Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Coraz więcej osób kupuje wielkogabarytowe telewizory, które trzeba gdzieś ulokować. Nie każdy ma ochotę stawiać swój model na meblach, bojąc się o ich zarysowanie lub po prostu zabranie dodatkowej przestrzeni na postawienie innych rzeczy.

Telewizor powinien być zamontowany w takim miejscu, aby był również ozdobą salonu czy sypialni. Niekoniecznie musi być postawiony na meblu. Równie dobrze można go zawiesić na ścianie a nawet na suficie. Do tego potrzebne są uchwyty do telewizora, które dobrze zabezpieczą go przed ewentualnym upadnięciem.

Czy warto zamontować telewizor na ścianie?

Wielu użytkowników telewizorów decyduje się na ich montaż na ścianie, zwłaszcza ze względów estetycznych. Projektują dla niego specjalne miejsce, aby móc oglądać ulubione filmy i seriale zachowując jeszcze wyższy komfort. Uchwyty ścienne do telewizora są różnorodne – stabilne lub labilne, czyli takie, które pozwalają zróżnicowane położenie telewizora.

Użytkownicy telewizorów decydują się na zamontowanie ich na ścianie, ponieważ takie pomieszczenie prezentuje się bardziej nowocześnie, zwłaszcza jeśli zakupiliśmy telewizor o dużej przekątnej. Stojak, na którym miałby stanąć telewizor zabiera więcej miejsca i nie prezentuje się tak dobrze, jak model ścienny.

Posiadając dzieci również trzeba wziąć pod uwagę, że telewizor stojący na stojaku może w każdej chwili ulec wypadkowi. Jeżeli jednak umieści się go na ścianie, o wypadek nie będzie trzeba się martwić. 

Na jaki uchwyt do telewizora warto się zdecydować?

Uchwyty na ścianę do telewizora są bardzo zróżnicowane, dlatego trzeba podejść do tego zakup możliwie najrozważniej. W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę:

 • Jaki rozmiar ma dany model telewizora.
 • Ile wynosi jego waga – chodzi głównie o obciążenie uchwytu, ale i ściany. Oferowane uchwyty ścienne do telewizorów dopuszczają różną wagę. Niektóre pozwalają na zamontowanie telewizora o wadze do 20 kg a inne do 50 kg. Jeżeli chcesz do telewizora dokupić jakiś dodatkowy sprzęt np. soundbar, wówczas musisz doliczyć również wagę tego sprzętu.
 • Czy telewizor wyposażony jest w standard VESA, choć powinno tak być, ponieważ trzymają się tego wszyscy producenci telewizorów.
 • Odległość od ściany – ten aspekt jest równie ważny. Część osób wychodzi z założenia, że im mniejsza odległość od ściany tym lepiej. Jeśli jednak zdecydujesz się na uchwyt z dużą możliwością regulacji, to lepiej, aby telewizor nie był umieszczony zbyt blisko ściany.
 • Dodatkowe akcesoriauchwyty do powieszenia telewizora mogą być wyposażone w różne dodatkowe osprzęty. Z pewnością w zestawie nie powinno zabraknąć śrub do montażu. Czasem w instrukcji znajduje się również szablon, dzięki któremu łatwiej nam będzie wywiercić otwory w ścianie. Podczas wieszania uchwytu warto się jeszcze wyposażyć w poziomicę oraz zwijarkę przewodów. Dzięki temu zachowasz oczekiwaną estetykę w salonie.

uchwyt do telewizora

Standard VESA – co to takiego?

Standard VESA oznacza rozstaw śrub montażowych, które ulokowane są w tylnej części telewizora. Dzięki niemu wiadomo, jaki rozstaw śrub otworów montażowych powinien być wykorzystany w danym modelu telewizora.

Jeżeli producent zastosował standard VESA, wówczas określił go w opisie produktu lub w instrukcji. Oczywiście nie we wszystkich telewizorach standard ten będzie dostępny, dlatego wówczas należy samodzielnie wykonać pomiaru otworów, aby dobrze zawiesić telewizor.

Jakie parametry uchwytów do telewizorów są najczęstsze?

Najczęściej na rynku spotkasz się z uchwytami do telewizorów, takimi jak:

 •       VESA 75 x 75
 •       VESA 100 x 100
 •       VESA 200 x 100
 •       VESA 200 x 200
 •       VESA 300 x 300
 •       VESA 400 x 400
 •       VESA 600 x 400

Pierwsza z liczb mówi o rozstawie pomiędzy dolnym a górnym otworem. Druga określa rozstaw pomiędzy pierwszym otworem a ostatnim w jednym rzędzie. Ogólnie rzecz ujmując dane te określają szerokość i wysokość rozstawu otworów.

Jakie rodzaje uchwytów wyróżniamy?

Na rynku znajdziesz kilka modeli uchwytów do telewizora, dzięki czemu będziesz w stanie dopasować jeden z nich do swoich oczekiwań:

 • Ścienny – jeden z najczęściej wybieranych, głównie ze względu na cenę i łatwość obsługi. Wiesza się go po prostu na ścianę za pomocą śrub. Musi być do niej dobrze przytwierdzony, aby telewizor nie uległ wypadkowi. Uchwyty do telewizora na ścianę również różnią się ze względu na możliwość ustawienia telewizora.

Na rynku znajdziesz modele pozwalające na ustawienie sprzętu w jednej pozycji, inaczej są one nazywane uchwytami stałymi. Dostępne są również modele, które pozwalają regulować jego pozycję, inaczej nazywane są modelami ruchomymi. Bardziej zaawansowane modele wyposażone są w pilota, dzięki któremu można bezprzewodowo sterować pozycją telewizora.

uchwyt tv

Na rynku dostępne są również modele uchylne, które pozwalają regulować orientacją telewizora – góra-dół, prawa-lewa, a czasem nawet umożliwiają obracanie telewizora pod kątem 90 stopni do orientacji pionowej. Najlepiej sprawdzają się one w większych pomieszczeniach. Ostatnim typem uchwytu ściennego jest model narożnikowy, który sprawdza się w sytuacji, kiedy chcesz zamontować telewizor w kącie.

 • Sufitowy – w przypadku, gdy wiesz, że ściana w Twoim salonie nie jest wykonana ze zbyt mocnego materiału, możesz wyposażyć się w uchwyt sufitowy. Wieszanie ciężkiego telewizora na ścianie wykonanej z płyty gipsowo-kartonowej nie jest najlepszym pomysłem.
 • Biurkowy – czasem montuje się na nich mały telewizor, ale przeważnie służą do montowania monitorów. Instaluje się go do biurka za pomocą wkrętów. Należy jednak pamiętać, że tego typu uchwyty do telewizora posiadają pewne ograniczenia wagowe, dlatego docelowo powinno się na nich montować telewizory do 27 cali.

O czym pamiętać montując telewizor na ścianie?

Aby dobrze przeprowadzić montaż telewizora na ścianie, należy pamiętać o kilku ważnych aspektach:

 • Precyzji – nikt nie chce mieć krzywo zawieszonego telewizora. Nawet jeśli wydaje Ci się, że delikatne odchylenia poziomu będą niezauważalne, możesz ulec rozczarowaniu. Dlatego poziomica w dłoń!
 • Wytrzymałość ściany – zanim cokolwiek zawiesisz na ścianie, musisz być pewny, że wytrzyma ona dany ciężar. Jeśli ściana działowa wykonana jest z lichego surowca, to nie wieszaj na niej nic ciężkiego. Wówczas lepiej kupić uchwyt na sufit lub po prostu postawić telewizor na standardowym stojaku.
 • Sprawdź, czy w ścianie, na której chcesz powiesić telewizor, nie przebiegają jakiekolwiek przewody elektryczne.
 • Jeśli chcesz dokupić do telewizora jakiekolwiek dodatkowe sprzęty, najpierw zaplanuj dla nich miejsce i określ ich wagę, jeżeli również mają być zawieszone na ścianie.

Na jakie uchwyty do telewizora warto zwrócić uwagę?

Jeśli interesują Cię tylko uchwyty do telewizora wysokiej jakości, musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

 • Powinny być wykonany z jakościowych surowców – najlepiej sięgać po uchwyty do powieszenia telewizora wykonane z wysokiej jakości stali malowanej proszkowo, ponieważ materiał ten jest odporny na korozję i uszkodzenia mechaniczne.
 • Muszą być trwały – solidne i trwałe materiały nie będą podatne na zarysowania, dzięki czemu nie będziesz obawiać się o estetykę produktu.
 • Powinny zapewniać wygodny montaż – najlepiej, jeśli instrukcja jest intuicyjna w objaśnianiu poszczególnych etapów instalacji uchwytu. Warto również wybierać takie modele, które można szybko i łatwo zamontować.
 • Jeżeli wybierzesz uchwyt ruchomy, sprawdź, czy jest wyposażony w sprężynę gazową. Dzięki niej nie będzie trzeba używać dużej siły, aby przestawić telewizor do odpowiedniej pozycji.

uychwyty do telewizora przykład

Najlepszy uchwyt do telewizora – podsumowanie

Uchwyt do telewizora powinien być wybierany na podstawie własnych oczekiwań. Jednak z pewnością warto wziąć pod uwagę aspekty bezpieczeństwa i trwałości produktu. Telewizory nie należą do najtańszych rzeczy, dlatego warto przyjrzeć się uchwytowi, który docelowo wybierzesz.

Share:

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *