W świecie, w którym internet jest pełen zagrożeń, czasem wystarczy jedno nieostrożne kliknięcie i mamy problem. Zły baner? Oszukane” przyciski? Pływające okienka z reklamami, a może znikający krzyżyk do ich zamknięcia? Zagrożeń jest mnóstwo, a na podejrzanych stronach czasem wystarczy niechcący przesunąć kursor o piksel za daleko. Internet to wielkie możliwości, ale nie znając ich granic, łatwo uwierzyć w fałszywą przynętę.

Można się z tego śmiać, ale wielu ludzi nie potrafi rozróżnić, co jest stroną godną zaufania, a co nie. To wielki problem dla indywidualnych użytkowników, a jeszcze większy dla grupy. A co, jeśli tą grupą są twoi pracownicy, a zagrożone są nie dane pojedynczego człowieka, ale twojej firmy? W tej sytuacji pomoże VPN dla firm.

VPN dla firmy – jak wybrać?

Zanim przejdziemy do rankingu VPN dla firm, warto wiedzieć kilka rzeczy. VPN ceny ma różne, a dla firm najprawdopodobniej będziesz potrzebował indywidualnej wyceny. Przygotuj się na to, że będziesz musiał zapłacić – darmowy VPN nie będzie dobrym pomysłem do ochrony firmy. Każdy porządny VPN ma dział biznesowy, który z chęcią się z tobą skontaktuje, przygotuje ofertę i wszystko wyjaśni. W dodatku nawet najtańsze VPN będą odpowiednie!

Więcej o tym, czym powinien się charakteryzować firmowy VPN, znajdziecie w dalszej części tekstu. Tymczasem odpowiedzmy sobie na pytanie: jaki VPN dla firmy wybrać?

NordVPN / NordLayer

Logo NordVPN

Zaczynamy od razu od chyba najlepszej propozycji. NordVPN ma bardzo bogatą ofertę zarówno pod względem liczby chronionych urządzeń, jak i samej ochrony. NordVPN to kompleksowy firmowy VPN dla ciebie, twojej firmy i pracowników. Co ciekawe, NordVPN podchodzi zupełnie inaczej do kwestii ochrony firm i do tego celu przygotował zupełnie inną aplikację.

Logo NordLayer

NordLayer to VPN dla firm z ofertą dedykowaną pod ich potrzeby. Płatność odbywa się w zależności od planu za liczbę użytkowników, chociaż można też się skontaktować w celu doboru spersonalizowanej oferty. W zamian wasza firma otrzyma najwyższej jakości szyfrowanie, bez limitu transferu i z bardzo wysoką prędkością działania. W tym wiele innych opcji. Sprawdźcie sami!

Zalety:

 • Kompleksowe rozwiązanie.
 • Dedykowana aplikacja dla firm.

Wady:

 • Właściwie ciężko powiedzieć, czy są jakieś wady tego rozwiązania.

Proton VPN

Logo ProtonVPN

Proton VPN to szwajcarska jakość w pełnej krasie. Niestety ta aplikacja nie ma predefiniowanych planów biznesowych, więc ciężko określić jej cenę. Jeśli jednak cena dla prywatnych użytkowników się w jakiś sposób przekłada na biznesowych, to jest trochę droższy od poprzednika.

Proton to bardzo dobry program, ale ciężko nie odnieść mniej profesjonalnego wrażenia bez aplikacji dedykowanej biznesowi. Nie jest żadną tajemnicą, że to, co dobre dla indywidualnego użytkownika, nie musi oznaczać tego samego dla biznesu.

Zalety:

 • Szwajcarska jakość.

Wady:

 • Brak predefiniowanych planów biznesowych.
 • Brak osobnej aplikacji firmowej.

Hotspot Shield

Logo HotspotShield

Kolejna ciekawa opcja, aczkolwiek ponownie bez oferty dedykowanej firmom. Hotspot Shield ma jednak ciekawy plan rodzinny, który pozwala na ochronę aż 25 urządzeń, po pięć na każdego użytkownika. Może to być ciekawa opcja dla mniejszych firm, chociaż pamiętajcie, że nie dostajecie w ten sposób supportu przeznaczonego dla biznesu. I jeśli jesteście małą firmą, właściwie możecie się rozejrzeć za „zwykłym” VPN.

Zalety:

 • Ciekawa oferta rodzinna, która może być odpowiednia dla maksymalnie pięcioosobowych firm.

Wady:

 • Brak oferty dla biznesu i wynikających z tego udogodnień.

VPN dla firm – Najczęściej zadawane pytania

VPN dla firm wzbudza wiele pytań, gdyż często ze względu na skalę tego przedsięwzięcia wszystko może się różnić. VPN dla firm może dosłownie być trochę innym oprogramowaniem niż aplikacja przeznaczona dla pojedynczego użytkownika. Odpowiedzmy sobie zatem na najczęściej zadawane pytania w związku z VPN dla firm.

VPN firmowy. Czym powinien się charakteryzować?

Zaczęliśmy już poniekąd ten temat we wstępie do rankingu najlepszych VPN dla firm. Klienci biznesowi mogą oczekiwać od VPN zupełnie innych rzeczy niż klienci indywidualni. Przynajmniej kiedy mówimy o firmach wieloosobowych. Jednoosobowe działalności gospodarcze będą korzystać z VPN dla firm w ten sam sposób, co klienci indywidualni. Z tą różnicą, że będą chcieli rozliczać się za pomocą faktury wystawionej na firmę.

Czym powinien się charakteryzować VPN do firmy?

 • Nie obciąża systemu. Służbowe komputery i telefony to raczej nie hi-endowy sprzęt z nieskończoną ilością RAM-u. To typowy sprzęt do pracy, spełniający minimum, żeby działała przeglądarka i pakiet Office. VPN jak działa, jest kompletnie niewidoczny dla użytkownika i tak powinno być nawet na urządzeniach klasy biurowej.
 • Tworzy wewnętrzną sieć firmową. Taka sieć pozwoli decydować np. o tym, co użytkownik (pracownik) może odwiedzać. W ten sposób można dodać filtr niepożądanych lub groźnych stron. Dobrze ufać swoim pracownikom, ale jeszcze lepiej nie dopuścić do głupich sytuacji. Stworzenie sieci firmowej to jednak nie tylko tak laickie zalety. VPN dla firm pozwala ukryć firmową bazę danych za zaporą, dzięki czemu ta będzie niedostępna z poziomu „zwykłego” internetu.
 • Łatwa konfiguracja VPN. O tym powiemy więcej w jednym z następnych pytań. Warto jednak pamiętać, że VPN dla firm powinien przychodzić z pełnym wsparciem technicznym, w tym w konfiguracji. Konfiguracja VPN w firmie nie jest prostym zadaniem i warto delegować to osobom, które się na tym znają.
 • Ochrona wszystkich urządzeń firmowych. Ochrona komputerów to oczywista oczywistość, ale co z innymi sprzętami? Porządny VPN dla firmy ochroni nie tylko komputery, ale również telewizory, telefony i każde urządzenie, które podłącza się do internetu. Co to jest VPN w telefonie? Oczywiście to ten sam program, ale dedykowany temu urządzeniu. W dzisiejszym świecie istnieją nawet przeglądarki z VPN.
 • Kontrola z firmy. W ten sposób kontrolę nad ochroną pracowniczych urządzeń znajduje się w firmie i nikt nieupoważniony nie zdoła nic nabroić. Możecie być pewni, że jakiś pracownik od razu się zastanowi, jak wyłączyć VPN, żeby używać służbowego komputera w celach prywatnych. Nie może mieć tej możliwości.
 • Jest legalny. Dla profesjonalistów to żadna nowość, w końcu na firmę trzeba zawsze mieć oryginalne oprogramowanie. W przypadku VPN jednak może kusić poszukanie darmowej opcji. Nie polecamy. Darmowe VPN mogą wręcz działać na szkodę firmy. Im większa skala działania, tym lepiej mieć pewność i ochronę zapewnianą przez płatny VPN, zamiast zastanawiać się, czy VPN jest legalny.

Konfiguracja VPN w firmie – krok po kroku

Niestety nie jesteśmy w stanie opisać tego procesu. Konfiguracja VPN dla pojedynczego użytkownika to łatwe zadanie, ale z większą skalą rośnie skomplikowanie tego procesu. Konfiguracja VPN w firmie będzie zależna od wielkości firmy, oczekiwań (sieć firmowa VPN przecież nie jest konieczna), liczby sprzętów do ochrony, samego VPN i wykupionej oferty.

Dobra wiadomość jest taka, że porządny VPN dla firm przyjdzie z pełną pomocą techniczną, która również pomoże w przeprowadzeniu pierwszej konfiguracji VPN firmowego. Większe firmy na pewno też mają swoich ludzi od IT, to zadanie dla nich.

Ile kosztuje VPN dla firm?

Nie ma to pytanie jednej odpowiedzi. Oferty biznesowe są z reguły ustalane indywidualnie na podstawie zebranych danych odnośnie do potrzeb i oczekiwań. Pierwszym krokiem będzie odezwanie się do różnych firm i zebranie ofert.

Dla jakich branż będzie dobry firmowy VPN?

VPN jako oprogramowanie ochronne będzie dobry dla każdej branży, bez wyjątku. Każda firma, niezależnie od wielkości, powinna chronić swoje dane i swój sprzęt.

Dla jakiej wielkości firmy będzie dobry firmowy VPN?

W zasadzie odpowiedzieliśmy na to pytanie przed chwilą. Jednoosobowe działalności gospodarcze będą zainteresowane innym pakietem, bądź ofertą, niż duże korporacje. Potrzeba dodatkowej ochrony, jest jednak uniwersalna.

VPN dla firm – dlaczego warto go stosować?

Dlaczego warto stosować VPN dla firm? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Dodatkowa ochrona przed wyciekiem danych jest naprawdę nieoceniona. Im ważniejsze i bardziej wartościowe dane, tym lepszą ochronę trzeba zapewnić. Kluczem do sukcesu jest nieoszczędzanie na bezpieczeństwie i zapewnienie spokoju swojej firmie. Przezorny zawsze ubezpieczony.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Najlepsza poczta e-mail Najlepsza poczta e-mail – którą wybrać?
Bez poczty e-mail daleko we współczesnym świecie nie zajdziemy. Rejestracja w jakichkolwiek serwisach czy zrobienie zakupów przez Internet będzie nie tyle utrudnione, co wręcz niemożliwe.
vpn na telewizor lg Jaki VPN na telewizor LG warto wybrać i dlaczego?
Dla osób, które chcą cieszyć się swobodą przeglądania treści oraz korzystania z internetowych serwisów VOD bez ograniczeń na telewizorze LG, najlepszym rozwiązaniem będzie VPN. Dzięki
cactusvpn Recenzja CactusVPN – wszystko, co musisz wiedzieć
Rynek VPN jest tak wyjątkowo bogaty w przeróżne aplikacje, że ciężko jest wyróżnić się wschodzącym gwiazdom. Jest jednak kilka sposobów na trafienie w gusta potencjalnych
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *