Rynek laptopów przynosi cykliczne zmiany odczuwalne dla użytkowników. Odświeżanie wersji oprogramowania i wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych sprawiają, że do dyspozycji masz wiele wariantów tylko na pozór bardzo podobnych do siebie. Dzisiaj przyjrzymy się laptopom pod kątem ich zastosowania oraz cech szczególnych. W ten sposób postaramy się ułatwić Ci wybór najlepszego sprzętu.
- Jakie laptopy możesz spotkać na rynku elektroniki?
- Dlaczego rozdzielczość ekranu ma duże znaczenie przy wyborze sprzętu?
- Jaka przekątna ekranu sprawdzi się do Twoich zastosowań?
- O czym jeszcze pamiętać przy zakupie laptopa?
Zacznijmy więc od wskazania najpopularniejszych rodzajów laptopów, które są dostępne w sklepach.
Jakie laptopy możesz spotkać na rynku elektroniki?
Niemal każdy producent laptopów ma w swoim portfolio kilka wariantów użytkowych tego typu urządzeń. Można je podzielić na kategorie zwłaszcza pod kątem zastosowania. Wyróżnia się zwłaszcza laptopy:
- Do codziennego użytku. To najtańsze i najmniej zaawansowane urządzenia. Gdy najważniejsze dla Ciebie jest to, ile kosztuje laptop (czytaj – żeby był jak najtańszy), tego typu modele będą odpowiednie. Zwykle nie oferują więcej niż 4 GB pamięci RAM, dyski HDD, procesory o łącznej liczbie rdzeni nie większej niż 4 oraz zintegrowany układ graficzny. Taka konfiguracja pozwala na komfortowe przeglądanie internetu, redagowanie treści oraz konsumowanie multimediów.
- Multimedialne. To nieco wyższa półka wśród laptopów. Cechy sprzętowe nie zawsze znacznie różnią się od tych do codziennego użytku, jednak można w nich zauważyć zdecydowanie większą przekątną ekranu (do 17,3″) oraz wydajne głośniki zapewniające dobre doznania dźwiękowe.
- Gamingowe. W tym przypadku producenci nie idą na kompromisy, co możesz zauważyć na https://www.1.pl/. Laptopy gamingowe mają wielkość pamięci RAM co najmniej 16 GB, dysk SSD, wysoką częstotliwość odświeżania obrazu (wiele z nich nawet 144 Hz) oraz procesor Intel Core i5 lub AMD Ryzen z serii 5. Nad płynnością rozgrywki czuwa również wydajna dedykowana karta graficzna. W standardzie jest też podświetlana klawiatura oraz wydajny układ chłodzenia. Sprawdź laptopy na 1.pl!
- Biznesowe. Laptopy biznesowe są skoncentrowane za najwyższym poziomie bezpieczeństwa i wytrzymałej konstrukcji. Są wyposażone np. w czytnik linii papilarnych, ochronę TPM, pakiety zabezpieczeń, pojemną baterię czy profesjonalne oprogramowanie do zarządzania. Dysk twardy może występować w formie SSD i dodatkowego HDD.
- Hybrydowe 2w1. Tego typu urządzenia są połączeniem laptopów i tabletów. Często wyposażone w procesory Intel Core i5 lub AMD Ryzen zapewniają wysoki poziom wydajności. Cechuje ich szybki dysk SSD, spora pamięć RAM oraz ekran dotykowy. Warto zwracać uwagę na smukłą obudowę, która pomaga pracować z samym ekranem dotykowym. W niektórych modelach klawiatura może być odłączana, inne mają zawiasy z obrotem 360 stopni.
- Dla twórców. Tutaj wychodzimy poza obszary pracy biurowej, bo laptopy te są mocnymi urządzeniami do zaawansowanych prac. Liczy się w nich szybki i pojemny dysk SSD, karta graficzna, pamięć RAM (co najmniej 16 GB) oraz spora pojemność baterii. Niektórzy twórcy chętnie wybierają laptop z dotykowym ekranem, by pracować na nim z rysikiem.
Dlaczego rozdzielczość ekranu ma duże znaczenie przy wyborze sprzętu?
Dla podstawowych zadań rozdzielczość obrazu nie ma tak dużego znaczenia. Jednak przy wielozadaniowości, tworzeniu filmów oraz grafik czy gamingu liczy się każdy detal. Ekran o rozdzielczości full HD (1920 × 1080) to absolutna podstawa. Oczywiście istnieją rodzaje laptopów z większą rozdzielczością wyposażone w wydajne procesory Intel Core lub AMD Ryzen. Mogą mieć dedykowaną kartę graficzną, jednak nie jest to reguła. Przy wysokiej rozdzielczości łatwiej jest ustawić wiele okien na jednym ekranie, co jest przyjemniejsze w komfortowej pracy. Poza tym oglądanie filmów czy po prostu korzystanie z internetu jest przyjemniejsze i bardziej intuicyjne.
Jaka przekątna ekranu sprawdzi się do Twoich zastosowań?
Na rynku znajdziesz laptopy o przekątnej od 13 do ponad 17″. Dla osób, które wiele zadań wykonują w podróży, dobrym wyborem będzie ekran o przekątnej w zakresie 13-14,9″. Zapewnia dostęp do niezbędnych okien w czasie pracy. Obsługują też wielozadaniowość, a komfort obsługi często przypomina korzystanie z tabletu. Małe urządzenia również mogą mieć wydajne podzespoły np. Intel Core i5 czy i7 lub AMD Ryzen 5.
Z drugiej strony sprzęty przenośne mogą dzisiaj z powodzeniem zastępować jednostki stacjonarne. Gaming, programowanie czy obróbka multimediów wymagają większych ekranów. 17 cali to optymalny wariant przy takich zastosowaniach.
O czym jeszcze pamiętać przy zakupie laptopa?
Intel Core i5, i7, a może i9? W dzisiejszych zastosowaniach, nawet tych codziennych, 4 rdzeniowy proces w laptopie jest absolutnie podstawowy. Podobnie jak nowe środowisko, czyli Microsoft Windows 11 Home lub Pro. W związku z rozwojem narzędzi obsługujących sztuczną inteligencję, wymagających wielowątkowości czy sporej mocy obliczeniowej, rozsądne wydaje się kupienie laptopa z pewnym zapasem. Celuj raczej w sprzęt z pamięcią RAM 16 GB, 6 rdzeniowym procesorem i szybkim dyskiem SSD. Jeśli nie grasz w nowe gry, nie musisz sięgać po laptopa z dedykowaną kartą graficzną. Wystarczy Intel UHD Graphics, Intel Iris Xe lub RDNA od AMD.
Pamiętaj też, by sięgnąć po prostu po nowy sprzęt ze sprawdzonego źródła. To pozwoli Ci cieszyć się nim przez długi czas!
WARTO PRZECZYTAĆ: