Rejestracja karty SIM to proces, z którym spotkały się w ostatnich latach zapewne miliony osób. Jeśli jednak ktoś od dawna nie zmieniał numeru i dotychczas korzystał jedynie z numeru telefonu na abonament, może mu jedynie świtać, że coś takiego istnieje, a niekoniecznie, czy i jak to zrobić. Jest to luka w wiedzy, którą zdecydowanie warto uzupełnić.
Poniżej w pierwszej kolejności odpowiemy, czy rejestracja karty SIM jest aktualnie obowiązkowa w Polsce (w innych krajach bywa z tym różnie, w niektórych jest, w innych zaś nie). Następnie wyjaśnimy, jak można zarejestrować kartę, gdzie i co trzeba przygotować, żeby ten proces przebiegł bez problemu. Mamy nadzieję, że zebrane informacje okażą się dla Was przydatne!
Czy rejestracja karty SIM jest obowiązkowa?
Swego czasu, jeśli ktoś nie wykupił numeru na abonament, tylko na kartę, to zweryfikowanie, do kogo należy dana karta SIM było nieco złożone. Teraz wygląda to zupełnie inaczej.
Od 2016 roku rejestracja karty SIM jest w Polsce obowiązkowa dla wszystkich. Obowiązek zarejestrowania numeru telefonicznego ma związek z ustawą antyterrorystyczną, która weszła w życie 25 lipca 2016. Uznano bowiem, że możliwość relatywnie anonimowego korzystania z telefonów jest pomocna dla terrorystów.
Nie ma tutaj znaczenia, na jaką usługę ktoś się zdecydował (abonament, karta, czy też coraz popularniejsze obecnie usługi typu flex). Przed 2016 rokiem w Polsce funkcjonowały zapewne miliony kart SIM działających nie na zasadzie abonamentu, a kart przedpłaconych.
Co z nimi? Ich właściciele mieli obowiązek zarejestrowania ich do 1 lutego 2017 roku. W teorii w Polsce nie powinno być więc obecnie żadnych niezarejestrowanych numerów, czy to nowych, czy starych.
Oczywiście, wciąż można kupić w sklepach bez wypełniania żadnych dodatkowych formalności tzw. startery, ale numer nie będzie aktywny, dopóki nie zostanie zarejestrowany.
Gdzie i jak zarejestrować kartę SIM?
Wiemy już, że od rejestracji karty SIM zasadniczo nie da się uciec. Jest to delikatnie uciążliwe, ale konieczne. Można więc zapytać, gdzie należy się udać, żeby kartę zarejestrować – w końcu, jeśli kupimy starter np. w supermarkecie, niekoniecznie będziemy mogli od razu go aktywować.
Kartę SIM można zarejestrować w następujących miejscach:
- w placówce Poczty Polskiej (w niektórych przypadkach również u listonosza)
- w punkcie obsługi klienta danej sieci
- przez Internet
- w niektórych salonach prasowych i sklepach.
Rejestracja karty SIM online przebiega za pomocą bankowości internetowej. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę, że nie każdy bank taką opcję oferuje, a nawet jeśli, to niekoniecznie możliwa będzie aktywacja numeru z dowolnej sieci, a często tylko z tych największych.
Jak zarejestrować kartę SIM?
Rejestracja SIM jest więc konieczna i możliwa w wielu miejscach. Tylko jak zarejestrować kartę SIM? To naprawdę proste. Wystarczy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:
- Kup kartę SIM.
- Udaj się do autoryzowanego punktu rejestracji kart SIM lub poszukaj takiej opcji w swojej bankowości internetowej.
- Podaj dane swoje i karty SIM, a następnie potwierdź swoją tożsamość (np. poprzez okazanie dowodu osobistego).
Po prawidłowej aktywacji numeru powinien na niego przyjść SMS z odpowiednią informacją. Poprawnie zarejestrowany numer można też poznać po tym, że da się z niego wykonywać połączenia – w przypadku niezarejestrowanych kart SIM nie ma takiej możliwości.
Uwaga: powyższa instrukcja dotyczy kart SIM przedpłaconych (prepaid), czyli tzw. “na kartę”. W przypadku numerów na abonament, od razu przy zawieraniu umowy państwu przekazywane są odpowiednie dane, więc nie trzeba takich kart SIM jeszcze osobno rejestrować/aktywować.
Co trzeba przygotować do rejestracji karty SIM?
Jeśli pójdziemy do którejś ze wspomnianych lokalizacji z pustymi rękami, możemy nie załatwić tego, na czym nam zależy. Rejestracja karty SIM wymaga bowiem pewnych dokumentów, tak, aby na pewno numer został przypisany do odpowiedniej osoby.
Łatwo bowiem wyobrazić sobie sytuację, w której ktoś rejestruje kartę SIM na nazwisko kogoś innego, a następnie wykorzystuje ją do niecnych celów.
To, jakie dokumenty i informacje będą potrzebne, zależy od statusu prawnego podmiotu, który chce dokonać rejestracji. Dokładniej mówiąc, do zarejestrowania numeru numeru telefonu trzeba przygotować:
- dla osób fizycznych (obywateli Polski) – potrzebny będzie dokument tożsamości (dowód, paszport), a kluczowe dane to imię i nazwisko, PESEL oraz numer i seria dowodu osobistego
- dla osób fizycznych (obywateli UE) – dokument tożsamości, imię i nazwisko, dane dokumentu tożsamości
- dla osób fizycznych spoza UE (w tym z Wielkiej Brytanii) – dokument tożsamości, imię i nazwisko, dane Karty Pobytu lub innego podobnego dokumentu
- dla firm – numery NIP/REGON/KRS firmy, dokumenty rejestrowe potwierdzające podany numer.
Jak widać, nie jest tego bardzo dużo. Tak naprawdę trzeba pamiętać jedynie, aby mieć przy sobie dokument tożsamości (w przypadku firm sytuacja jest nieco bardziej złożona).
Rejestracja karty SIM – podsumowanie
Rejestracja karty SIM to dla niektórych uciążliwy obowiązek. Kiedyś wystarczyło kupić starter w sklepie, włożyć kartę SIM i już można było legalnie i bezproblemowo dzwonić – teraz sprawa jest bardziej skomplikowana i wymaga dopełnienia dodatkowych formalności. Trzeba jednak się z tym pogodzić, ponieważ jest bardzo mało prawdopodobne, aby sytuacja kiedyś się zmieniła. Obowiązkowa rejestracja kart SIM zapewne pozostanie z nami już na stałe.
Na szczęście obecnie jest wiele sposobów na to, jak można ją przeprowadzić. W punkcie obsługi operatora, na poczcie, poprzez bankowość mobilną. Każdy więc powinien być w stanie znaleźć rozwiązanie optymalne dla siebie. Tymczasem zapraszamy Was do zapoznania się również z artykułami na temat tego, jak usunąć PIN z karty SIM oraz jak działa karta e-SIM (coraz popularniejsza w naszym kraju). Dajcie znać w komentarzach, jeśli macie jakieś sugestie co do kolejnych materiałów!
WARTO PRZECZYTAĆ: