Jednym z lepszych sposobów na rozwój i innowację w firmie, jest zaprojektowanie systemu IT, który będzie odpowiadał na większość potrzeb biznesu. Podstawą tego procesu jest określenie głównych celów nowego systemu, co powinno zwiększyć szansę na jego sukces. Poniżej przedstawiamy więc twarde i miękkie metody projektowania systemów IT, które mogą okazać się przydatne także przy Twoim projekcie.
- Od czego i kiedy zacząć projektowanie systemów IT?
- Twarde metody projektowania systemów IT
- Miękkie metody projektowania systemów IT
Od czego i kiedy zacząć projektowanie systemów IT?
Podstawą do rozpoczęcia pracy nad projektowaniem systemów IT, jest określenie problemu lub braku, który chcemy wypełnić. W następnej kolejności najlepiej przeanalizować, czy wdrożenie nowego systemu informatycznego przyniesie zakładane pozytywne skutki. Lokalizując problem, łatwiej będzie w dalszych krokach uzyskać najlepszy możliwy efekt. Warto zdać sobie również sprawę z tego, że sam system IT może oznaczać program komputerowy lub instalację sprzętową, która ułatwi pracę.
Przy podobnej analizie może pomóc wyspecjalizowany architekt systemów IT. Po zapoznaniu się z celami firmy lub projektu oraz obserwując aktualną sytuację, powinien on doradzić odpowiednie rozwiązanie i dobrać właściwą metodę projektowania. Niezależnie od tego, czy działanie polega na instalacji sprzętu czy oprogramowania, projektowanie systemów IT to zadanie dla ITtouch.pl, ponieważ wszystkie wprowadzane rozwiązania dopasowują oni do danej firmy. Jest to szczególnie istotne, ponieważ dobór odpowiedniej metody projektowania to podstawa dobrego systemu IT.
Twarde metody projektowania systemów IT
Projektowanie systemów z wykorzystaniem twardych metod, opiera się na rozwiązaniu problemu w bardziej ścisły sposób. Najlepiej sprawdzają się one, kiedy wszyscy użytkownicy jednakowo interpretują dany problem i nie mają problemu z jego określeniem. Jeśli występujący brak jest możliwy do jasnego zdefiniowania, będzie można go wypełnić, wykorzystując właśnie twarde metody projektowania systemów IT.
Przykładowo, mówiąc o systemie sprzętowym, problemem może być utrudniona komunikacja między urządzeniami, które nie wykorzystują tego samego rodzaju łączności. Korzystając z twardej metody projektowania systemów informatycznych, należałoby upewnić się, że wszyscy użytkownicy tak samo interpretują zaistniałą sytuację, odnaleźć alternatywne rozwiązanie i wprowadzić je w życie.
Miękkie metody projektowania systemów IT
W odróżnieniu od rozwiązań twardych miękkie metody projektowania systemów IT zakładają większy wpływ czynnika ludzkiego. Oznacza to większą różnorodność w interpretacji zaistniałego problemu przez użytkowników. Może się nawet okazać, że część pracowników nie dostrzega występującego braku lub nie może go odpowiednio określić i opisać.
Stosowanie tej metody projektowania systemów informatycznych można porównać do organizacji nakładki systemowej, z której musi korzystać większa liczba osób bez większego zaplecza informatycznego. Podczas występowania trudności, architekt przede wszystkim powinien pytać o to, „co” stanowi problem, a nie jedynie „jak” go rozwiązać, ponieważ interpretacje użytkowników mogą się różnić.
Planując rozwój lub innowację swojego projektu, lub firmy, warto rozważyć zaprojektowanie dedykowanego systemu IT. Pierwszym krokiem powinna być analiza i określenie występującego problemu, najlepiej korzystając z pomocy wykwalifikowanego architekta. Znając pełny obraz sytuacji, łatwiej będzie dobrać odpowiedni sposób projektowania. Twarda metoda będzie lepszym rozwiązaniem, przy jasno określonej sytuacji, gdzie nie ma problemu z interpretacją istniejących błędów. Jeśli jednak występujące braki nie są tak proste do określenia lub jasnego zrozumienia, lepiej zdecydować się na miękkie metody projektowania systemów IT.
WARTO PRZECZYTAĆ: