Znawcy muzyki, każdy, kto profesjonalnie pracuje z dźwiękiem, osoby oczekujące najwyższej jakości odtwarzania audio w komputerach stacjonarnych, będą zainteresowani uruchomieniem dźwięku przestrzennego. Komputer stacjonarny z dźwiękiem przestrzennym najwyższej jakości – oto nasz temat.

Komputery stacjonarne z efektem dźwięku przestrzennego

Aby móc odsłuchiwać pliki audio w najwyższej jakości, zapewnić sobie nagłośnienie podobne do kinowego w domu, słuchać bez utraty nawet jednej nuty mistrzowskich symfonii, sięgamy po specjalne zestawy głośników, które łączymy z komputerem. Należy powiedzieć, że nie laptop, ale komputer stacjonarny jest szczególnie predestynowany do takich zadań.

Najprostszy zestaw głośników oferujących dźwięk przestrzenny jest trójelementowy: dwa głośniki okalające i głośnik centralny. Rozstawienie w pomieszczeniu tych urządzeń w odpowiednich miejscach ma znaczenie (akustyka). Zestaw ten może być powiększony o dodatkowe głośniki, które usytuujemy np. za fotelem, na którym zasiadamy, aby wysłuchać utworu. Nawet jeśli nasz komputer stacjonarny nie dysponuje rewelacyjną kartą dźwiękową i nie posiada wbudowanych systemów wspomagania dźwięku, takie głośniki zapewnią nam głębokie przeżycia estetyczne przy każdym kontakcie z falami dźwiękowymi – od Beethovena do Boba Dylana.

Pamiętajmy tylko, że zaopatrzenie się w wysokiej jakości sprzęt do odsłuchiwania dźwięku w trybie przestrzennym to nie wszystko. W naszym komputerze (bez względu na typ używanego systemu operacyjnego) będziemy musieli dokonać przynajmniej podstawowej konfiguracji.

Jak to jest z dźwiękiem przestrzennym w komputerach stacjonarnych?

Głośniki z dźwiękiem przestrzennym występują zarówno w formie przewodowej i bezprzewodowej. W tym pierwszym przypadku zwróćmy także uwagę na jakość kabli łączących, ponieważ sygnał jest transmitowany właśnie tą drogą. Prawdziwy koneser kina lub muzyki nie może sobie także pozwolić na to, aby jego komputer stacjonarny był wyposażony w przestarzałe sterowniki – tego należy dopilnować.

Prawdziwi profesjonaliści (np. zawodowi muzycy) korzystają z dźwięku przestrzennego w specjalnie do tego przygotowanych pomieszczeniach, które są przystosowane do właściwego odbijania i absorbowania fal dźwiękowych. Dźwięk przestrzenny oznacza również, że każdy głośnik sprzężony z naszym komputerem będzie odtwarzał inne częstotliwości oraz efekty dźwiękowe nadane utworom lub ścieżkom dźwiękowym oryginalnie w studiach nagraniowych. Wtedy mamy wrażenie otoczenia się środowiskiem fonicznym, w którym każdy instrument i każdy zapisany na nośniku odgłos są reprezentowane i odtwarzane właśnie “przestrzennie”, czyli w sposób tworzący wrażenie okalającego nas dźwięku. Czasem jesteśmy w stanie zauważyć pewne pomysły realizatorów dźwięku tylko w ten sposób, a nie poprzez np. odsłuchiwanie nagrania w zwykłych “pchełkach” wkładanych do uszu.

Monitor do komputera jako niezbędne wyposażenie funkcji multimedialnych

Aby zapewnić sobie pełnię wrażeń z kontaktu ze sztuką (np. filmem) na komputerze, ale też po to, aby stworzyć u siebie w domu prawdziwe centrum multimedialne, będzie nam potrzebny oprócz głośników także monitor. Wspomnijmy tylko krótko na koniec, że monitor do komputera stacjonarnego z prawdziwego zdarzenia będzie posiadał odpowiednio dużą przekątną, szybki czas reakcji, wysoką rozdzielczość, wysoki kontrast oraz systemy wspomagające wyświetlanie kolorów. Obecnie na rynku jest kilka technologii, które konkurują ze sobą o palmę pierwszeństwa na rynku najlepszych monitorów. Wszystkie są reprezentowane przez produkty dostępne w Media Expert.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Wilgotność powietrza w magazynie – na co wpływa?
W coraz większej liczbie magazynów utrzymuje się określony stopień wilgotności i temperaturę poprzez zastosowanie systemów nawilżających, osuszających, grzewczych i chłodzących. Dzięki niej w magazynie przez
Technologiczne zabawki dla dzieci – na które warto zwrócić uwagę?
Letnie dni sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, jednak niektóre dzieci nie przepadają za typowymi aktywnościami w ogrodzie. Dotyczy to w szczególności dzieci i nastolatków
Procesory, czyli poradnik pomagający przy komputerowym zawrocie głowy
Procesory – serce komputera? Witajcie w fascynującym świecie procesorów, serca każdego komputera! W tym artykule zgłębimy tajniki tych niepozornych, ale niezwykle istotnych elementów, które sprawiają,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *