Prywatność w sieci i jej ochrona to temat, o którym mówi się coraz częściej. Śledzenie aktywności oraz wykorzystywanie zebranych informacji do tworzenia irytujących reklam to coś, z czym spotkał się chyba każdy użytkownik internetu. Jak więc chronić swoją prywatność w sieci?

Jakie zagrożenia prywatności czyhają w internecie?

Mówi się, że poczucie anonimowości w sieci jest tylko złudzeniem. W rzeczywistości korzystając z Internetu i przeglądając różnego rodzaju strony, zostawiamy za sobą wiele cyfrowych odcisków palców, dzięki którym usługodawcy mogą zbierać informacje o nas i wykorzystywać je do własnych celów.

Wiele witryn w sieci zbiera informacje na temat aktywności swoich użytkowników, które zasilają coraz to nowsze kampanie marketingowe. Wielu osobom zdarzyło się wyszukiwać coś w sieci, a parę dni później zobaczyć powiązaną z wyszukiwaniem reklamę na zupełnie innej, odbiegającej tematycznie stronie internetowej. To doskonałe zobrazowanie tego, że trudno jest o prawdziwą anonimowość w sieci.

Historia przeglądania to coś, co pozwala na przygotowanie porządnej spersonalizowanej oferty reklamowej dla każdego użytkownika. Dane przechowywane w przeglądarce (np. w postaci plików cookies) powiedzą reklamodawcom, czy dana osoba aktualnie poszukuje biura podróży, a może planuje remont bądź interesuje się kupnem samochodu.

Informacje dotyczące zainteresowań, potrzeb i urządzeń, z których korzysta potencjalny klient, dają firmom niezwykłe możliwości dopasowywania reklam pod kątem profilu użytkownika. Przykładowo, firma zajmująca się sprzedażą popularnych gadżetów jest w stanie stworzyć spersonalizowaną ofertę dla użytkowników urządzeń Apple. Ceny proponowane akurat tej grupie mogą być wyższe niż dla innych osób, ponieważ statystycznie użytkownik systemu iOS jest w stanie przeznaczyć więcej środków finansowych na zakupy.

Jak blokować reklamy i usługi śledzące?

W sieci istnieje wiele możliwości ochrony prywatności – wybór właściwej zależy od preferencji użytkownika.

Wtyczki do przeglądarek

Rozmawiając o reklamach, najczęściej słyszy się słowo AdBlock. To nic innego, jak wtyczka, którą można dodać do przeglądarki, by pozbyć się wyskakujących okienek. Ładowanie stron jest dzięki temu szybsze. AdBlock potrafi też rozpoznać nieinwazyjne reklamy i pozostawić je na miejscu, wspierając tym samym twórców witryn. Istnieje wiele innych wtyczek blokujących niechciane funkcje, takich jak Privacy Badger, Ghostery czy uBlock, dorównujący popularnością AdBlockowi.

Przeglądarki z wbudowaną ochroną prywatności

Wiele przeglądarek ma już wbudowane odpowiednie systemy zapobiegające śledzeniu oraz blokujące reklamy. Brave to jedno z takich właśnie rozwiązań. Zbudowana jest na silniku Chrome, aby domyślnie blokować reklamy oraz skrypty naruszające prywatność użytkownika, a do tego jest też dostępna w wersji na urządzenia mobilne.

Oprogramowanie antywirusowe

Niektóre programy antywirusowe posiadają wbudowaną funkcję blokowania reklam śledzących. Popularny Avast w wersji komercyjnej taką opcję udostępnia pod nazwą AntiTrack. Dzięki niej skrypty śledzące są blokowane, a ślady obecności w internecie na bieżąco usuwane. Program pozwala na zaplanowanie regularnego czyszczenia plików cookie i danych przeglądania.

VPN

Przeglądarki i wtyczki blokujące trackery i reklamy to dobry wybór, ale są też bardziej zaawansowane metody. Popularnym środkiem zwiększającym anonimowość w sieci jest usługa VPN, czyli wirtualna sieć prywatna (Virtual Private Network). To bezpieczne połączenie między dwoma użytkownikami – w tym wypadku człowiekiem a internetem. Niektóre przeglądarki – na przykład Opera – funkcję łączenia się przez VPN online mają już wbudowaną.

Dzięki połączeniu VPN komputer nie łączy się bezpośrednio z dostawcą usług internetowych, jak dzieje się to normalnie. Zamiast tego nawiązywane jest połączenie z serwerem VPN, a dopiero ten serwer kontaktuje się z wyszukiwaną przez nas stroną. Dane dotyczące wizyty, takie jak adres IP, są nadal zbierane – tyle że nie dotyczą użytkownika, a dostawcy usług VPN, a więc niemożliwe jest powiązanie ich z konkretną osobą. Warto wiedzieć, że adres IP urządzenia może być przechowywany przez twórców portali internetowych i służyć do zbierania informacji o aktywności użytkownika. Takie informacje mogą zostać nawet sprzedane innym firmom.

W jaki sposób VPN chroni prywatność w sieci?

Metod ochrony prywatności jest wiele – wtyczki i niektóre przeglądarki mogą blokować reklamy i skrypty śledzące. Warto jednak rozejrzeć się za jeszcze skuteczniejszym rozwiązaniem. Na rynku istnieje szeroki wybór usługodawców VPN, dzięki którym łączenie się z internetem będzie bezpieczne i anonimowe. Jednym z nich jest NordVPN. Usługa gwarantuje anonimowość w sieci, a do tego pozwala na ochronę wielu różnych urządzeń niezależnie od ich systemu operacyjnego. Funkcja CyberSec to też ulga dla tych, którzy mają dość wyskakujących wszędzie reklam, a do tego chroni przed różnorakimi trackerami.

Wiele osób na całym świecie cierpi z powodu wykluczenia informacyjnego powodowanego przez miejsce pobytu. VPN eliminuje ten problem i pozwala na ominięcie blokad regionalnych, dając dostęp do wcześniej niedostępnych miejsc w sieci. Co najważniejsze, połączenia są szyfrowane, a stosowane protokoły aktualne i bezpieczne.

Podsumowanie

Anonimowość w sieci obecnie jest już tylko mitem – ruch użytkowników jest na bieżąco śledzony, a pozyskane informacje wykorzystywane do celów marketingowych. Nie oznacza to jednak, że niemożliwe jest zapewnienie sobie odpowiedniej ochrony. Odpowiednia świadomość, korzystanie z bezpiecznych przeglądarek oraz usług VPN to wyjście dla tych, którzy cenią sobie prywatność i brak reklam.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Laptopy dla każdego użytkownika – przegląd
Rynek laptopów przynosi cykliczne zmiany odczuwalne dla użytkowników. Odświeżanie wersji oprogramowania i wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych sprawiają, że do dyspozycji masz wiele wariantów tylko na
Monitorowanie produkcji. Jak robić to w nowoczesny sposób?
Monitorowanie produkcji to proces polegający na pozyskiwaniu danych z produkcji. Ma na celu zwiększenie efektywności związanych z nią procesów, a także ciągłą optymalizację produkcji. Nadzór
Najlepsze smartfony. Który model wybrać?
Ranking telefonów polecanych w 2024 obejmuje smartfony przeznaczone do użytku biznesowego i dla graczy oraz budżetowe modele dla użytkowników, którzy oczekują stabilnego działania systemu i
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *