Być może zdarzyło Wam się kiedyś natrafić na takie pojęcie, jak adres MAC routera – na przykład podczas grzebania w ustawieniach tego urządzenia. W tym artykule chcielibyśmy Wam wyjaśnić, czym on dokładnie jest i do czego służy, a także od czego zależy. Wyjaśnimy również, jak sprawdzić adres MAC routera na dwa różne sposoby. Zapraszamy!

Adres MAC routera – czym jest i do czego służy?

Adres MAC (Media Access Control) to unikalny adres, który jest przypisywany do danego urządzenia sieciowego przez jego producenta. W tym przypadku omawiamy akurat adres MAC routera, ale warto wiedzieć, że swój adres MAC mają także m.in. karty sieciowe w laptopach lub komputerach.

Adresu MAC nie należy mylić z adresem IP, który przypisywany jest danej sieci, a nie pojedynczym urządzeniom, które się w niej znajdują. Można go zmienić, ale w większości przypadków się tego nie robi, ponieważ może to utrudnić połączenie się z Internetem (na przykład w przypadku, gdy włączone jest filtrowanie adresów MAC).

Na podstawie adresu MAC urządzenie może otrzymać odmowę połączenia się z siecią, czy to dlatego, że jest na czarnej liście, czy w sytuacji, kiedy z daną siecią mogą łączyć się tylko ściśle określone adresy MAC (np. należące do interfejsów sieciowych w laptopach lub komputerach służbowych).

Dzięki takiemu adresowi można także śledzić danego użytkownika (chociaż, z uwagi na fakt, że, jak już wspomniano, można ten adres zmienić, nie jest to idealne rozwiązanie) lub na przykład zidentyfikowania go i zablokowania mu dostępu do sieci po określonym czasie (właśnie adresy MAC wykorzystuje się często do blokowania połączenia w sklepach, restauracjach czy na lotniskach po przekroczeniu wyznaczonego limitu czasu).

Jak sprawdzić adres MAC routera?

Odpowiedź na pytanie, jak sprawdzić adres MAC routera jest prosta. Wystarczy podnieść go lub obrócić – adres MAC z reguły jest wymieniony na naklejce przyklejonej do urządzenia (tej samej, na której jest m.in. pierwotne hasło do Wi-FI).

Adres MAC składa się z dużych liter i cyfr. Czasami w formacie XY:XY:XY:XY:XY:XY (oczywiście pary nie powtarzają się, XY zostało tutaj zastosowane tylko dla przykładu), czasami dwukropka, czasami z kreską zamiast dwukropka.

Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy podejść do routera lub po prostu zdarliśmy z niego tę naklejkę, powinniśmy mieć możliwość podejrzenia adresu MAC poprzez panel administratora routera. Gdzie dokładnie będzie w nim taka informacja zależy od firmy i modelu routera.

Adres MAC routera WiFi – podsumowanie

Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z powyższymi poradami znacie już odpowiedź na takie pytania, jak co to jest adres MAC routera, jak go sprawdzić. Nie jest to jak widać szczególnie trudne, aczkolwiek dla większości osób wiedza ta będzie w dużej mierze zbędna. Jak wspomnieliśmy, adres MAC na ogół nie będzie miał dla nas dużego znaczenia podczas użytkowania Internetu, ale różnie bywa.

Jeśli zainteresował Was ten poradnik, zapraszamy do zapoznania się także z innymi, które dotychczas stworzyliśmy. Podejmowaliśmy już między innymi temat tego, jak sprawdzić kto używa mojego WiFi, a także, jak sprawdzić siłę sygnału WiFi. Jeśli macie pomysł na kolejne artykuły, które chcielibyście zobaczyć na naszym portalu, koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *