uBlock Origin – niektórym ta nazwa może nic nie mówić, inni doskonale ją znają i wręcz uwielbiają. Jeśli ktoś jeszcze nie miał styczności z tą wtyczką, a na przykład ktoś mu ją polecił, trafił w dobre miejsce. Wyjaśnimy w tym materiale dokładnie, co to jest uBlock Origin, do czego służy i skąd go pobrać.

Odpowiemy również na pytania dotyczące skuteczności oraz bezpieczeństwa jego użytkowania – te kwestie wzbudzają najwięcej kontrowersji. Zapraszamy do lektury i mamy nadzieję, że zebrane poniżej informacje okażą się dla Was przydatne!

Co to jest uBlock Origin i do czego służy?

uBlock Origin to wtyczka do przeglądarki internetowej, która blokuje uciążliwe reklamy. Zarówno, jeśli chodzi o reklamy graficzne, jak i niektóre tekstowe oraz wideo (na przykład na YouTube). Robi to automatycznie – wystarczy ją zainstalować i uruchomić, a wtedy nagle z praktycznie każdej witryny znikną banery i nagle stanie się ona znacznie czytelniejsza.

uBlock Origin for Chrome

uBlock Origin for Chrome to zapewne najpopularniejsza wersja tej wtyczki, jako że Google Chrome jest najpopularniejszą przeglądarką internetową na świecie. Można pobrać ją z oficjalnego sklepu z rozszerzeniami dla Google Chrome.

Aktualnie pobrało ją ponad 10 000 000 użytkowników. W momencie pisania tego artykułu 25 421 z nich wystawiło rozszerzeniu ocenę. Jest ona całkiem imponująca – wynosi niemal 5 gwiazdek.

  • Jak zainstalować uBlock Origin na Chrome? To bardzo proste. Wystarczy podążać:
  • Otwórz stronę rozszerzenia uBlock Origin for Chrome.
  • Kliknij na przycisk “Dodaj do Chrome”.

ublock origin

  • Kiedy wyświetli się powiadomienie z prośbą o udzielenie wtyczce dostępu, naciśnij na “Dodaj rozszerzenie”.

ublock

 • Poczekaj, aż wtyczka zostanie ściągnięta i zainstalowana.

To wszystko! Jak widać, cały proces jest bardzo prosty i nie powinien zająć dłużej niż kilka minut. Warto wskazać, że skoro uBlock Origin jest kompatybilny z Google Chrome, to jest też kompatybilny z innymi przeglądarkami opartymi na silniku Chromium.

Co to oznacza w praktyce? uBlock Origin można bez problemu zainstalować m.in. na Operze (czy to poprzez dedykowaną wtyczkę w sklepie z rozszerzeniami Opery, czy bezpośrednio ze sklepu Chrome po aktywowaniu wtyczki pozwalającej instalować wtyczki z Chrome na Operze).

uBlock Origin for Firefox

Jeśli chodzi o Firefoxa, czyli największego konkurenta Chrome, sytuacja wygląda bardzo podobnie. Tutaj również dostępna jest dedykowana wtyczka za pośrednictwem sklepu z rozszerzeniami..

Żeby zainstalować uBlock Origin for Firefox, trzeba wykonać następujące kroki:

origin

 • Naciśnij na “Dodaj” na dymku, który się wyświetli.
 • Poczekaj, aż wtyczka zostanie pobrana i zainstalowana.

Prosto, szybko i bezproblemowo. uBlock Origin został pobrany na Firefoksie ponad 5,5 miliona razy i cieszy się oceną na poziomie 4,8 gwiazdek – ciężko o lepszą rekomendację.

uBlock Origin for Android

uBlock Origin for Android jak najbardziej również jest dostępny, aczkolwiek w przypadku urządzeń mobilnych sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana niż na komputerach osobistych. Do tej pory przeglądarka Chrome na Androidzie nie pozwala instalować wtyczek, więc w jej przypadku nie ma takiej możliwości.

Możliwość pojawia się natomiast w mobilnej wersji Firefoxa. W związku z tym, żeby skorzystać z uBlock Origin na Androidzie, trzeba wykonać następujące kroki:

 1. Zainstaluj przeglądarkę Firefox na Androidzie poprzez Google Play.
 2. Otwórz Firefoxa i naciśnij na trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu.
 3. Wybierz z listy “Dodatki”.
 4. Wśród polecanych dodatków powinien pojawić się uBlock Origin. Kliknij na plusa obok nazwy tego dodatku.
 5. Naciśnij na “Dodaj”, poczekaj, aż wtyczka się pobierze i stuknij w “OK”. Możesz wcześniej zaznaczyć okienko, żeby blokowanie reklam działało również w trybie prywatnym, w zależności od Twoich preferencji.

I już! Tutaj też cały proces jest stosunkowo prosty, nie ma więc czego się obawiać. Jedyny minus jest taki, że jest się ograniczonym do Firefoxa, ale to nie duży problem, biorąc pod uwagę, że jest to bardzo dobra przeglądarka, zarówno na PC, jak i smartfonie.

Ile kosztuje uBlock Origin?

Warto z góry zaznaczyć, że uBlock Origin jest w pełni darmowy, czy to na Chrome, czy Firefoxie, czy innych platformach. Jeśli ktoś jest zadowolony z działania wtyczki, to może oczywiście wspomóc jej autora, ale nie jest to wymagane.

Żeby mieć pewność, że wtyczka będzie właściwa, a nie będzie na przykład jakąś podróbą próbującą wyłudzić dane lub pieniądze, najlepiej instalować ją tylko z zaufanych źródeł. Czyli z tych podanych powyżej, a więc z oficjalnych sklepów z wtyczkami dla danej platformy.

W ramach jednego sklepu może pojawić się kilka wtyczek o podobnej nazwie, trzeba wybrać ten, którego autorem jest Raymond Hill.

Czy uBlock Origin jest skuteczny?

uBlock Origin powszechnie uważany jest za jednego z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych AdBlocków. Już “z pudełka” jest bardzo efektywny w usuwaniu reklam z różnego typu serwisów, a można do niego dodać także własne filtry, żeby jeszcze bardziej rozszerzyć jego działalność.

Co ważne, nie zdarzyły mu się żadne wpadki, jeśli chodzi o niewłaściwe podejście do danych użytkowników i inne tego typu kwestie. To dobry sposób na blokowanie reklam na YouTubie i ogółem w różnych serwisach z wideo, ale nie tylko.

Nie wymaga żadnej obsługi (dodawanie filtrów jest opcjonalne) i, niczym magia, nagle robi z portali, których normalnie nie da się przeglądać, ponieważ są tak pełne reklam, miłe dla oka i wygodne w czytaniu witryny.

Wtyczka uBlock Origin – podsumowanie

Wtyczka uBlock Origin to pozycja wręcz obowiązkowa dla każdego Internauty. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niej życia i jest to pierwsze rozszerzenie, które instalują po przejściu na nową przeglądarkę lub komputer. Na szczęście uBlock jest darmowy i wciąż bardzo skuteczny, chociaż oczywiście twórcy poszczególnych systemów reklamowych starają się go zwalczać.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu to rozszerzenie nie przypadło Wam do gustu, ale chcecie spróbować czegoś innego, sprawdźcie koniecznie nasz artykuł, w którym oceniamy, który AdBlock jest najlepszy. Przy okazji zapraszamy do zapoznania się również z materiałem na temat tego, jak blokować reklamy. Koniecznie podzielcie się swoimi rekomendacjami i radami w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

Unibot spada, a Bitbot staje się kolejnym wielkim krypto w 2024 roku
Unibot, pionier na rynku botów do handlu na Telegramie, ostatnio osłabł. Po napotkaniu wielu problemów niemal powrócił on do swojej pierwotnej ceny ofertowej. Chociaż sytuacja
para odbierajaca klucz do mieszkania Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego przy wyborze kredytu hipotecznego we Wrocławiu?
Zakup nieruchomości, zwłaszcza za pomocą kredytu hipotecznego, jest jedną z najważniejszych decyzji finansowych w życiu wielu osób. Proces ten może być skomplikowany, a zrozumienie wszystkich
Jaki powinien być laptop do częstych podróży służbowych?
Parametry sprzętu decydują o wydajności pracy w każdej firmie. Nie inaczej jest w przypadku laptopa, dzięki któremu można efektywnie wykorzystać godziny spędzone w służbowej podróży.
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *