane, a zapisywane w specjalnym, zabezpieczonym folderze, oddzielonym od zwykłych nagrań.

Wbudowano także obsługę Wi-Fi, za pomocą którego smartfon łączy się z telefonem – jest to obecnie dość standardowe rozwiązanie w kamerkach samochodowych. Ważnym dodatkiem jest moduł GPS, który pozwala na rejestrowanie przebytej trasy i prędkości.

Jak już wspomniano, umieszczono go w uchwycie (więc trzeba upewnić się, że na pewno dobrze włożono kamerkę w uchwyt, aby na pewno trasa została zarejestrowana). Wśród innych opcji można też wymienić ostrzeżenie kierowcy o zmęczeniu w przypadku zbyt długiej jazdy.

Jest też obsługa przez aplikację

Kamerkę Xblitz Professional V3 Magnetic można obsługiwać nie tylko za pomocą wbudowanego ekranu, ale też aplikacji na smartfony. Nazywa się ona Ucam i oferuje dość sporo opcji. Możliwe jest zarządzanie ustawieniami kamerki, a więc m.in. jakością wideo, nagrywaniem dźwięku, czułością G-sensora i nie tylko.

ucam menu

Można podglądać bieżący widok z kamery, a także gotowe nagrania, chociaż nie jest to zbyt wygodne. Trochę trzeba czekać, aż się wczytają, więc lepiej po prostu wyjąć na chwilę kartę microSD. Trzeba pochwalić producenta za dołączenie adaptera USB z wejście microSD, dzięki któremu nie powinno być problemu ze zrobieniem kopii zapasowej na karty na dowolnym laptopie czy komputerze.

ucam glowna

Dodatkowo, poza aplikacją na smartfony jest też dostępny na stronie Xblitza GPSPlayer. Jak wskazuje sama nazwa, za pomocą tego niewielkiego narzędzia można zobaczyć przebytą trasę, zarejestrowaną dzięki modułowi GPS. Szkoda, że nie ma takiej opcji aplikacja na urządzenia mobilne, ale dobrze, że jest chociaż wersja na komputery osobiste.

Recenzja Xblitz Professional V3 Magnetic – podsumowanie

Kamerka Xblitz Professional V3 Magnetic wyróżnia się już od pierwszego momentu, w którym ją zobaczymy, ponieważ jest po prostu bardzo estetyczna i solidnie wykonana. Wrażenie jakości premium potęguje dodatkowo przyjemny w dotyku materiał. Estetyka to jednak kwestia poboczna, a najważniejsze są oczywiście kwestie czysto techniczne.

Tutaj V3 również nie zawodzi. Prosty i trwały montaż (magnetyczny uchwyt to naprawdę świetna sprawa!), spora ilość przydatnych funkcji i łatwa obsługa, wysoka rozdzielczość i dobra jakość nagrań zarówno w dzień, jak i w nocy, w tym w ciężkich warunkach – to wszystko trzeba docenić.

Pewną wadą według nas jest słabo pomyślany zasilacz (lepszy byłby dwuczęściowy, z osobnym kablem i ładowarką), którego dodatkowo nie można zastąpić nieoryginalnym. Niezbyt szałowa jest także aplikacja mobilna. Jeśli te kwestie Wam nie przeszkadza, to śmiało możemy polecić ten model wymagającym użytkownikom.

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *