Miejscem, w którym można znaleźć telewizor jest najczęściej salon, jednak w wielu domach pojawia się także w innym pomieszczeniu – kuchni. Dzięki temu wygodniej jest chociażby oglądać programy śniadaniowe podczas spożywania tytułowego posiłku.

Pojawia się jednak pytanie, na co zwracać uwagę, wybierając telewizor do kuchni? Jaki powinien być? Czy dobre telewizory do kuchni są takie same, jak telewizory do salonu, czy jednak będzie trzeba spojrzeć na nie nieco inaczej? Doradzamy!

Jak duży powinien być telewizor w kuchni?

Kiedy mówimy “telewizor 24 cale” czy “telewizor 32 cale”, mamy na myśli telewizor o określonej przekątnej ekranu, podawanej tradycyjnie w calach (chociaż w specyfikacjach sprzętów zwykle znajdziemy także informację o przekątnych sprzętów wyrażoną w bardziej swojskich centymetrach).

Im większa przekątna ekranu, tym większy wyświetlacz. O ile przy wyborze TV do salonu zwykle kierujemy się tym, aby cali było jak najwięcej (z pewnymi ograniczeniami wynikającymi z ilości dostępnej przestrzeni i budżetu), tak w przypadku TV w kuchni sprawa wygląda nieco inaczej.

tv do kuchni

Kuchnie są na ogół znacznie mniejsze niż salony, a do tego podczas oglądania telewizji w tym pomieszczeniu nie skupiamy się aż tak na detalach obrazu, a bardziej na jedzeniu czy rozmowie z bliskimi. Stąd popularnym rozwiązaniem jest mały telewizor do kuchni, który nie zabierze zbyt dużo przestrzeni (i nie będzie kosztował krocia), a doskonale spełni swoją rolę.

Dobrą opcją będzie wspomniany już telewizor 24 cale, względnie 32 cale. Telewizor 40/55/60 cali to opcja dla najbardziej wymagających użytkowników, którzy dysponują dużą ilością miejsca w kuchni i zależy im na jak najlepszych wrażeniach wizualnych, niezależnie od tego, czy oglądają TV w salonie, czy właśnie w kuchni.

Podczas ustalania miejsca na telewizor w konkretnym pomieszczeniu warto pamiętać, że nie musi on stać na szafce czy stoliku. Obecnie większość telewizorów jest kompatybilna z technologią VESA, co oznacza, że można z łatwością zawiesić taki telewizor na ścianie przy pomocy odpowiedniego uchwytu. Należy jedynie sprawdzić w specyfikacji swojego urządzenia, z jakim standardem VESA jest ono zgodne (np. 50×50, 100×100) i kupić właściwy wieszak.

TV do kuchni – czy musi być “smart”?

Przez TV z funkcjami smart można rozumieć telewizor z Androidem, ale też innymi systemami operacyjnymi, np. Tizenem od Samsunga. Chodzi tutaj o urządzenie wyposażone w różnego typu “inteligentne” funkcje, jak chociażby dostęp do sieci czy serwisów streamingowych.

Telewizor z Internetem to nie absolutny must have w kuchni, ale mimo wszystko może się przydać. Zwłaszcza, jeśli ktoś nie jest fanem tradycyjnej telewizji i woli obejrzeć do śniadania kolejny odcinek ulubionego serialu w serwisie streamingowym.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że telewizor 32 cale smart TV będzie z reguły droższy od urządzenia o tej samej przekątnej ekranu, ale bez funkcjonalności inteligentnych (przy czym przekątna ekranu i funkcje smart TV to nie jedyne aspekty, które wpływają na cenę telewizora, duże znaczenie ma też inne kwestie, które zostaną szczegółowo omówione poniżej).

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując telewizor do kuchni?

Mały TV w kuchni nie różni się szczególnie od telewizora do salonu w innych kwestiach poza wielkością, a więc w obu przypadkach aspekty, na które warto zwracać uwagę będą dość podobne. Kluczowe parametry to więc:

  • rozdzielczość ekranu (w mniejszych telewizorach to zwykle 720p lub 1080p – warto postawić na wyższą, jako że gwarantuje ona ostrzejszy, wypełniony większą ilością detali obraz)
  • częstotliwość odświeżania ekranu (najczęściej 50 lub 60Hz – wyższa przydaje się głównie w telewizorach używanych do gier, a więc mały TV w kuchni jej nie potrzebuje)
  • tuner (obecnie bardzo ważne jest, aby zwrócić na uwagę, czy dany telewizor jest kompatybilny z DVB-T2, jako że standard technologii naziemnej uległ zmianie i w przeciwnym wypadku nie będzie ona działała).

Oprócz tego nie zaszkodzi rzucić okiem również na rodzaj wyświetlacza. Ma to znaczenie głównie w przypadku, gdy kupujemy telewizor 40/55/60 cali. Telewizor 24 cale bądź telewizor 32 cale będzie dostępny niemal wyłącznie z wyświetlaczem LED – jedynie pojedyncze modele wykorzystują inne technologie.

Przy modelach o większej przekątnej jest też większa różnorodność. Można spotkać się już z wieloma wyświetlaczami QLED czy OLED, które zapewniają głębsze, bardziej wyraziste kolory i ogółem lepsze wrażenia wizualne, natomiast bardzo wyraźnie wpływają na koszt urządzenia.

Przykładowe modele telewizorów do kuchni

Chcielibyśmy zaprezentować Wam kilka modeli, które naszym zdaniem są warte uwagi. Skupimy się na telewizorach 32 i 24-calowych, jako że takie pojawiają się w kuchniach najczęściej. Są to:

  • PHILIPS 32PHS6605/12 – 32-calowy smart TV (system Saphi) z wyświetlaczem LED o rozdzielczości HD Ready (1366 × 768). Obsługuje technologię HDR (High Dynamic Range) oraz Pixel Plus HD, co zapewnia miły dla oka, żywy i wyraźny obraz. Obsługuje najpopularniejsze serwisy streamingowe (m.in. Netflix, Amazon Prime Video) i nie tylko.

PHILIPS 32PHS6605/12

  • KRUGER & MATZ KM0224 – kompaktowy, 24-calowy telewizor z wyświetlaczem LED o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli, pozwalający na odtwarzanie multimediów z pamięci USB. Wyposażono go w tuner DVB-T2/ C, a także tuner analogowy, co pozwala bez problemu odbierać darmową telewizję w nowym standardzie. Niedroga opcja dla osób, którym zależy przede wszystkim na dostępie do telewizji naziemnej, a nie serwisów streamingowych.

KRUGER & MATZ KM0224

  • XIAOMI Mi TV P1 31689 – smart TV 32 cale, z wyświetlaczem LED (HD Ready) i systemem Android TV, dającym dostęp do dużej ilości aplikacji ze sklepu Google Play, a także obsługi przez Asystenta Google. Ponadto urządzenie posiada wbudowaną obsługę technologii Chromecast i Miracast, dzięki której na przykład filmiki odtwarzane na telefonie czy komputerze można błyskawicznie zacząć wyświetlać także na telewizorze. To model dla wymagających użytkowników, którym zależy na dużej ilości nowoczesnych funkcji przy zachowaniu stosunkowo niewielkiego rozmiaru i wagi urządzenia.

XIAOMI Mi TV P1 31689

Powyżej wymieniliśmy tylko kilka z dziesiątek dostępnych modeli, więc, jeśli z tego lub innego powodu żaden nie będzie w danej sytuacji odpowiedni, jest duża szansa, że jakiś inny się sprawdzi.

Jeśli w dalszym ciągu nie wiesz jaki telewizor wybrać skorzystaj z poradnika jak wybrać TV krok po kroku.

Mały telewizor do kuchni – zalety i wady

Niewielki TV to przede wszystkim wygodne i kompaktowe rozwiązanie, które, dzięki możliwości zamocowania sprzętu na ścianie, powinno sprawdzić się nawet w bardzo małych kuchniach. Do wyboru jest naprawdę dużo modeli, od budżetowych, po telewizor smart TV 24 cale (lub 32 cale) charakteryzujący się najwyższą jakością wykonania i dodatkowymi funkcjonalnościami (np. podświetleniem z tyłu urządzenia).

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że mały telewizor do kuchni zazwyczaj (chociaż zdarzają się wyjątki od tej reguły, jak w jednym z wymienionych wcześniej telewizorów) nie posiada funkcjonalności typowych dla większych telewizorów, takich jak nagrywanie programów na USB czy moduł Bluetooth. W przypadku, gdy komuś bardzo zależy na tego typu rozwiązaniach, nie pozostanie mu nic innego, jak inwestycja w większy sprzęt.

Telewizor doskonale sprawdzi się w wielu polskich kuchniach – warto zadbać o to, aby był maksymalnie dopasowany do potrzeb i wymagań użytkownika, a także jego możliwości finansowych i dostępnej przestrzeni. Na szczęście jest w czym wybierać, zarówno, jeśli chodzi o wielkość, jak i cenę czy ilość wbudowanych funkcji.

WARTO PRZECZYTAĆ:

nintendo switch Nintendo Switch – jak podłączyć do laptopa i telewizora 
Nintendo Switch to popularna konsola do gier, która umożliwia graczom korzystanie z ulubionych gier w podróży. Urządzenie to jest niewielkie i mobilne, nic więc dziwnego,
c seed CES 2024: telewizor za 800 tys. zł? Czemu nie!
Podczas trwających targów CES 2024 został przedstawiony telewizor kosztujący prawie 800 tys. zł! Wygląda naprawdę nieźle, tylko czy kogoś będzie na niego stać? 137-calowy telewizor
lg przezroczysty telewizor LG zaprezentowało przezroczysty telewizor podczas CES 2024 . Robi wrażenie
Czegoś takiego na pewno jeszcze nie było. Podczas trwających targów CES 2024 LG pokazało przezroczysty, bezprzewodowy telewizor. Trzeba przyznać, że robi kapitalne wrażenie! LG Signature
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *